DSC00138
29 września 2023 Karolina Obstój Biegi Górskie

Jaki dystans dla biegacza debiutującego w górach?


Żeby zmaksymalizować szanse na zadowolenie z pierwszego startu w biegach górskich,  debiutanci nie powinni zaczynać od maratonów lub dystansów ultra. Warto zacząć od krótszych biegów. Jakie dystanse będą najlepsze dla biegaczy początkujących w biegach górskich? Na co jeszcze, oprócz dystansu, należy zwrócić uwagę przy wyborze pierwszych startów trailowych?

Zacznij od krótszych dystansów

Niezależnie od tego, czy masz już doświadczenie w startowaniu w biegach ulicznych, czy zaczynasz przygodę z zawodami od biegów trailowych, warto zacząć od dystansów krótszych. Wiele osób niezwiązanych lub dopiero wchodzących w świat biegów trailowych, błędnie utożsamia biegi górskie z zawodami na dystansie maratońskim lub ultra. Biegi górskie to także zawody na krótszych dystansach i właśnie takie biegi – na dystansie od około 10 kilometrów do półmaratonu – powinni wybrać debiutanci.

  • Zwróć uwagę na to, że w biegach górskich występujący w nazwie “półmaraton”, to często nazwa umowna i rzadko taki bieg ma dokładnie 21,097 km. Odchylenia od tego dystansu zdarzają się w praktyce spore, więc przed zawodami sprawdź dokładnie na stronie organizatora “na ile ten półmaraton”.
  • Pamiętaj, że na biegu górskim występują przewyższenia, czyli łączna suma podbiegów na całej trasie. Będzie to miało bardzo duży wpływ na tempo biegu. Jeśli 10 kilometrów na biegu ulicznym pokonujesz np. w 45 minut, to na biegu górskim ten czas może być o kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt minut dłuższy.
  • Takie sprawdzenie się na krótszym biegu trwającym maksymalnie do około 3 godzin pozwoli Ci przekonać się, czy biegi górskie to właśnie ten kierunek, w którym chcesz podążać.

Na pierwszy raz, nie wybieraj trudnych technicznie tras

W biegach górskich bardzo duże znaczenie ma doświadczenie i obycie w terenie górskim. Z tego powodu początkującym biegaczom trailowym nie zaleca się wybierania bardzo trudnych technicznie tras. Nie wybieraj na debiut biegu po Tatrach czy innych wysokich i trudnych technicznie górach. Ciężki technicznie teren i brak umiejętności poruszania się po nim, może skutecznie zrazić do kolejnych startów. Warto też zwrócić uwagę na przewyższenie. Biegi na dystansie około 20 km z przewyższeniem ponad 1000 metrów będą dość wymagające dla początkującego biegacza.

DSC00301

Zawodami, których trasy można polecić początkującym biegaczom górskim będą np. biegi rozgrywane na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich. Złoty Półmaraton z przewyższeniem około 900 metrów czy Trojak Trail na dystansie 10 km i przewyższeniem 400 metrów, które są rozgrywane na trasach niezbyt trudnych technicznie, nie powinny zniechęcić, a wręcz zachęcić do kontynuowania przygody z biegami górskimi.

Szczęście sprzyja przygotowanym

Żeby pierwszy start w biegu górskim nie był źle wspominanym doświadczeniem, najważniejsze jest oczywiście przygotowanie fizyczne. Zbudowanie formy, obycie z bieganiem po górach, nieunikanie siły biegowej, to podstawa. Powodzenie w biegach górskich zależy jednak od wielu innych, dodatkowych elementów, o które należy zadbać.

  • Odpowiednie obuwie. Na zdecydowanej większości biegów górskich najlepiej sprawdzi się obuwie trailowe charakteryzujące się przede wszystkim innym bieżnikiem niż buty przeznaczone na asfalt. Zapewnia on lepszą przyczepność na śliskich, mokrych nawierzchniach czy kamieniach. Pamiętaj, że nie ma buta uniwersalnego, dobrego na każdą nawierzchnię. Przed zawodami warto zorientować się, czy lepszym wyborem będzie but z agresywnym bieżnikiem (błoto, grząska nawierzchnia), czy z delikatniejszym. Duży wpływ na dobór obuwia ma też pogodna panująca na trasie na kilka dni i w trakcie zawodów. Warto to obserwować.
  • Analiza trasy. Przeanalizuj profil trasy zamieszczony na stronie organizatora. Sprawdź, jak długie są podbiegi, zbiegi i odcinki płaskie. Zorientuj się, na których odcinkach trasy zlokalizowane są punkty odżywcze. Poszukaj na stronie organizatora, w mediach społecznościowych lub na  YouTube filmików z trasy, dzięki którym zobaczysz, czego możesz spodziewać się na trasie zawodów.
  • Wyposażenie obowiązkowe. Na biegach górskich zazwyczaj wymagane jest wyposażenie obowiązkowe. Sprawdź w regulaminie, co musisz zabrać ze sobą na trasę. Podejdź do tego również indywidualnie. Popytaj doświadczonych biegaczy, co jeszcze może się przydać na trasie tych zawodów. Zwróć uwagę na pogodę. Przykładowo, jeśli nie jest wymagana kurtka przeciwdeszczowa, ale w dniu startu pada deszcz i przewidujesz, że na trasie spędzisz 2-3 godziny, to zabierz ją ze sobą.

Baw się tym

Do pierwszych zawodów górskich – jak i do każdych kolejnych – warto odpowiednio przygotować się fizycznie, ale nie należy także zapominać o odnajdywaniu w tym radości. Potraktuj zawody jako wisienkę na torcie swoich przygotowań, podejdź do tego wyzwania optymistycznie i potraktuj to jako przygodę. Nie zakładaj, że musisz ukończyć zawody w określonym czasie, ponieważ w górach bardzo trudno jest oszacować czas ukończenia zawodów, a już w szczególności debiutującemu w zawodach górskich. Wynik zależy także w dużej mierze od warunków panujących na trasie. 

DSC00568

Na początku przygody z biegami górskimi, nie warto nastawiać się na jeden konkretny start i od wyniku tych zawodów uzależniać kontynuowania przygody z trailem. W biegach górskich dużą rolę odgrywa doświadczenie, więc nie zrażaj się popełnionymi błędami i niepowodzeniami, które mogą się przydarzyć. Kolejny start potraktuj jako szansę do ich wyeliminowania. Biegi górskie bardzo różnią się od siebie, więc nawet jeśli nie przypadnie Ci do gustu konkretna trasa, to spróbuj innej. 

Powodzenia! 

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.