16 listopada 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

3:03:06 w maratonie w Atenach i tajemniczy zakład Bogusława Mamińskiego

Bogusław Mamiński w maratonie w Atenach pobiegł 3:03:06. Celem organizatora Biegnij Warszawo było złamanie trzech godzin i wygranie tajemniczego zakładu…

bieg3maja___20_.JPG
Bogusław Mamiński

Dla 56-letniego Bogusława Mamińskiego przebiegnięcie maratonu w trzy godziny było nie lada wyzwaniem. Do tego celu zmotywował go zakład z przyjacielem, Piotrem Bielińskim, właścicielem firmy Action. Jeśli pan Bogusław by go wygrał, to pan Piotr byłby zobowiązany do sponsorowania Biegnij Warszawo.

-Przegrałem zakład, ale po walce. Z tego mogę być zadowolony. Dziękuję Piotrowi za wsparcie i zainteresowanie. Razem z żoną są wielkimi pasjonatami biegania.

Prezes Action to były średniodystansowiec, a Anna Bielińska wyczynowo biegała maraton (rekord życiowy: 2:37:34).

Mamiński, wicemistrz świata z Helsinek, zajął 161 miejsce, ale czwarte w swojej kategorii wiekowej. Przyznał, że pobiegł bardzo ambitnie.

– Bardzo cieszę się, że udało mi się przede wszystkim ukończyć bieg. Maraton w Atenach to nie lada wyzwanie ze względu na ciężką trasę. Przez prawie 20 km biegłem pod górkę. Nie dopisała też pogoda, było wietrzenie i padał deszcz. Moim celem było złamanie trzech godzin, do 32 km ten plan był zrealizowany. Za mocno zacząłem, bo 10 km mijałem w około 41 minut, a półmetek w 1:28. Niestety miałem kryzys po 32 km. Poczułem się wtedy jak Paula Radcliffe, która na kilka kilometrów przed metą maratonu na Igrzyskach Olimpijskich, usiadła na krawężniku i skończyła bieg. Na szczęście się nie poddałem.

Przygotowania do startu w Atenach trwały kilka miesięcy. Pan Bogusław starał się trenować pod kątem ciężkiej trasy w stolicy Grecji, a także startować na krótszych dystansach, dlatego był częstym gościem mityngów Warsaw Track Cup.

Bogusław Mamiński podczas WTC

– Maraton kosztował mnie bardzo wiele, przygotowywałem się do niego długo, a w trakcie samego biegu schudłem prawie cztery kilo. Teraz odpoczywam i regeneruję się, ale już wkrótce zasiadam z ekipą do planów organizacyjnych przyszłorocznego Biegnij Warszawo. Na pewno będę też biegać przez zimę, aby nie wyjść z formy.

Jak na prawdziwego sportowca przystało, Bogusław Mamiński, planuje już kolejny start.

-Czuję niedosyt, bo wiem, że przy optymalnych warunkach, byłbym w stanie złamać 3 godziny. Już myślę nad kolejną imprezą. Maraton będzie na pewno do poprawki!

Znając naturę Bogusława Mamińskiego, stawiamy, że ponownie założy się z którymś z przyjaciół o złamanie 3 h w maratonie. Ponad 6 lat temu, na krótko przed pięćdziesiątymi urodzinami, były przeszkodowiec wygrał podobny zakład z trenerem Robertem Leszczyńskim. Wtedy wziął udział w biegu maratońskim na Florydzie, który ukończył z wynikiem 2:57:16. Ciekawe jaką stawkę będzie miał kolejny zakład…