25 sierpnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Adam Kszczot Wicemistrzem Świata!


Adam Kszczot Wicemistrzem Świata! Polak wywalczył srebrny medal w finałowym biegu na 800 m zakończonym zwycięstwem Davida Rudishy. Udany występ w czwartym dniu Mistrzostw Świata w Pekinie zanotowała także Angelika Cichocka – 8 w finale 1500 m i Patryk Dobek – 7 w biegu na 400 m przez płotki.

Kenijska niespodzianka w biegu przez płotki

Pierwszym finałowym biegiem rozegranym w czwartym dniu Mistrzostw Świata był wyścig panów na 400 m przez płotki. Przed biegiem eksperci słusznie zauważyli, że będzie to jeden z najbardziej wyrównanych biegów w historii. Świadczyły o tym najlepsze wyniki uzyskane w tym sezonie przez zawodników, które mieściły się w zaledwie 0.23 s! W tej sytuacji każdy mógł wywalczyć medal. To co wydarzyło się na bieżni Ptasiego Gniazda przeszło jednak oczekiwania wszystkich.

Wielu spodziewało się, że głównym faworytem do zdobycia złota będzie Michael Tinsley. Wicemistrz olimpijski i srebrny medalista poprzednich mistrzostw dobrze rozpoczął bieg. Przed wejściem na ostatnią prostą liczył się w walce o medal, jednak wychodząc z drugiego wirażu potknął się o płotek, potem o kolejny i w konsekwencji ukończył bieg na ostatniej pozycji.

asw ms reporter 10 1

asw ms reporter 12 1

Z nieszczęścia Amerykanina skorzystali inni – niesamowity Kenijczyk Nicholas Bett, który sięgnął po złoto, drugi na mecie Rosjanin Denis Kudryavtsev oraz Jeffrey Gibson z Bahamów, brązowy medalista.

Ogromną niespodzianką był przede wszystkim występ Kenijczyka. Dotychczas wydawało się, że zawodnicy z Kenii doskonale radzą sobie jedynie w biegach średnich i długich. Silna krajowa konkurencja sprawia, że kenijscy lekkoatleci coraz lepiej radzą sobie jednak także w innych dyscyplinach. Dowodem tego jest obecność dwóch Kenijczyków w finale 400 m przez płotki i złoto wywalczone przez Nicholasa Betta.

Co ciekawe Bett przed tym sezonem mógł pochwalić się wynikiem 49.03, zaś w finale osiągnął znakomity czas 47.79. Imponująca progresja.

asw ms reporter 8 1

asw ms reporter 9 1

asw ms reporter 11 1

Po udanych występach w pierwszej części sezonu i świetnych biegach w eliminacjach i półfinale tym razem Patryk Dobek pobiegł słabiej. W finale zajął siódme miejsce z czasem 49.14. Obecność zawodnika SKLA Sopot w finale mistrzostw świata to jednak jego wielki sukces. 

400 m ppł. mężczyzn
1. Nicholas Bett (Kenia) – 47.79

2. Denis Kudryavtsev (Rosja) – 48.05
3. Jeffrey Gibson (Bahamy) – 48.17
4. Kerron Clement (USA) – 48.18
5. Boniface Tumuti (Kenia) – 48.33
6. Yasmani Copello (Turcja) – 48.96
7. Patryk Dobek (Polska) – 49.14
8. Michael Tinsley (USA) – 50.02

Rekordzistka świata mistrzynią globu

Drugim wtorkowym finałem, także z polskim akcentem, był bieg kobiet na 1500 m. Spośród trójki naszych zawodniczek startujących w tej konkurencji, Angeliki Cichockiej, Sofii Ennaoui i Renaty Pliś prawo startu w najlepszej dwunastce uzyskała Cichocka.

Bardzo szczęśliwa z awansu Polka w finale nie zawiodła. Pobiegła bardzo dobrze czego efektem było ósme miejsce z czasem 4:13.22.

asw ms reporter 28

asw ms reporter 13 1

Sam bieg od początku był bardzo wolny. Zawodniczki skupiły się na rywalizacji o jak najlepsze miejsca. Na prowadzeniu utrzymywały się dwie Amerykanki. Polka, chcąc uniknąć przepychanek biegła na ostatniej pozycji.

Sytuacja na prowadzeniu zmieniła się na dwa okrążenia do mety. Wówczas na czoło peletonu wyszła Genzebe Dibaba. Etiopka podkręciła tempo i rozciągnęła stawkę. W tej sytuacji dystans do czołowej grupy zaczęła tracić Cichocka, która przesuwała się, ale nie miała już kontaktu z liderkami.
Na okrążenie do mety rozpoczęło się ściganie, wciąż prowadziła Dibaba, ale tuż za nią biegły trzy inne zawodniczki: Kenijka Kipyego, Etiopka Seyaum i Holenderka Hassan. Żadna nie była jednak w stanie wyprzedzić rekordzistki świata. Ta na ostatniej prostej odjechała rywalkom i ukończyła bieg na pierwszym miejscu ciesząc się ze złota już przed metą. 

asw ms reporter 14 1

asw ms reporter 27

Jak na Twitterze zauważył Steven Mills, Dibaba ostatnie 800 m pokonała w niesamowitym czasie 1:57.4. Robi to szczególne wrażenie przede wszystkim w zestawieniu z rekordem Etiopii w biegu na 800 m, który wynosi… 1:57.48.

