utmb
29 sierpnia 2023 Karolina Obstój Biegi Górskie

Rozpoczął się najpopularniejszy festiwal biegowy UTMB! Harmonogram startów


W poniedziałek 28 sierpnia w Chamonix rozpoczął się słynny festiwal UTMB, czyli Ultra-Trail du Mont-Blanc. Przez 7 dni odbędzie się łącznie 8 biegów, w tym biegi finałowe UTMB World Series, czyli UTMB, CCC i OCC. Za nami już pierwsze starty. Póki co pogoda nie rozpieszcza…

PTL – zespołowa przygoda 

W poniedziałkowy poranek o godzinie 8:00 na trasę wyruszyli uczestnicy najdłuższego dystansu rozgrywanego podczas UTMB, czyli PTL. Są to zawody zespołowe, a raczej przygoda, bowiem nie jest prowadzona klasyfikacja końcowa. Trasa co roku jest inna i nieoznakowana i w tym roku obejmuje dystans 290 kilometrów i aż 26 500 metrów przewyższenia. Wśród uczestników znajdują się trzy zespoły z Polski. 

W tym roku wyzwaniem dla uczestników będzie nie tylko dystans i konieczność bycia samowystarczalnym, ale także pogoda. Już na starcie mocno padało, więc biegacze wyruszyli na trasę w przeciwdeszczowych kurtkach, a nawet pelerynach. W górach powyżej około 1800 m n.p.m. pada śnieg, więc zapowiada się wyjątkowo zimna edycja.

MCC – maratońskie wyzwanie

Wczoraj o godzinie 10:00 z Martigny-Combe na trasę ruszyli uczestnicy MCC, biegu na dystansie 40 km i 2300 m przewyższenia, który przeznaczony jest przede wszystkim dla wolontariuszy, partnerów i lokalnych mieszkańców. 

Z deszczową, wietrzną, a miejscami śnieżną aurą, najlepiej poradził sobie Simon PACCARD z Team Sidas x Matryx, który zwyciężył z czasem 3 godziny, 20 minut i 52 sekundy. Na drugiej pozycji finiszował jego teamowy kolega Clovis CHAVEROT (3:22:01), a podium dopełnił Fleury ROUX (3:22:32). Wśród kobiet triumfowała Clémentine GEOFFRAY z wynikiem 3 godziny, 47 minut i 2 sekundy. Drugą pozycję wywalczyła Virginia PEREZ MESONERO (3:57:35), a trzecią Mathilde COULON (4:05:37). W zawodach wzięły udział dwie Polski, Katarzyna Janiak i mieszkająca w okolicy Chamonix dziennikarka Beata Sadowska.

TDS – czy po raz kolejny okaże się szczęśliwy dla Polaków?

Jeszcze w poniedziałek o 23:50 z włoskiego Courmayeur wystartuje TDS, bieg na 145 km i 9176 m przewyższenia. W 2018 roku na tym dystansie triumfował Marcin Świerc. Na tegorocznej edycji warto bacznie śledzić Paulinę Krawczak, która na zeszłorocznym UTMB zajęła znakomite 11. miejsce, a na liście tegorocznych faworytek – ustalanej na podstawie punktacji UTMB Index – Paulina jest klasyfikowana na 6. miejscu. 

Wyniki on-line wszystkich dystansów można śledzić tutaj.

Program na kolejne dni

WTOREK
11:00 – start YCC – zawody dla najmłodszych biegaczy urodzonych w latach 2001-2009.
14:00 – start ETC – zawody na dystansie 15 km i 1300 m przewyższenia.

CZWARTEK
8:15 – start OCC – bieg na dystansie 55 km i 3100 m, na którym wystartuje m.in. Bartek Przedwojewski, Andrzej Witek i Marcin Rzeszótko.

PIĄTEK
9:00 – start CCC – bieg na dystansie 100 km z łącznym przewyższeniem wynoszącym 6100 m, z udziałem m.in.  Michała Rajcy, Pauliny Tracz i Katarzyny Wilk.
18:00 – start UTMB – tytułowy bieg festiwalu na dystansie 171 kilometrów i prawie 10.000 m przewyższenia. Na starcie m.in.: Kamil Leśniak, Michał Jurek, Michał Kaszuba, Michał Leśniak i Kamil Dąbrowski oraz Katarzyna Solińska, Marta Lipnicka i Aleksandra Narkowicz.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Woszkowaty
Woszkowaty
10 miesięcy temu

Paulina w tym momencie (TDS) biegnie na 9-tym miejscu jako kobieta, open 85. Trzymam kciuki !

abc
abc
10 miesięcy temu

czemu organizatorzy robią dwa mocno podobne dystanse/biegi: TDS (145km) i UTMB (171)?

Kris
Kris
10 miesięcy temu
Reply to  abc

TDS jest bardziej techniczny, trudniejszy, podczas gdy UTMB jest łatwiejszy, ale dłuższy. To, de facto, dwa różne typy biegów. Pozdrawiam.

Ewa
Ewa
10 miesięcy temu

W tytułowym biegu UTMB startuje dzisiaj również Robert z Katowice Absolutny wolny strzelec, będzie biegł bez wsparcia, bez asystenta.
Tym bardziej proszę o trzymanie kciuków.
Sercem z Nim, na każdym kilometrze…👊❤

Iwona
Iwona
10 miesięcy temu

Jak się zapisać na bieg na 15 km ?

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.