4 lipca 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

4 lipca startuje ciekawy bieg na górę… Marathon. Na Alasce.


Co roku 4 lipca w Independence Day, czyli amerykański Dzień Niepodległości na Alasce odbywa się ciekawy, 5-kilometrowy bieg Mount Marathon Race. Polega on na wbiegnięciu i zbiegnięciu z góry o niezwykle biegowej nazwie Marathon.

Mount Marathon Race to jeden z najstarszych biegów organizowanych w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1915 roku. Od tamtej pory bieg organizowany był co roku z jednym wyjątkiem w 1942 r. Uważa się, że impreza to pokłosie wyzwania jednego zawodnika, który kiedyś postanowił sprawdzić czy dałby radę wbiec i zbiec z góry w czasie poniżej 1 godziny. Sztuka ta się nie udała (zajęło mu to 1:20), ale zachęciła innych do podjęcia tej próby. 

Start i meta wyścigu znajdują się w mieście Seward, jego ukończenie polega więc na wbiegnięciu i zbiegnięciu z góry o nazwie… Marathon. Mimo sugestywnej nazwy trasa biegu nie mierzy czterdziestu dwóch, a zaledwie pięć kilometrów i wymaga od zawodników wbiegnięcia na wysokość 921 m n.p.m.

Wbiegnięcie, a raczej wejście, bo w niektórych fragmentach trasy jest tak stromo, że bieg jest niemożliwy, wymaga od walczących o jak najlepszy czas obecność w czołówce już u podnóża góry. Później z uwagi na trudny szlak i wąskie ścieżki trudno jest już kogoś wyprzedzić. 

Ubiegłoroczną edycję zawodów wygrał Kilian Jornet (jest na liście startowej także tegorocznej edycji). Relację z biegu z jego udziałem można zobaczyć na poniższym filmie. Kilian zdecydowanie poprawił rekord trasy (41:48), choć do połowy dystansu wcale nie wydawało się, że zdominuje bieg. Na szczyt wbiegł razem z dwoma Amerykanami, później jednak dał popis swoich umiejętności zbiegowych. Jornet to mistrz zbiegania, podobnie jak na naszym podwórku Marcin Świerc. Czy nasz reprezentant potrafiłby się za nim utrzymać? Być może jeszcze w tym sezonie pokażemy jak szybko Marcin potrafi zbiegać i będzie okazja porównać go z Hiszpanem.

Rekordzistką trasy wśród kobiet (kobiety biorą udział w zawodach od 1985 r.) jest inna znana biegaczka górska – Emelie Forsberg. Szwedka rok temu uzyskała czas 47:48 bijąc tym samym aż 25-letni rekord Nancy Pease – 50:30.

Bieg charakteryzuje się ścisłym limitem miejsc. Ze względu na charakter trasy oraz z uwagi na ochronę środowiska w imprezie może wziąć udział 400 mężczyzn, 400 kobiet i 200 juniorów, którzy na trasę ruszają w określonych grupach. Pakiety startowe przydzielane są metodą losowania, a udział w imprezie kosztuje 65 dolarów (25 w przypadku juniorów). 

Strona zawodów: http://mmr.seward.com/

Możliwość komentowania została wyłączona.