Karolina Obstój
Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.
Żeby zmaksymalizować szanse na zadowolenie z pierwszego startu w biegach górskich, debiutanci nie powinni zaczynać od maratonów lub dystansów ultra. Warto zacząć od krótszych biegów. Jakie dystanse będą najlepsze dla biegaczy początkujących w biegach górskich? Na co jeszcze, oprócz dystansu, należy zwrócić uwagę przy wyborze pierwszych startów trailowych?
Niezależnie od tego, czy masz już doświadczenie w startowaniu w biegach ulicznych, czy zaczynasz przygodę z zawodami od biegów trailowych, warto zacząć od dystansów krótszych. Wiele osób niezwiązanych lub dopiero wchodzących w świat biegów trailowych, błędnie utożsamia biegi górskie z zawodami na dystansie maratońskim lub ultra. Biegi górskie to także zawody na krótszych dystansach i właśnie takie biegi – na dystansie od około 10 kilometrów do półmaratonu – powinni wybrać debiutanci.
W biegach górskich bardzo duże znaczenie ma doświadczenie i obycie w terenie górskim. Z tego powodu początkującym biegaczom trailowym nie zaleca się wybierania bardzo trudnych technicznie tras. Nie wybieraj na debiut biegu po Tatrach czy innych wysokich i trudnych technicznie górach. Ciężki technicznie teren i brak umiejętności poruszania się po nim, może skutecznie zrazić do kolejnych startów. Warto też zwrócić uwagę na przewyższenie. Biegi na dystansie około 20 km z przewyższeniem ponad 1000 metrów będą dość wymagające dla początkującego biegacza.
Zawodami, których trasy można polecić początkującym biegaczom górskim będą np. biegi rozgrywane na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich. Złoty Półmaraton z przewyższeniem około 900 metrów czy Trojak Trail na dystansie 10 km i przewyższeniem 400 metrów, które są rozgrywane na trasach niezbyt trudnych technicznie, nie powinny zniechęcić, a wręcz zachęcić do kontynuowania przygody z biegami górskimi.
Żeby pierwszy start w biegu górskim nie był źle wspominanym doświadczeniem, najważniejsze jest oczywiście przygotowanie fizyczne. Zbudowanie formy, obycie z bieganiem po górach, nieunikanie siły biegowej, to podstawa. Powodzenie w biegach górskich zależy jednak od wielu innych, dodatkowych elementów, o które należy zadbać.
Do pierwszych zawodów górskich – jak i do każdych kolejnych – warto odpowiednio przygotować się fizycznie, ale nie należy także zapominać o odnajdywaniu w tym radości. Potraktuj zawody jako wisienkę na torcie swoich przygotowań, podejdź do tego wyzwania optymistycznie i potraktuj to jako przygodę. Nie zakładaj, że musisz ukończyć zawody w określonym czasie, ponieważ w górach bardzo trudno jest oszacować czas ukończenia zawodów, a już w szczególności debiutującemu w zawodach górskich. Wynik zależy także w dużej mierze od warunków panujących na trasie.
Na początku przygody z biegami górskimi, nie warto nastawiać się na jeden konkretny start i od wyniku tych zawodów uzależniać kontynuowania przygody z trailem. W biegach górskich dużą rolę odgrywa doświadczenie, więc nie zrażaj się popełnionymi błędami i niepowodzeniami, które mogą się przydarzyć. Kolejny start potraktuj jako szansę do ich wyeliminowania. Biegi górskie bardzo różnią się od siebie, więc nawet jeśli nie przypadnie Ci do gustu konkretna trasa, to spróbuj innej.
Powodzenia!