13 września 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bieg po VOLVO


Zawodnicy 33. Maratonu Warszawskiego, który wystartuje już 25 września, będą walczyć o nagrodę specjalną – Volvo XC60. Za kierownicą tego sportowego samochodu będzie mogła zasiąść pierwsza osoba, która dobiegnie do mety i uzyska czas lepszy niż aktualny rekord Polski w maratonie. Aby wyrównać szansę między mężczyznami, a kobietami, maratonki wystartują 18 minut i 27 sekund wcześniej.

volvo maraton2011

Na linii startu 33. Maratonu Warszawskiego staną zarówno amatorzy biegania, jak i profesjonaliści. Zawodnik z elity zawodów, który jako pierwszy przekroczy linię mety otrzyma wyjątkową nagrodę – samochód Volvo XC60. W  rywalizacji o nagrodę maratończycy będą mieli równe szanse. Uczestniczki biegu wystartują bowiem 18 minut i 27 sekund wcześniej niż mężczyźni. Jest to różnica między czasem najszybszego mężczyzny i najlepszej kobiety na mecie ubiegłorocznego Maratonu Warszawskiego. Zanim jednak zwycięzca odbierze swoje trofeum, będzie musiał zmierzyć się z innymi uczestnikami maratonu i jako pierwszy dotrzeć do mety. Ponadto, najlepszy biegacz musi uzyskać lepszy czas niż aktualny rekord Polski w maratonie. Aby odjechać nowym Volwo pierwsza kobieta na mecie będzie musiała pobiec szybciej niż 2:26:08, mężczyźni natomiast zmierzą się z czasem 2:09:23.

W zeszłym roku najszybsza okazała się Tetyana Holovchenko. Ukrainka dostarczyła wszystkim wielkich emocji dobiegając jako pierwsza do mety, pomimo opóźnienia startu o półtorej minuty. Jej czas – 2:31:47 – okazał się drugim wynikiem w historii żeńskiej rywalizacji w Maratonie Warszawskim. W walce o nagrodę główną wezmą udział faworyci 33. Maratonu Warszawskiego: czołowi polscy biegacze oraz zawodnicy z Europy i Afryki. Wśród mężczyzn zobaczymy między innymi mistrza Polski w maratonie 2011 Błażeja Brzezińskiego oraz Marcina Chabowoksiego, Michała Kaczmarka, Artura Kozłowskiego – mistrzów Polski w półmaratonie odpowiednio w latach 2011, 2010, 2008. Na starcie stanie także silna reprezentacja Kenijczyków: Eric Cheboi Yator, Elias Cheboi, John Sammy Kibet i Edwin Kipmutai Kipchom. Nie zabraknie także przedstawicieli Ugandy i Etiopii – Simona Rugut i Mohammeda Temam.

Elita kobiet także prezentuje się imponująco. O pierwsze miejsce i Volvo XC60 rywalizować będą: polsko-ukraińska zawodniczka Olga Kalendarova-Ochal, Ukrainka Svitlana Stanko, Białorusinka Galina Starovoitowa, Kenijki: Lilian Chelimo, Rael Jepyator, Pamela Kipchoge, Beatrice Rutto oraz Etiopki Tadelech Birra i Sisay Measso.

Nowa trasa maratonu, dzięki niewielkiej liczbie podbiegów oraz długim prostym odcinkom, jest najprawdopodobniej najszybszą od 10 lat. Czekamy na rekordy!

Więcej informacji na temat 33. Maratonu Warszawskiego znajduje się na stronie internetowej zawodów: www.maratonwarszawski.pl. 

Możliwość komentowania została wyłączona.