22 czerwca 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Biegiem na Kasprowy – „Berglaufpur”


kasprowy1

Tekst: Jarek Gniewek

Biegiem na Kasprowy – „Berglaufpur”

To był ekstremalny bieg nie tylko z powodu ciężkiej trasy, ale również z powodu wyjątkowo mokrej aury: deszcz i mgła towarzyszyły zawodnikom na sam szczyt Kasprowego Wierchu. Najszybsza wśród kobiet okazała się Izabela Zatorska. Wśród mężczyzn zwyciężył Słowak Miroslav Vanko.

Pogoda, skutecznie zniechęciła część zgłoszonych do biegu zawodników. Na Starcie w Kuźnicach stanęło jednak 177 uczestników, którzy w strugach padającego nieprzerwanie deszczu, o godzinie 10.20  ruszyli dziarsko pod górę. Do pokonania mieli liczącą ponad 7 km trasę, której suma przewyższeń liczyła prawie 100 metrów.

Było ciężko, były kryzysy, nawet kontuzje. Już po kilkuset metrach sznur biegaczy rozciągnął się i podzielił na grupy. Techniki biegu były różne – jedni ruszyli, co sił, aby od razu wyjść na prowadzenie i zdobyć nad innymi znacząca przewagę, inni postawili na stałe tempo.

Pierwsi biegacze zaczęli wyłaniać się z mgły na szczycie Kasprowego chwilę po tym jak sędzia główny zdołał wjechać tam kolejką, czyli już po 40 minutach od startu. Było to dokładnie 40 minut i 28 sekund a wynik ten należy do Słowaka Miroslava Vanko. Zaraz po nim wbiegł na Metę reprezentujący GORE-TEX® Team Andrzej Długosz z czasem 41.9 sekund. Trzecie miejsce zajął zawodnik z Niemiec – Martin Mausser z czasem 42.5 sekund.

10 minut później z czasem 53.10 sekund wbiegła na szczyt pierwsza kobieta. Nie było zaskoczeniem, gdy okazało się, że jest to Izabela Zatorska, wielokrotna zwyciężczyni biegów górskich i przełajowych, faworytka tego biegu. Na drugiej pozycji wśród kobiet uplasowała się Dominika Wiśniewska z czasem 55.54 sekundy a na trzeciej – Irena Pakosz z czasem 56.30 sekund.

Ostatni uczestnik dotarł na szczyt z czasem 98.13 sekund.
4 osoby nie ukończyły biegu. Najstarszy zawodnik liczył 75 lat.

kasprowy2

Zdjęcia pochodzą z firmy Alpinsport

Organizowany bieg był zarazem „Mistrzostwami Europy w Biegach Górskich Extremalnych” nie uznawanej przez oficjalne komitety sportowe np. PZLA nowej organizacji biegów górskich. Berglaufpur z niemieckiego „bieg pod gorę” to organizacja założona przez Helmuta Reitmeira, która zdecydowanie opowiada się za nie przeprowadzaniem zawodów biegowych, która trasa prowadziłaby w dół. Pan Helmut, tym samym stojąc w opozycji do WMRA (Międzynarodowa Organizacja Biegów Górskich) stworzył niezależny związek promujący biegi górskie, których trasa prowadzi tylko pod górę. Należy też dodać, iż człon w nazwie imprezy „extremalny” (choć wg. słownika polskiego winno być „ekstremalny”) nadany jest jakże słusznie akurat tym zawodom, obrazując charakter trasy (choć jak wielu stwierdzi – większość biegów górskich jest ekstremalna) to prawdziwym czynnikiem warunkującym tę nazwę biegu jest właśnie „związkowa niespójność”. Formuły „mistrzostwa Europy” mają prawo używać tylko organizatorzy wyznaczeni z ramienia WMRA.

Tabela wyników oraz zdjęcia dostępne są na stronie www.alpinsport.pl .
Strona Helmuta Reitmeira www.berglaufpur.de/polen.html

Możliwość komentowania została wyłączona.