New Balance 1080v12
 
1 czerwca 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

33. Maraton Warszawski Memoriałem Piotra Nurowskiego


– Fundacja „Maraton Warszawski” oraz Polski Komitet Olimpijski oddadzą cześć zmarłemu tragicznie Piotrowi Nurowskiemu –

33. Maraton Warszawski odbędzie się jako Memoriał Piotra Nurowskiego. W ten sposób Fundacja „Maraton Warszawski” oraz patron honorowy biegu – Polski Komitet Olimpijski – chcą uczcić pamięć jedenastego prezesa PKOl.

– Polski sport wiele zawdzięcza działalności Piotra Nurowskiego i jego zaangażowaniu w rozwój idei olimpijskiej. Maraton Warszawski, jako jedna z największych imprez biegowych w Polsce stanowi odpowiednią okazję, by uczcić jego pamięć – powiedział Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny PKOl.

Maraton Warszawski, organizowany nieprzerwanie od 33 lat, to bieg maratoński o najdłuższej tradycji w Polsce. Stołeczne zawody zaliczane są do grona najstarszych imprez tego typu w Europie. Maraton Warszawski od początku był biegiem wyjątkowym, ponieważ jako jeden z nielicznych stwarzał możliwość startu zarówno amatorom, jak i wielokrotnym mistrzom. Dlatego też od dnia pierwszej edycji w roku 1979 bieg ten budził wielkie emocje i namiętności.
Dzisiaj Maraton Warszawski to jedno z największych wydarzeń sportowych w kraju. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Bieg przyciąga do Warszawy nie tylko mieszkańców innych polskich miast, ale także gości z zagranicy. Na metę 32. Maratonu Warszawskiego (2010 rok) dotarło 3322 osób z ponad 40 krajów. 33 edycja biegu wystartuje 25 września 2011.

W ramach 33. Maratonu Warszawskiego odbędzie się Bieg Olimpijski – nowa inicjatywa Fundacji „Maraton Warszawski”. Zawodnicy ośmiokilometrowego biegu wystartują 10 minut po maratończykach. Bieg Olimpijski jest idealną okazją dla wszystkich średniodystansowców, którzy chcą poczuć atmosferę jednego z największych biegów ulicznych w Polsce. W tym biegu na starcie wszyscy są równi, a na mecie każdy jest zwycięzcą. Zapisy ruszą 1 lipca na stronie internetowej Maratonu Warszawskiego. Liczba miejsc jest limitowana i tylko 1000 pierwszych osób weźmie udział w zawodach.

W tym biegu wezmą udział m.in. polscy olimpijczycy i pracownicy Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkowie rodziny i przyjaciele tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Prezesa. Na starcie staną medaliści olimpijscy, m.in.:

•    Leszek Blanik – Mistrz Olimpijski w gimnastyce z Pekinu (2008),
•    Paweł Nastula – Mistrz Olimpijski w judo z Atlanty (1996),
•    Andrzej Wroński – dwukrotny Mistrz Olimpijski w zapasach z Seulu (1988) oraz Atlanty (1996),
•    Robert Korzeniowski – czterokrotny Mistrz Olimpijski w chodzie z Atlanty (1996), Sydney (2000) oraz Aten (2004),
•    Adam Korol – Mistrz Olimpijski w wioślarstwie z Pekinu (2008),
•    Szymon Kołecki – dwukrotny (brązowy i srebrny) medalista olimpijski w podnoszeniu ciężarów z Sydney (2000) i Pekinu (2008),
•    Adam Krzesiński – sekretarz generalny PKOl – dwukrotny (srebrny i brązowy) medalista olimpijski w szermierce z Barcelony (1992) i Atlanty (1996),
•    Dariusz Goździak – Mistrz Olimpijski w pięcioboju nowoczesnym z Barcelony (1992),
•     Marian Sypniewski – dwukrotny, brązowy medalista olimpijski w szermierce z Moskwy (1980) i Barcelony (1992).