NB 1080v12
 
14 października 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Biegaj pewnie jesienią, czyli jak się ubrać


Wbrew pozorom jesień to jedna z ulubionych pór roku biegaczy. Nie jest już tak gorąco, jak latem, a jeszcze nie ma przeszywających mrozów, jak zimą. Pogody co prawda nie można nazwać stabilną, ale dla zmotywowanego i odpowiednio przygotowanego biegacza, nie jest to żaden problem. Nawet kiedy temperatura spada do zaledwie kilku stopni i pada deszcz, to nie powód, by zmienić plany i zostać w domu.

ilustracja_bieganie.jpg

Wielu biegaczy, mniej lub bardziej doświadczonych, popełnia błędy przy doborze odpowiedniej odzieży na trening. Co można rozumieć przez dobre przygotowanie do aktywności jesienią? Przede wszystkim strój do biegania, który skutecznie ochroni nas przed chłodem, wiatrem, deszczem i zapewni bezpieczeństwo.  
Nie oznacza to, że musimy ubierać ciepłe, grube ubrania. Należy zadbać o to, aby nie dopuścić do wychłodzenia organizmu, ale co równie ważne, żeby go nie przegrzać. Skutkiem jednego i drugiego mogą być problemy ze zdrowiem. Kiedy wychodzimy biegać powinno nam być trochę chłodno. Po rozgrzewce i krótkim dystansie, gęsia skórka zniknie bardzo szybko. Jak zatem dobrać strój do biegania na jesień?
Na cebulkę
Najlepszym sposobem, żeby zapewnić sobie komfort podczas biegania w chłodne dni, jest stara, sprawdzona zasada ubioru warstwowego.  Warto zakładać na siebie dwie lub trzy warstwy cienkich ubrań do biegania. Jest to najlepsze wyjście, gdyż zapewnią one ciepło, a jednocześnie odpowiednią cyrkulację powietrza. 
Dobrym rozwiązaniem będzie: 
– dopasowana koszulka biegowa z krótkim lub długim rękawem, najlepiej termoaktywna – zapewni trzymanie ciepła i odprowadzi wilgoć na zewnątrz,
– oddychająca bluza lub kurtka biegowa – ochroni przed wiatrem i deszczem,
– długie spodnie do biegania – nie dopuszczą do wychłodzenia nóg,
– skarpetki biegowe za kostkę – zadbają o ścięgno Achillesa, które nie lubi zimna,
– buty do biegania na sezon jesienny – ochronią stopy.
A co z dłońmi i głową? Warto też zwrócić uwagę i na te części ciała, o których często zapominamy. Zwłaszcza, kiedy biegamy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem i bywa już naprawdę zimno, cienkie rękawiczki do biegania mogą bardzo się przydać. Natomiast biegowa czapka z daszkiem ochroni nas przed opadami i dodatkowo odprowadzi pot z czoła.
Właściwości materiału
Niezwykle istotną kwestią jest rodzaj materiału, z którego wykonane są poszczególne warstwy, zwłaszcza ta, znajdująca się najbliżej ciała. Tkanina powinna chronić nas przed zimnem i odprowadzać nadmiar wilgoci. Najlepszym wyborem będzie poliester, którego przewaga nad bawełną jest bezdyskusyjna i to z kilku powodów. Mianowicie jest lżejszy, odprowadza pot, nie wchłaniając go i znacznie szybciej wysycha. Przy wietrznej pogodzie, mokra, pijąca wodę koszulka bawełniana staje się zimnym okładem i wychładza ciało w bardzo szybkim tempie. Nowoczesne materiały poliestrowe wykorzystywane w ubraniach do biegania, posiadają właściwości oddychające.  Im lżejszy, z rzadszym splotem tkaniny, tym lepiej oddycha. Dzięki temu możliwa jest cyrkulacja powietrza, a nasza skóra pozostaje sucha.
Funkcjonalna kurtka
Warto trochę więcej uwagi poświęcić doborowi kurtki do biegania. Aby była wygodna i dobrze spełniała swoją funkcję, powinna posiadać kilka istotnych elementów:
– oddychający materiał o właściwościach chroniących przed wiatrem i deszczem,
– panele wentylacyjne odprowadzające nadmiar ciepła,
– krój pozwalający na swobodę ruchów,
– kołnierz chroniący szyję przed zimnym powietrzem,
– kaptur odpowiedniej wielkości, który przylega do głowy, nie zsuwa się i nie napełnia wiatrem,
– kieszenie rozmieszczone w praktycznych miejscach,
– szczelne suwaki z panelem ochraniającym skórę,
– ściągacze w pasie, kapturze i rękawach, dzięki którym można dopasować kurtkę,
– odblaski zapewniające dobrą widoczność na drodze podczas biegania po zmroku, wpływające na nasze bezpieczeństwo.
Wymienione elementy nie muszą występować jednocześnie. Kaptur można zastąpić czapką, a kieszenie pasem do biegania. Jednak, gdy w kurtce wykorzystane są wszystkie razem, nie potrzeba nam dodatkowych akcesoriów, co jest bardzo wygodne. 
Pozostaje tylko biec
Z takim wyposażeniem można pewnie wyjść z domu i odbyć swój trening, bez obawy, że nie będzie udany przez trudne warunki pogodowe. Przeziębienie? Przewianie? Przemoknięcie? Nam to nie grozi. Spokojnie można stawić czoło jesiennej aurze, która dobrze przygotowanym biegaczom wcale nie jest straszna.
Sklep internetowy runnersclub.pl stworzył serię gotowych zestawów do biegania, dostosowanych do panujących za oknem warunków atmosferycznych. Zobaczcie sami na runnersclub.pl.
Redakcja Bieganie.pl