kubanowefelieton
4 lipca 2020 Kuba Wiśniewski Sport

7 sposobów na walkę z upałem – biegaj i chudnij taniej


Licząc na klikalność i sporą liczbę odsłon podaję w zrozumiałych punktach 7 sprawdzonych metod walki z upałem. Dorzucam parę cennych wskazówek, by dotrzeć do jak najszerszego grona biegaczy.

1. Wychodź na trening wcześnie rano. Najlepiej zanim zrobi się jasno. Uda Ci się to dzięki pójściu spać o kilka godzin wcześniej niż zazwyczaj lub wyeliminowaniu snu. Dodatkowo będziesz mieć możliwość obserwowania wschodu słońca podczas rozciągania na zakończenie sesji. [Rozciąganie – 5 najlepszych ćwiczeń, galeria zdjęć]

2. Jeśli nie możesz wychodzić na trening o zmroku, wybieraj zacienione miejsca na trasę swojego biegu. Może to być las, wąwóz, kopalnia, przejście podziemne, wagon kolejowy, miejsce pod lecącym orłem. Twoja kreatywność, podobnie jak Twoja pasja, nie może być niczym ograniczona. Jesteś zwycięzcą.

3. Zabieraj ze sobą na trening picie. Przyjmując płyny raz na 20 minut zapewnisz sobie homeostazę. Wodę, izotonik, hipotonik [Kliknij, by przeczytać nasz uaktualniany artykuł na ten temat z 2016, 2017, 2018 i 2019 roku] rozstaw sobie na trasie biegu równomiernie, by niepotrzebnie nie obciążać pleców lub kończyn noszeniem zbędnych kilogramów. Pamiętaj, że zimne płyny chłodzą, a brak zimnych płynów nie chłodzi. W wypadku płynów można też pokusić się o polewanie nimi ciała – to metodyka stosowana niegdyś m.in. do termoregulacji silników rakietowych.

4. Zakładaj czapeczkę, daszek, liść lub parasol, by osłonić się przed słońcem. Eksperymenty sudańskich naukowców przeprowadzone na próbie 2 osób udowodniły, że przebywanie na otwartej przestrzeni typu pustynnego było szkodliwe dla 50% biegaczy, nawet gdy jeden z nich posiadał garb i był parzystokopytny. Twoja odzież wierzchnia nie powinna składać się z materiałów takich jak guma lateksowa, folia malarska, czarna farba maskująca.

5. Sprawdzaj prognozę pogody w przeddzień treningu [Najlepsza biegowa aplikacja do ściągnięcia TUTAJ]. Jeśli temperatura wynosi ponad 40 stopni, a konwersja systemu z Celsjusza na Fahrenheita nic nie da, rozważ przełożenie treningu o dzień, góra dwa tygodnie.

6. Gdy masz do wykonania w swoim planie treningowym [W pełni uniwersalne plany tylko na bieganie.pl, link] ciężką jednostkę, zamień ją na lekką jednostkę. Przykładowo interwał na stadionie zamień na interwał poza stadionem. Z kolei bardzo długi bieg w terenie zastąp krótkim biegiem nie w terenie. To porada, która może zrewolucjonizować Twoje wyniki na zawodach.

7. Na koniec pozytywne myślenie. Globalne ocieplenie to mit, wkrótce znowu nastanie złota, błotna, polska jesień, a tuż po niej być może biała zima. Powtarzaj sobie, że upał zaraz zelżeje, wizualizuj sobie Adama Małysza, kry na Wiśle, stajenkę lub rozjeżdżające się na prawo i lewo nogi. Pamiętaj też, że pot to łzy Twojego tłuszczu. [Czy tłuste potrawy szkodzą? Dieta ketogeniczna, poznaj przepisy i ciesz się szczupłą nagrodą już dziś!!]

Kuba Wiśniewski jest redaktorem naczelnym bieganie.pl. Na razie brak mu czasu na wypisanie pełnej listy swoich osiągnięć. Swoje frustracje i niespełnione ambicje prezentuje między innymi na Instagramie.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Wiśniewski
Kuba Wiśniewski

Pisząc coś o sobie zwykle popada w przesadę. Medalista mistrzostw Polski w biegach długich, specjalizujący się przez lata w biegu na 3000 m z przeszkodami, obecnie próbuje swoich sił w biegach ulicznych i ultra. Absolwent MISH oraz WDiNP UW, dziennikarz piszący, spiker, trener biegaczy i współtwórca Tatra Running.