28 czerwca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Baza zawodników. Nowość!


Prezentujemy nowy, dział bieganie.pl, który jest pierwszym dużym krokiem w kierunku zmiany oblicza polskiej lekkiej atletyki. Dajemy Wam do ręki narzędzie, które sprawi, że przed komputerem spędzicie długie godziny. To Baza Zawodników Wyczynowych – PRO. Jest to projekt, który jest w sieci unikalny, na świecie nawet płatne strony zawierają tylko cząstkę tego, co znajdziecie w naszej Bazie. My oddajemy ją do Waszej dyspozycji za darmo.

pro_faces2.jpg

Baza Zawodników to przede wszystkim wiedza o zawodnikach, zbiór wszelkiego rodzaju rankingów i statystyk, dotyczących zawodników i zawodów lekkoatletycznych, połączonych z obszernymi galeriami zdjęć oraz danymi dotyczącymi trenerów, klubów – wszystkiego, co mieści się pod pojęciem „bieganie”. W tej chwili oddajemy do publicznego użytku jakieś 60% możliwości tej aplikacji.

Co znajdziecie w bazie?

Ranking zawodników, tworzony i aktualizowany przez redakcję bieganie.pl. Pogrupowaliśmy zawodników i zawodniczki w cztery działy – sprinterów (100-400 + płotki), średniodystansowców (800-1500), długodystansowców (3000-10000) oraz szosowców (wszystko co na ulicy i atestowane). Z trzech najlepszych wyników w sezonie wyliczamy punktację, która odpowiada prosto i szybko na pytania w rodzaju: „kto jest w tej chwili najlepszym długasem biegaczem w Polsce?”, „Jaka polska sprinterka jest najlepsza?” itp. Co więcej – oparcie się na procentowej relacji wobec rekordu świata (podniesionej do kwadratu) daje możliwość porównania ze sobą wyników sprintera i maratończyka lub tego samego zawodnika z różnych lat. Jeszcze nigdy obraz biegów w Polsce nie był tak jasny! Każdy kibic, zawodnik, sponsor – może otworzyć w każdej chwili naszą bazę i zobaczyć, kto jest najlepszy. Mamy nadzieję, że rankingi bieganie.pl będą początkiem braterskiego współzawodnictwa między zawodnikami, klubami, grupami treningowymi oraz kibicami.

Baza zawodników to także wszelkiego rodzaju inne rankingi. Wyniki można przeglądać ze względu na sezon, ze względu na grupę wiekową startujących, oglądać rankingi historyczne – jest to standardowe rozwiązanie w różnego rodzaju statystykach. U nas jest jednak pokazane wyjątkowo jasno i bogato. Nawigacja jest łatwa, a baza w pełni klikalna – zapewnia błyskawiczne przejście do interesującego nas tematu. Oprócz statystyk zbiorczych zapewnia bowiem statystyki indywidualne – karta zawodnika to narzędzie, które pozwala przeglądać indywidualne osiągnięcia – również z podziałem na sezony, imprezy, progresje. Karta zawodnika, podobnie jak pozostałe części Bazy połączone są z galeriami oraz danymi dotyczącymi trenerów.

Galerie – to nawiązanie do tego, co jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Fotoreporterzy bieganie.pl starają się sfotografować jak największą liczbę imprez. W przeciwieństwie do innych tego typu stron, my dajemy Wam dostęp do galerii zupełnie za darmo, pozwalamy również na niekomercyjne wykorzystywanie zdjęć – ale z zastrzeżeniem, że pochodzą ze strony bieganie.pl i pod warunkiem, że będą zawierały naszą sygnaturę. W tej chwili szczególnie obszerne, duże galerie mamy z tegorocznego maratonu w Dębnie, Mistrzostw Polski w przełajach oraz memoriału Janusza Kusocińskiego. To ostatnie to nowość – kilkaset zdjęć, które mają właśnie dziś swoją premierę! Oprócz tego mamy już w tej chwili kilkanaście-kilkadziesiąt mniejszych galerii z innych imprez. Wiele czeka jeszcze na załadowanie do bazy. Oczywiście – jeśli macie własnoręcznie wykonane zdjęcia, którymi chcecie się podzielić, z chęcią je zamieścimy.

