Redakcja Bieganie.pl
Salomon Trail Running powoli zbliża się do finiszu. 15 sierpnia w Szczyrku odbędą już ósme zawody z dziesięciu zaplanowanych imprez biegowych spod znaku Salomona. Tym razem uczestnicy biegu górskiego na szczyt Skrzycznego będą mieli do pokonania sześcio i pół kilometrową trasę o różnicy wzniesień ponad 750 m. Prócz mocnych, sportowych wrażeń dla biegających czekają piękne widoki Beskidów.
Bieg o Złote Kierpce to biegowa impreza, która dopiero debiutuje na „górskiej scenie sportowej”. Organizatorzy zapewniają jednak, że zawody w Szczyrku będą miały swój niezaprzeczalny urok i na stałe wpiszą się do kalendarza biegowego. Przemawia za tym wiele atutów tej górskiej miejscowości, która słynie z doskonałego zaplecza narciarskiego. To właśnie dzięki terenom okalającym miasto Szczyrk upodobali sobie nie tylko narciarze, ale też kolarze górscy i downhillowcy, paralotniarze, a być może niedługo też biegacze. Szczyrk w swojej bazie sportowej posiada również skocznie narciarskie oraz COS, czyli kompleks obiektów w skład którego wchodzą stadion lekkoatletyczny wraz boiskiem i basenem oraz wielofunkcyjna hala sportowa.
Impreza ma mieć charakter góralski, tak więc oprócz wspomnianych złotych kierpców dla trójki najlepszych biegaczy i biegaczek każdy, kto zdobędzie szczyt Skrzycznego dostanie pamiątkową ciupagę góralską. Oczywiście dla najlepszych zawodników w kategoriach wiekowych przewidziano atrakcyjne nagrody, a oprócz tego każdy startujący będzie miał szansę wylosować dla siebie sprzęt Salomona oraz zegarek sportowy Suunto. Zadbano również o cześć kulturalną imprezy- w szczyrkowskim amfiteatrze będzie można obejrzeć występ zespołu folklorystycznego.
Sam bieg prowadzić będzie ciekawą trasą widokową. Zawodnicy wystartują spod skoczni „Skalite”, a następnie alejką spacerową wzdłuż potoku Żylica. Prawdziwe ostre, górskie ściganie zacznie się po pierwszym kilometrze, kiedy trasa „wbiegnie” na zielony szlak prowadzący cały czas lasami i halami górskimi, z których rozprzestrzeniają się niezapomniane widoki. Po drodze biegacze mijać będą m.in. jaskinie skalną, trasę narciarską z homologacją FIS oraz wąskie, kręte ścieżki. Choć trasa nie należy do najłatwiejszych ze względu na jej nachylenie, to każdy, kto osiągnie szczyt będzie mógł poczuć się zwycięzcą.
Ciężki bieg górski, jakim są Złote Kierpce to świetny sposób sprawdzenia swojej wytrzymałości fizycznej i psychicznej, a także okazja dla tych, którzy planują start w MŚ weteranów w Korbielowie, by sprawdzić swoją formę. Poniżej zamieszczamy wirtualną trasę biegu.
Ciekawostki z okolic trasy:
– Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego należy do Korony Gór Polski.
– Nazwa szczytu ma pochodzić od skrzeczenia żab, które w wielkiej ilości zamieszkiwały staw, kiedyś istniejący podobno w kotle (rzekomo polodowcowym) między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.
– Na szczycie Skrzycznego znajduje się schronisko PTTK, basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko. Można tam wjechać dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku. Na zboczach góry znajdują się trasy narciarskie o różnym stopniu trudności (m.in. trasa FIS) i łącznej długości 14 km. Przez Skrzyczne przechodzi też wiele szlaków turystycznych (np. na Baranią Górę) – pieszych i rowerowych. Ponadto szczyt Skrzycznego ze strony wschodniej (od Jeziora Żywieckiego) jest znakomitym startowiskiem dla miłośników paralotni.
– Na szczycie Skrzycznego króluje charakterystyczny 87-metrowy maszt nadajnika RTV. W usytuowanym obok budynku mieści się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy
– „Skalite” (start biegu) to kompleks skoczni narciarskich zlokalizowany na stoku góry Skalite. Pierwsze zawody na Skalitem odbyły się 14 lutego 1937 roku. W tym roku skocznia została całkowicie pokryta igielitem, zainstalowano też wyciąg krzesełkowy. 24 lipca odbędą się tu Mistrzostwa Polski. U jej podnóża znajduje się amfiteatr (biuro zawodów, dekoracje i występ zespołu folklorystycznego).
Najważniejsze elementy Regulaminu:
15.08.2010 r. Szczyrk – Amfiteatr „Skalite” ul. Wypoczynkowa
Start godz. 11.00; biuro zawodów czynne w dniu imprezy od godz. 8.00
Start: skocznia „Skalite”,
Trasa: alejka spacerowa nad Żylicą – szlak zielony – Hala Jaworzyńska –szlak czerwony
Meta: szczyt Skrzycznego 1257 m n.p.m.
Długość trasy: 6,3 km, przewyższenie: 763 m
Klasyfikacja w grupach wiekowych:
1. M1 – mężczyźni 16-19lat rocznik 1994 – 1991
2. M2 – mężczyźni 20 – 29 lat rocznik 1990 – 1981
3. M3 – mężczyźni 30 – 39 lat rocznik 1980 – 1971
4. M4 – mężczyźni 40 – 49 lat rocznik 1970 – 1961
5. M5 – mężczyźni 50 – 59 lat rocznik 1960 – 1951
6. M6 – mężczyźni 60 i więcej lat rocznik 1951 i powyżej
7. K1 – kobiety 16-19lat rocznik 1994 – 1991
8. K2 – kobiety 20-34 lat rocznik do 1976
8. K3 – kobiety 35-49 lat rocznik 1975 -1961
9. K4 – kobiety 50 i powyżej rocznik 1960 i powyżej
Opłaty
Opłata startowa w dniu zawodów 20 zł
Warunkiem dopuszczenia do startu jest wniesienie opłaty startowej.
W biegu mogą brać udział wszyscy chętni legitymujący się zdolnością do biegu lub oświadczeniem własnym zgodnie z Dz. Ustaw Nr 101 poz. 1095 § 2 pkt 6. Dzieci i młodzież do lat 18-tu – pisemna zgoda rodziców na udział w zawodach.
Nagrody:
1. Trzy pierwsze miejsca w kategorii generalnej – nagrody finansowe (bony) i kierpce dla zwycięzców.
2. Trzy miejsca w poszczególnych grupach wiekowych kobiet i mężczyzn – medale i nagrody rzeczowe.
3. Każdy uczestnik biegu otrzymuje gorący posiłek i napoje oraz pamiątkową góralską ciupagę.
4. Pozostali nie nagrodzeni uczestnicy biegu biorą udział w losowaniu nagród rzeczowych.
Kontakt do organizatora: Jarek Gniewek tel. 668871524, lub jarkovsky@o2.pl