gtws1
20 października 2023 Karolina Obstój Biegi Górskie

Pierwszy dzień Finałów Golden Trail World Series i niespodziewana wygrana Rumunki

W czwartek, 19 października o 16:30 Prologiem kobiet rozpoczął się Wielki Finał Golden Trail World Series. Podczas tego biegu, liderki klasyfikacji generalnej, czyli Sophia Laukli i Judith Wyder dobiegły odpowiednio na drugim i trzecim miejscu, a zwyciężyła Rumunka Madalina Florea.

O tym, jak będzie wyglądał Wielki Finał GTWS 2023, pisaliśmy szczegółowo tutaj. W Prologu na dystansie 8,7 kilometra i 400 metrów przewyższenia rywalizowały tylko kobiety. Start odbywał się w 4-osobowych grupach co minutę. Trasy we włoskim Spotorno są bardzo wymagające, jest na nich dużo stromych, krótkich podbiegów i zbiegów. Są również bardzo wąskie, co utrudnia wyprzedzanie.

Prologu nie wygrała ani Sophia Laukli, ani Judith Wyder, tylko Rumunka Madalina Florea, która w środowisku nie jest jeszcze bardzo znana. Florea ma przeszłość uliczną i może się pochwalić życiówką 32 minuty i 55 sekund na 10.000 metrów oraz sześcioma złotymi medalami Mistrzostw Rumunii (dwa medale na 5.000 m i cztery na 10.000 m). W górach zaczęła biegać w 2019 r. Pokonanie trasy Prologu zajęło jej 39 minut. W dzisiejszym biegu drugą pozycję wywalczyła liderka rankingu Amerykanka Sophia Laukli, która dobiegła na metę z wynikiem 39 minut i 38 sekund, utrzymując fotel liderki. Na trzeciej pozycji – z czasem 40:32 – finiszowała Szwajcarka Judith Wyder. Czwarte miejsce zajęła Malen Osa, a piąte Sylvia Nordskar.

10. Miao Yao 43:41

Pełne wyniki z Prologu kobiet znajdziecie tutaj.

Za Prolog zwyciężczyni otrzymała 100 punktów, dzięki czemu awansowała w klasyfikacji generalnej z 9. miejsca na 5. W przypadku pozostałych zawodniczek z TOP10 żadne większe rewolucje nie zaszły. Decydujący będzie sobotni bieg finałowy, w którym za zwycięstwo otrzymuje się aż 300 punktów.

Poniżej znajduje się tabela porównująca ranking kobiet przed i po Prologu.

Klasyfikacja TOP10 przed PrologiemKlasyfikacja TOP10 po Prologu
MiejsceImię i nazwisko – Team – NarodowośćPunktacjaMiejsceImię i nazwisko – Team – NarodowośćPunktacja