Bieganie.pl ma być waszą, zawodników aplikacją w której znajdziecie swoje sportowe CV. Dzięki niej kibic, dziennikarz, sponsor w końcu zobaczy jak wyglądają polscy biegacze. Nasza baza ma ułatwiać kibicowanie. Do tej pory zawodnicy byli w większości anonimowi co utrudniało kibicowanie, jak bowiem można kibicować anonimowym postaciom?

Baza trenerów i klubów to również pierwsze takie zestawienie w Polsce. W przyszłości ma pomagać każdemu, kto chce trenować biegi, w znalezieniu najlepszego i najbliższego temu miejsca. W każdej chwili można sprawdzić, jakich zawodników ma pod swoją opieką dany trener i klub, w jakim klubie jacy są zrzeszeni trenerzy oraz znaleźć dane teleadresowe klubów – a w przyszłości – prawdopodobnie o wiele więcej (to zależy częściowo od woli klubów).

Po tej reklamie czas na przyznanie sie do tego, czego jeszcze nie udało się nam zrobić. Przede wszystkim – wciąż mamy „dziury”. W stu procentach skatalogowany jest chyba tylko sezon bieżący. Z pozostałych sezonów wciąż brakuje wyników – im dalej w przeszłość, tym dziury większe. Dzięki zgodzie na wykorzystanie danych Pana Gąszczakiem ze Szczecina, który przez wiele lat prezentował własne statystyki na stronie internetowej – mamy większość najlepszych, tych naprawdę dobrych wyników z ostatnich kilkudziesięciu lat. Pan Gąszczak przez lata wykonywał gigantyczną pracę i serdecznie dziękujemy mu za udostępnienie danych. Nawiązaliśmy tez kontakt z PZLA, Komisją Statystyczną i z Domtelem – najlepszą polska firmą mierzącą i zbierającą czas na zawodach. Mamy nadzieję, że wyniki zebrane przez te podmioty trafią wkrótce do naszej bazy, wymaga to jednak dopięcia pewnych formalności i zakończenia rozmów.

Duża część wyników była i jest wprowadzana przez redakcję bieganie.pl ze źródeł własnych. Niektórzy z nas spędzali nad tym długie, długie godziny, dni i tygodnie, aby prywatnie prowadzone statystyki znalazły się na naszej stronie. Nadal będziemy to robić, ale tu – wielka prośba o współpracę. Zamieszczamy formularz, który pozwala na zgłaszanie wyników własnych, znajomych lub po prostu brakujących. Drugi formularz służy do Zgłaszania błędów. Zachęcamy do korzystania i do dodawania wyników – które ukażą sie po weryfikacji – dzięki temu będzie to nasza wspólna, wielka baza. Przyjęliśmy pewien „punkt odcięcia” – czyli do bazy nie są wprowadzane wszystkie wyniki, a jedynie od pewnego poziomu, specyficznego dla każdej konkurencji. Np. dla 800m mężczyzn jest to wynik 2:00, na 1500m – 4:00. Jeśli jednak zawodnik zrobi chociaż jeden wynik w jakiejś konkurencji, który daje mu przepustkę do bazy, wtedy – umieszczamy wszystkie jego wyniki, także te słabsze. Każdy bowiem jest zainteresowany, jakie wyniki robił na początku kariery późniejszy mistrz Polski, prawda? Przykładem wzorcowo wypełnionej karty zawodnika jest karta naszego redakcyjnego kolegi – Marcina. Zawiera wszystkie jego wyniki, kompletną progresję. Takich danych nie znajdzie sie nigdzie. W przyszłości chcemy mieć tak skatalogowanych wszystkich najlepszych zawodników.

Liczymy na to, że Baza Zawodników będzie użytecznym narzędziem zarówno dla kibiców, jak i samych zawodników, trenerów – a także potencjalnych sponsorów. Czekamy na wszystkie pomysły, na wszelkie uwagi – każdy głos będzie dla nas cenny.

Możliwość komentowania została wyłączona.