new balance 880
 
24 lutego 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bieganie a życie seksualne


 540.jpg

Bieganie to nie tylko sposób na utrzymanie szczupłej sylwetki i oderwanie się od codziennych problemów. To także sposób na poprawę jakości życia seksualnego. Z tego tekstu dowiecie się, dlaczego tak się dzieje. Z kolei o tym, czy można biegać w ciąży i jakie znaczenie dla przyszłych mam ma ruch na świeżym powietrzu rozmawialiśmy z trenerkami BiegamBoLubię, które niedawno po raz kolejny zostały mamami lub zostaną nimi w najbliższym czasie.

Dlaczego bieganie pomaga w łóżku? Powód jest prosty. Bieganie angażuje prawie wszystkie grupy mięśniowe, poprawia wydolność organizmu, nastrój i wygląd. Dodatkowo chroni organizm przed wieloma chorobami. To wszystko ma z kolei istotne znaczenie dla jakości życia seksualnego. – Na pewno po każdym prawidłowo zrealizowanym treningu człowiek jest zadowolony, co wiąże z dobrym samopoczuciem, samozadowoleniem, spełnieniem – mówi Renata Skomra, trenerka BbL z Rzeszowa, mama 4,5-letniej Zuzi i 6-tygodniowej Julki.

Bieganie pozwala cieszyć się partnerem w łóżku, bo zwiększa wydolność serca, pozwala mu bić wolniej przy równie skutecznym zaopatrywaniu w krew, tlen i substancje odżywcze. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi i chroni naczynia krwionośne przed miażdżycą, a to właśnie od stanu układu krwionośnego zależy dobre ukrwienie narządów płciowych, zarówno kobiecych, jak i męskich, które odpowiadają za odczuwanie przyjemności seksualnej. Co jeszcze? Bieganie usprawnia pracę jelit, zapewnia lepsze spalanie cukrów i większą wrażliwość na wytwarzaną przez organizm insulinę, chroniąc tym samym przed cukrzycą i jej powikłaniami – m.in. słabszym odczuwaniem przyjemności oraz zaburzeniami erekcji u mężczyzn.

 renataskomra.jpg

Renata Skomra

Uprawiając sport przez niemal 20 lat, najpierw wyczynowo potem bardziej amatorsko, wiem na pewno – zaobserwowałam to na własnym organizmie, że wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu poprawia samopoczucie, dotlenia, reguluje metabolizm i wszystkie procesy fizjologiczne, odpręża, hartuje. Wynika z tego, że aktywność fizyczna sprawia, że jesteśmy po prostu zdrowsi i  zrelaksowani. Z kolei to na pewno ma pozytywny wpływ na życie seksualne i zdolność do prokreacji – mówi Lucyna Ligaj, trenerka BbL z Bydgoszczy, która za dwa miesiące będzie szczęśliwą mamą.

Bieganie zwiększa objętość płuc i poprawia wydolność wysiłkową, co zdecydowanie przydaje się w łóżku.

Bieganie jest także bardzo dobrym sposobem rozładowania stresu, który na pewno nie sprzyja budowaniu atmosfery w sypialni. Dodatkowo podczas wysiłku dochodzi do zwiększonego wydzielania tzw. endorfin w mózgu, dzięki którym mamy dobry nastrój. Ułatwia też rozluźnienie mięśni po zakończonym wysiłku.

 agnieszkadabrowska.jpg

Agnieszka Dąbrowska

Kolejna zaleta biegania? Kształtuje lekkoatletyczną sylwetkę i zwiększa poczucie akceptacji swojego ciała. Biegacze to ludzie bardziej pewni siebie, bez kompleksów. Dzięki temu łatwiej nawiązują kontakty i są postrzegani jako bardziej atrakcyjni. Również seksualnie.

Przejdźmy do aktywności ruchowej w ciąży. Dlaczego jest wskazana? – Przede wszystkim ze względów zdrowotnych, wpływu na samopoczucie, monitorowanie wagi w ciąży – podkreśla Renata Skomra. – W jakiej formie? Na pewno bez szalonego wysiłku, bez ćwiczeń skocznościowych, siłowych. Ja ćwiczyłam do 7 miesiąca póki jeszcze brzuch mi pozwalał.

Intensywność i rodzaj aktywności ruchowej podczas, kiedy kobieta jest w ciąży musi być dopasowana do okresu ciąży. Im większy brzuch, tym biegać czy uprawiać inne aktywności należy wolniej i spokojniej, ale nie trzeba z nich rezygnować. – Moja trzecia ciąża trochę nas zaskoczyła. Oczywiście pozytywnie. Będąc w ciąży przebiegłam 10km podczas Białystok Biega, a tydzień później półmaraton w Augustowie. Tydzień po tym potwierdziło się, że jestem w drugim miesiącu ciąży – opowiada Agnieszka Dąbrowska, trenerka BbL z Białegostoku, mama 4,5-letniej Weroniki i 1,5-rocznej Oli. – Jeżeli ciąża jest prawidłowa i nie jest zagrożona, jeżeli mama przed ciąża również była aktywna ruchowo nie widzę żadnych przeciwwskazań do uprawiania joggingu na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że w bieganiu ma być więcej relaksu niż katowania ciała – podkreśla.

Agnieszka spodziewa się trzeciego dziecka w maju. – Już 17 marca rozpoczyna się akcja BiegamBoLubię 2012 i mam zamiar dalej w niej uczestniczyć jako trener. Oczywiście z pomocą męża, z którym prowadzę wspólnie akcję w Białymstoku – wyjaśnia.