Polka ukończyła rywalizację na bardzo dobrym, 8 miejscu m.in. przed mistrzynią świata z Daegu – Jennifer Simpson i dwukrotną mistrzynią świata Tatjaną Tomaszową.

1500 m kobiet

1. Genzebe Dibaba (Etiopia) – 4:08.09
2. Faith Chepngetich Kipyegon (Kenia) – 4:08.96
3. Sifan Hassan (Holandia) – 4:09.34
4. Dawit Seyaum (Etiopia) – 4:10.26
5. Laura Muir (Wielka Brytania) – 4:11.48
6. Abeba Aregawi (Szwecja) – 4:12.16
7. Shannon Rowbury (USA) – 4:12.39
8. Angelika Cichocka (Polska) – 4:13.22

Polski medal na 800 m

Głównym punktem wtorkowych zmagań w Pekinie był bieg mężczyzn na 800 m. Mimo że w finałowym wyścigu nie pobiegli Mohammed Aman, Nijel Amos i Marcin Lewandowski, którzy odpadli w eliminacjach, to emocji nie zabrakło.

asw ms reporter 4

Adam zawsze przed startem chwyta się z nadgarstek. To jego specjalna, tajna broń na przywołanie najlepszych emocji.

asw ms reporter 9

asw ms reporter 10

asw ms reporter 13

Niemal cały bieg rozprowadzili Kenijczycy: Ferguson Rotich i David Rudisha. Rekordzista świata nie bał się rywali, przyjął taktykę podobną do tej w półfinale i na czoło biegu wysunął się już na początku. Choć tempo nie było porywające nikt nie próbował wyprzedzić rosłego Kenijczyka. Dopiero na ok. 250 m do mety pierwszą próbę zmiany lidera podjął Adam Kszczot. Polak od startu biegł za Rudishą po pierwszym torze, chciał to wykorzystać i wyjść na prowadzenie dzięki atakowi po wewnętrznej. 

Kenijczycy odparli jednak ten atak, nie udało się nawet uniknąć drobnej przepychanki. Na szczęście dla Polaka nie sprawiło to, że musiał on zwolnić lub szukać miejsca po zewnętrznej. Podopieczny Zbigniewa Króla kontynuował bieg za Rudishą co ostatecznie skończyło się na srebrnym medalu!

asw ms reporter 15

asw ms reporter 17

asw ms reporter 19

asw ms reporter 23

Polak zajął drugie miejsce i wywalczył tytuł wicemistrza świata! Złoto po imponującym biegu (prowadził od startu do mety) zapewnił sobie Rudisha, dla którego to już trzeci tytuł mistrzowski (dwa razy na MŚ i raz na IO).

– Bieg był bardzo wolny – powiedział po biegu Adam. – Aż tak wolnego się nie spodziewałem do 400 czy 600 metrów. Próbowałem przechodzić od wewnętrznej. Nie udało się przejść dalej chyba tylko dlatego, że nadepnąłem na próg oddzielający tory od pola poza nimi. Doszedłem do Davida Rudishy, ale byłem zamknięty. Szkoda, że nie mogłem zaatakować na 130 metrów do mety, tak jak najbardziej lubię. Sił starczyło do końca, ale przy takich prędkościach na ostatnich metrach nie dogoni się już tak dobrego zawodnika. 

Po brąz sięgnął rewelacyjny w tym sezonie Amel Tuka, który wywalczył pierwszy medal w tej konkurencji dla Bośni i Hercegowiny.

800 m mężczyzn

1. David Lekuta Rudisha (Kenia) – 1:45.84
2. Adam Kszczot (Polska) – 1:46.08
3. Amel Tuka (Bośnia i Hercegowina) – 1:46.30
4. Ferguson Cheruiyot Rotich (Kenia) – 1:46.35
5. Pierre-Ambroise Bosse (Francja) – 1:46.63
6. Musaeb Abdulrahman Balla (Katar) – 1:47.01
7. Nader Belhanbel (Maroko) – 1:47.09
8. Alfred Kipketer (Kenia) – 1:47.66

Eliminacje na 200 i 400 m

We wtorek w Pekinie odbyły się także półfinałowe biegi na 400 m i eliminacje na 200 m. W obu konkurencjach wystartowali Polacy – Patrycja Wyciszkiewicz i Karol Zalewski.

W biegu na dystansie jednego okrążenia Patrycja Wyciszkiewicz zakończyła indywidualne starty na etapie półfinału. Polka zajęła siódme miejsce w drugiej serii uzyskując czas 51.94. Jest to słabszy wynik od tego, który uzyskała w eliminacjach, ale wówczas startowała z lepszego toru (9; w półfinale z 2). Teraz przed zawodniczką Olimpii Poznań start w sztafecie 4x 400 m.

asw ms reporter 26

asw ms reporter 2 1

asw ms reporter 3 1

asw ms reporter 4 1

asw ms reporter 5 1

asw ms reporter 6 1

asw ms reporter 7 1

Z indywidualną rywalizacją w Pekinie pożegnał się także Zalewski. Polak startujący w 6 biegu eliminacyjnym był 5 z czasem 20.77. W bardzo dobrym stylu do półfinałów awansowali Usain Bolt i Justin Gatlin.

Pełne wyniki: http://www.iaaf.org/competitions/iaaf-world-championships/15th-iaaf-world-championships-4875/timetable/byday

Możliwość komentowania została wyłączona.