27 czerwca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Baza zawodników – poradnik użytkownika


Zamieszczamy opis działania bazy od strony technicznej – czyli opis możliwości, jakie daje w chwili obecnej oraz krótki przepis na to, jak znaleźć wszystko, czego szukamy.

Szukaj zawodnika – funkcja ta służy oczywiście do
wyszukiwania zawodników/zawodniczek po nazwisku. Zawiera w sobie
możliwość podpowiedzi – po wpisaniu kolejnych liter nazwiska baza
podpowiada nam, o kogo mogło chodzić. W przyszłości wyszukiwarka
wzbogaci się o bardziej zaawansowane funkcje wyszukiwania.

Rankingi

Bieganie.pl – to nasz główny ranking. Pokazuje najlepszych zawodników i najlepsze zawodniczki wśród sprinterów (konkurencje od 100 do 400m na stadionie, z uwzględnieniem płotków), średniaków (800m, 1000m, 1500m), długasów (3000m-10000m), szosowców (biegi uliczne). Ranking jest liczony na podstawie rekordów świata w danej konkurencji, co daje możliwość porównania wyniku punktowego np. najlepszego średniaka i najlepszej "szosówki". Oczywiście rekordy świata są na różnym poziomie w różnych konkurencjach, różnice nie są jednak aż tak duże, aby wprowadzały przekłamania do rankingu. Rankingi bieganie.pl obejmują na razie tylko ostatnie sezony – z tego względu, że z tego okresu dysponujemy najpełniejszymi wynikami.

All-time – to ranking najlepszych w historii w Polsce w danej konkurencji, z podziałem na kobiety i mężczyzn. Obejmuje najpopularniejsze, klasyczne konkurencje biegowe. Listy są głębokie, sięgają kilkuset nazwisk w każdej konkurencji, są dzielone na strony liczące po 50 nazwisk. Przy każdym zawodniku umieszczony jest wynik, który daje mu miejsce na liście najlepszych, datę jego uzyskania i miejsce biegu oraz ilość punktów, jakie za niego przysługują, wyliczanych z rekordu świata w danej konkurencji.

Best time – to ranking najlepszych czasów w Polsce w poszczególnych konkurencjach, z podziałem na sezony. Jest to najprostszy możliwy ranking. Po kliknięciu pokazuje się lista konkurencji do wyboru, potem lista sezonów, z których możemy wybierać. Wyświetla nazwiska zawodników/zawodniczek uszeregowanych według najlepszego w danym sezonie wyniku. Nie jest istotne, ile razy zawodnik startował w sezonie, jakie zajął miejsce, jakiego rodzaju były zawody, ile lat miał zawodnik – liczy się tylko jego bezwzględny najlepszy wynik. Ranking wyświetla także datę oraz miejsce uzyskania wyniku.

Historyczny – to ranking, który wyświetla wyniki z podziałem na grupy wiekowe. W tym miejscu możemy dowiedzieć się, kto ma jaki wynik w kontekście jego wieku. Czyli mamy: młodzików (poniżej 15 lat), juniorów młodszych (15-17 lat), juniorów (17-19 lat), młodzieżowców (20-22 lata), seniorów (23-35 lat) oraz weteranów (powyżej 35 roku życia). Po wybraniu grupy wiekowej wybieramy konkurencję. Wyświetla nam kolejne wyniki wraz z datą i miejscem uzyskania.

Zawodnicy

Szukaj – wyszukuje zawodników według kilku kryteriów: nazwiska, daty urodzin, miejsca urodzin, wzrostu oraz wagi. Możemy dzięki temu znaleźć np. najcięższych zawodników w bazie lub tych, którzy urodzili się w naszym mieście. Uwaga! – wielu zawodników nie ma jeszcze uzupełnionych danych personalnych typu waga czy wzrost, dlatego na razie wyszukiwanie według zaawansowanych kryteriów ne działa efektywnie.

Ostatnio dodani – pokazuje zawodników/zawodniczki, którzy zostali ostatnio dodani do Bazy Zawodników.

Lista zawodników – to alfabetyczny spis wszystkich zawodników i zawodniczek w bazie. Możemy przeglądać listę alfabetycznie, nie ma potrzeby wpisywania szukanego nazwiska.

Ostatnio dodane fotografie
– pokazuje zdjęcia, które zostały ostatnio dodane do bazy.

Porównywanie zawodników
– to funkcja umożliwiająca porównanie rekordów życiowych wybranych zawodników. Aby to uczynić, wyszukujemy w bazie zawodnika, którego chcemy porównać i w jego karcie zawodnika zaznaczamy "porównaj". Następnie wyszukujemy drugiego zawodnika/zawodniczkę (baza zapamiętuje wybór poprzedniego biegacza) i również odznaczamy "porównaj". Rekordy życiowe zawodników zostaną zestawione w sąsiadujących kolumnach.

Hall of Fame – czyli Hala Chwały – to zbiór zawodników krajowych i zza granicy, szczególnie zasłużonych: rekordzistów świata, mistrzów olimpijskich i świata, rekordzistów Europy itp. W Hall of Fame przedstawiamy sylwetki zawodników, ich osiągnięcia, biografie, a już wkrótce – dołączymy do tego artykuły o danych zawodnikach, opublikowane na stronach bieganie.pl.

Rekordy

To część bazy danych zawierająca rekordy Polski, Europy i świata wraz z datą i miejscem uzyskania. Oprócz tego stopniowo zamieszczamy "progres rekordów" – czyli historię tego, jak wyglądał rekord na danym dystansie na przestrzeni lat. Dzięki temu możemy poznać historię kolejnego poprawiania rekordów. Dział progresów jest w trakcie rozbudowy i uzupełniania.

Zawody

Zawody to spis wszystkich biegów, imprez lekkoatletycznych, które znajdują się w bazie. Po wybraniu sezonu ukazuje się lista imprez z danego roku. Każda impreza ma swój dział wyników, gdzie oczywiście znajdziemy wszystkie podstawowe informacje: co? kto? gdzie? kiedy? – oraz dział zdjęć, gdzie można przeglądać fotki z danej imprezy.

Rezultaty

W tej chwili w dziale tym prezentujemy wyniki, które ostatnio zostały dodane do bazy.

Możliwość komentowania została wyłączona.