przedw
19 kwietnia 2024 Karolina Obstój Biegi Przełajowe

Startuje Golden Trail World Series z udziałem trzech mocnych Polaków


20 kwietnia w Japonii podczas zawodów Kobe Trail rozpocznie się Golden Trail World Series 2024. Wśród uczestników pierwszego biegu nie zabraknie czołowych biegaczy trailowych. Na starcie pojawi się trzech mocnych Polaków.

Po raz pierwszy w historii Golden Trail World Series (GTWS) biegacze będą ścigać się w Azji. Pierwszy bieg sezonu odbędzie się w Kobe oddalonym 35 km od Osaki. Trasa biegu liczy 21 kilometrów i aż 2109 metrów przewyższenia. Podobnie jak Wielki Finał GTWS 2023 r., bieg zostanie rozegrany w formule „wyścigu kwiatów”. Oznacza to, że biegacze będą mieli do pokonania 4 różne pętle i 5 razy przebiegną przez strefę startu/mety. Dzięki temu zawody będą bardziej atrakcyjny dla kibiców, a biegacze będą mogli liczyć na stały doping. Start kobiet odbędzie się o 13:05 (czasu lokalnego), a mężczyzn o 13:35. Co ciekawe, regulamin przewiduje limit uczestników podzielony na płeć: 100 kobiet i 300 mężczyzn. 

Faworytki 

Na Kobe Trail pojawi się Sophia Laukli (USA – Salomon), która wygrała GTWS 2023, więc będzie zdecydowaną faworytką w pierwszym wyścigu sezonu. Amerykanka będzie miała bardzo silną konkurentkę w osobie Maude Mathys (Szwajcaria – Asics), wracającą na trasy GTWS, po wyleczeniu kontuzji, z którą borykała się w 2023 r. Wszyscy są ciekawi, czy Maude wróci na swój, najwyższy poziom. Do ścigania w GTWS – po roku pauzy spowodowanej kontuzją – wraca także młoda i bardzo waleczna Sara Alonso (Hiszpania – Asics). W Japonii pojawi się charakterystyczna i słynąca z zamiłowania do mocnego makijażu Allie McLaughlin (USA – Hoka), która w Wielkim Finale 2022 na Maderze, w dwóch biegach pokonała Nienke Brinkman. Młoda Malen Osa (Hiszpania – Salomon) również będzie chciała zabłysnąć w swoim pierwszym wyścigu w sezonie po zajęciu 4. miejsca w GTWS 2023 i wielu bardzo dobrych występach w zeszłym roku. Na Kobe Trail wystartuje Daniela Oemus (Niemcy – Nike Trail), która zabłysnęła zwycięstwem w Zegamie. Warto obserwować także Grayson Murphy (USA – Saucony), Joyce Njeru (Kenia – Atletica Saluzzo), Sylvię Nordskar (Norwegia – Hoka) i Júlię Font (Hiszpania – Brooks). 

Faworyci

Listę faworytów otwiera Patrick Kipngeno (Kenia – Run2gether), który zajął drugie miejsce w GTWS 2023. Drugim mocnym Kenijczykiem w stawce będzie Philemonem Kiriago (Kenia – Run2gether), który wygrał w zeszłym roku Sierre-Zinal. Kenijczycy będą musieli się mocno napracować, bowiem Elhousine Elazzaoui (Maroko – Nnormal), wygrywając Wielki Finał we Włoszech, gdzie pokonał Remiego Bonneta pokazał, że jest jednym z najlepszych biegaczy trailowych na świecie. Roberto Delorenzi (Szwajcaria – Brooks) w GTWS 2023 zajął 6. miejsce, ale przybiegając jako drugi na metę w Dolomyths Run udowodnił, że z roku na rok staje się coraz mocniejszy. Kolejnymi zawodnikami, którzy z pewnością będą walczyć o pozycje TOP10 są Daniel Pattis (Włochy – Brooks), Álex García (Hiszpania – Brooks), Cesare Maestri (Włochy – Nike Trail) i japoński biegacz Ruy Ueda (Japonia – Ruy).

To jeszcze nie koniec mocnych nazwisk. Listę faworytów dopełnia trzech Polaków reprezentujących Salomona: Bartek Przedwojewski, Marcin Kubica i Marcin Rzeszótko. 

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcus
Marcus
28 dni temu

Dlaczego Polskę reprezentują wyłącznie zawodnicy Salomona ? Czy regulamin nie dopuszcza w stracie innych teamów ?

Mateusz
Mateusz
27 dni temu
Reply to  Marcus

Dopuszcza. Pewnie, będzie można to zaobserwować w biegu z serii, który będzie mieć miejsce 17.08 w Polsce. Czyli Tatra Sky Marathon.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.