29 sierpnia 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bieg Wielka Ursynowska, 4 września 2016 r.


Jak donosi kalendarzbiegowy.pl, w Polsce rocznie organizowanych jest 4300 biegów. Biegacze mają nieprawdopodobnie duży wybór. Trzeba naprawdę niemało zachodu żeby zachęcić biegaczy do udziału w konkretnej imprezie.
Organizatorzy głowią się i troją żeby ich impreza była wyjątkowa. Taką wyróżniającą się imprezą jest Wielka Ursynowska, która odbędzie się 4 września w Warszawie.
tor1
Zawodnicy rywalizować będą na dystansie 5 km po torze wyścigów konnych na Służewcu. Nawierzchnia jest w 100% trawiasta i tak przyjazna i sprężysta, że będzie dodatkowa klasyfikacja biegnących boso. To nie jest trawnik osiedlowy, zero ryzyka trafienia na szkło czy ślady pozostawione przez psy.
Barefoot.jpg
Tor wyścigów konnych ma dodatkową cechę – niedostępność.  Na co dzień wstęp na tor jest zabroniony, nie można tam biegać ani nawet spacerować. Wielka Ursynowska to jedna z niewielu okazji w roku żeby pobiegać po soczystej, krótko przyciętej trawie.

Start imprezy szerokości kilkudziesięciu metrów powoduje, że prawie każdy zawodnik na starcie stanie w pierwszej linii. Pomiar czasu będzie elektroniczny ale nikomu w takiej sytuacji nie jest potrzebny czas netto.
wielka ursynowska1 3
Pakiet startowy jest wyjątkowo bogaty biorąc pod uwagę bardzo niską opłatę startową. Za 10 zł zawodnik w pakiecie otrzymuje koszulkę techniczną, medal, napoje i poczęstunek. Naszym zdaniem organizator przesadził. Ale być może to jest początek trendu – obniżania opłat startowych, przy czym środki konieczne do zorganizowania biegu w większym stopniu zaczną zapewniać sponsorzy.
pakiet startowy
Tor na Służewcu ma swoją bogatą historię. W 1987 roku odbywały się na nim Mistrzostwa Świata w Biegach przełajowych z niepokonanym Johnem Ngugim i Ingrid Kristiansen. O wyjątkowym Johnie Ngugim pisaliśmy na łamach bieganie.pl [link]. Obejrzyjcie jak to wtedy wyglądało. Zwróćcie uwagę, że to epoka poprzedzająca zdominowanie biegów długich przez czarnoskórych biegaczy.

Możliwość komentowania została wyłączona.