image0
7 czerwca 2023 Karolina Obstój Biegi Górskie

3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc. Królowa Karkonoszy znów powita biegaczy


6 lipca Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy – po raz kolejny opanują biegacze. Tegoroczny festiwal biegowy 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc, to już dziesiąta edycja tej bardzo lubianej przez biegaczy imprezy. Co tak przyciąga biegaczy górskich do Karpacza na 3 x Śnieżka? Jakie niespodzianki przygotowali organizatorzy z okazji okrągłej rocznicy? 

Są biegi, które aż do dnia zawodów „walczą” o wypełnienie list startowych i ściągnięcie do siebie biegaczy. Odbywające się w Karkonoszach zawody 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc wypracowały taką renomę, że w grudniu, czyli ponad pół roku przed zawodami, listy są  zamknięte, a chętnych jest tylu, że organizatorzy muszą przeprowadzać losowanie. Biegaczom nie przeszkadza, że bieg nie odbywa się w weekend, ale w czwartek. Kto był na Śnieżce w wakacje w sobotę lub w niedzielę, ten wie, dlaczego jest to bardzo dobre rozwiązanie. 😉 W czym tkwi fenomen 3 x Śnieżka?

W Śnieżce. Najwyższe szczyty zawsze przyciągają. Tak samo jest ze Śnieżką, królową Karkonoszy. Fajnie jest wejść na Śnieżkę, a co dopiero wbiec! I to może nie raz, ale dwa lub trzy razy! Biegacze mają do wyboru trzy dystanse:

  • MINI – 18 km i +/-1100 m przewyższenia.
  • ŚREDNI – 37 km i +/-2200 m przewyższenia (trasa z dystansu MINI + wbieg na Śnieżkę inną trasą i zbieg tą samą co MINI).
  • ULTRA – 58,5 km i +/-3300 m przewyższenia (trasa z dystansu MINI i ŚREDNIEGO + wbieg na Śnieżkę inną trasą i zbieg tą samą trasą co MINI i ŚREDNI).

Oprócz tego odbędzie się jeszcze:

  • SZTAFETA – każdy z zawodników 3-osobowego zespołu (w którym musi znajdować się minimum jedna kobieta) pokonuje jedną z 3 pętli, czyli łącznie zaliczają dystans ULTRA.
  • RODZINA – udział w rywalizacji polega na wystawieniu zespołu rodzinnego i pokonaniu trasy na dystansie MINI. W zespole musi znajdować się co najmniej jedno dziecko.

Organizacja. Z pewnością każdy wybiera swój model organizacji biegu. Są organizatorzy bardziej lub mniej zaangażowani w bezpośredni kontakt z biegaczami. Organizatorzy 3 x Śnieżka reprezentują zdecydowanie to pierwsze podejście. Najlepiej obrazuje to widok Radosława Jęcka – jednego z organizatorów, który jest obecny cały dzień na mecie, gdzie z jednej strony wita biegaczy, którzy już finiszują, a z drugiej pilnuje, aby nie przeszkadzali osobom, które zawracają i biegną na kolejną pętlę. W zeszłym roku, po całym dniu pracy na mecie, był dużo bardziej opalony (żeby nie napisać „spalony”), niż biegacze, którzy zdobyli Śnieżkę trzy razy. Jakoś tak się składa, że do słonecznej pogody też mają szczęście… (Nie)stety? 😉

image1

Sztafeta. Obok biegów indywidualnych, ciekawym pomysłem, przysparzającym bardzo dużo emocji, jest sztafeta. Każdy zawodnik z 3-osobowego zespołu pokonuje jedną z wyznaczonych pętli. Fajnie ogląda się uczestników sztafety, którzy z wypiekami na twarzy wyczekują „swojego” człowieka. Emocje w zespołach sięgają zenitu.

Medale. Bardzo podoba mi się zaangażowanie i korzystanie z usług lokalnych twórców czy okolicznych przedsiębiorstw. Tą drogą idą organizatorzy 3 x Śnieżka. Medale wykonane są przez pobliską Hutę Szkła Julia. Każdy dystans ma inny kolor medalu, który jest solidnym kawałkiem kolorowego szkła. Tak samo jest z pucharami. Tu nie ma blaszaków, ale prawdziwe kryształy.

Sponsorzy i partnerzy. Nawet przy najlepszych intencjach, pomysłach i zaangażowaniu, bez pomocy finansowej nie da się zorganizować imprezy biegowej na takim poziomie. 3 x Śnieżka zawdzięcza wsparcie: Pierwszemu Głównemu Sponsorowi – Hotelowi Green Mountain, Sponsorowi Głównemu – PKN ORLEN, Sponsorowi Technicznemu – The North Face oraz Partnerowi Głównemu – Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego. To dzięki ich zaangażowaniu, organizatorzy są w stanie sprostać oczekiwaniom biegaczy i stworzyć niezapomniane wydarzenie.

Jak biegacze wspominają poprzednie edycje 3 x Śnieżka?

Alicja Białobłocka, zwyciężczyni dystansu Średniego w 2022 r.: „Za co lubię 3 x Śnieżka? Bieg odbywa się w moich ukochanych Karkonoszach! Poprowadzony jest pięknymi trasami, które prowadzą w zależności od wybranego dystansu od 1 do 3 razy na szczyt Śnieżki. Zorganizowany jest wzorowo, z dużą ilością serdecznych i pomocnych wolontariuszy, którzy wspierają i dopingują  na trasie. Przepiękne medale, atrakcyjne wartościowe nagrody. Przede wszystkim jednak klimat  imprezy – tu naprawdę  czuć, że organizatorzy kochają góry i biegających po nich ludzi. 🙂„.

image2

Konrad Biela, z zespołem GOPR Karkonosze zajął trzecie miejsce w rywalizacji Sztafet: „Uwielbiam 3 x Śnieżkę przede wszystkim za pełen profesjonalizm. Śmiało mogę powiedzieć, że to jest jedna z najlepiej zorganizowanych imprez biegowych w Polsce! Trasa biegu oferuje wszystko, czego biegacz górski zapragnie. Od sztywnych technicznych podbiegów, po szybkie szutrowe zbiegi. I widoki! Jeśli ktoś ma na to czas – warto się rozejrzeć, panorama na całą Kotlinę Jeleniogórską i czeską stronę, robią wrażenie. Atmosfera biegu jest niesamowita. Tłumy ludzi na deptaku witających każdego biegacza, organizatorzy przybijający piątkę każdej osobie wbiegającej na metę, pełno ludzi na trasie dopingujących i dodających skrzydeł. Na tym biegu po prostu się frunie. Ludzie robią tutaj niesamowitą atmosferę„.

Niespodzianki na 10. edycję

W tym roku odbędzie się jubileuszowa 10. edycja 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blance. Z tej okazji organizatorzy obiecali niespodzianki! Jak sama nazwa wskazuje, niespodzianek wcześniej się nie zdradza, więc wszystko okaże się 6 lipca. 

Lista startowa tegorocznej edycji jest już dawno zamknięta, ale jeśli chcecie wziąć udział w 3 x Śnieżka w przyszłym roku, to obserwujcie stronę 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc i profile w social mediach, żeby nie przegapić terminu zapisów.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.