tallinn1
12 lipca 2021 Krzysztof Brągiel Sport

5 medali młodzieżowców

W dniach 8-11 lipca w Tallinnie rozegrano młodzieżowe mistrzostwa Europy (U23). Złote medale dla Polski zdobyły: Pia Skrzyszowska (100 m ppł) i  Adrianna Sułek (siedmiobój). Srebro na 3000 m z przeszkodami dołożyła Kinga Królik. Klaudia Wojtunik (100 m ppł.) oraz damska sztafeta 4×400 metrów sięgnęły po brąz. Z dorobkiem 5 krążków nasza reprezentacja zajęła 10 miejsce w klasyfikacji medalowej.

Najbardziej medalodajną konkurencją dla Polski okazało się 100 m przez płotki. Pia Skrzyszowska pokonała faworyzowaną Cyrenę Samba-Mayelę, która przyjechała do Estonii z 4 wynikiem na tegorocznych listach europejskich (12.75). Francuzka zahaczyła przedostatni płotek nogą zakroczną, straciła rytm i na kratach dała się dogonić rozpędzonej Polce.

Nieoczekiwanie na skrajnym, ósmym torze, bardzo dobrze finiszowała też Klaudia Wojtunik. Zawodniczka AZS-u Łódź pierwszy raz w karierze pobiegła szybciej niż 13 sekund, uzyskując życiowe 12.97, co przełożyło się na brązowy medal. Skrzyszowska po złoto sięgnęła również z nowym rekordem życiowym – 12.77. Bieg rozegrano przy przeciwnym wietrze o prędkości 0.9 m/s.tallinn4

W finale damskich 3000 m z przeszkodami wysoką dyspozycję potwierdziła Kinga Królik. Brązowa medalistka seniorskich mistrzostw Polski, podczas których musiała uznać wyższość jedynie sióstr Konieczek, w Estonii zdobyła srebro. Polka rozdzieliła w finale Francuzki: Renouard (9:51.02) i Clavier (9:58.58), zajmując drugie miejsce z wynikiem 9:52.59. tallinn3

Ostatni biegowy krążek dorzuciła damska sztafeta 4×400 m w składzie: Wosztyl, Formella, Łozowska, Gacka. Na trzeciej zmianie Karolina Łozowska sprytnym slalomem na ostatniej prostej wyprowadziła drużynę na drugą lokatę. Kończąca Kinga Gacka nie zdołała jednak obronić pozycji i ostatecznie nasza reprezentacja została sklasyfikowana na 3 miejscu z czasem 3:30.38. Doskonałym finiszem popisały się Czeszki i to one sięgnęły po złoto (3:30.11). Srebro trafiło do Francuzek (3:30.33).tallinn5

Skromny worek z medalami otworzyła Adrianna Sułek, drugiego dnia mistrzostw zdobywając złoto w siedmioboju. Polka zgromadziła 6305 oczek.

Klasyfikację medalową 4-dniowych zawodów wygrały Włochy (6 złotych krążków) przed Niemcami (6 złotych) i Czechami (4 złote). Najwięcej medali w ogóle zdobyła Francja (17) i Hiszpania (15). Polska została sklasyfikowana na 10 miejscu (2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe). W kolejny weekend Tallinn ponownie będzie gospodarzem mistrzostw Europy, tym razem w kategorii U20 (juniorzy).

Zdjęcia: Marta Gorczyńska

Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.