28 sierpnia 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

100m – falstart Bolta, mistrzem Blake


To był finał, który miał zdecydować kto z zawodników będzie miał prawo do nazywania siebie „najszybszym człowiekiem na świecie”. Zawodnicy ustawili się w blokach, przygotowani do startu i… Falstart! FALSTART BOLTA!

100m 1
Usain Bolt po falstarcie
Foto: Getty Images/ Flash Media

Jamajczyk wyskoczył z bloków przed strzałem startera, przez co zobaczył czerwoną kartkę i musiał opuścić stadion… Niewiarygodna sytuacja, wielki zawód dla Jamajczyka, który był zrozpaczony, nie wiedział co się dzieje. W resztę zawodników musiał w tym momencie wstąpić nowy duch… Ten duch był chyba jednak z Jamajki, gdyż pod nieobecność Bolta złoto zdobył jego rodak Yohan Blake  z czasem 9,92 sekundy. Srebro dla Amerykanina Waltera Dixa, a brąz dla weterana, Kima Collinsa, który na początkowych metrach prowadził, jednak w końcówce prześcignęli go młodsi rywale. Tylko czwarte miejsce dla Francuza Lemaitre’a, który bardzo słabo wystartował.

Dla Bolta pozostał teraz start na 200m oraz w sztafecie 4x100m.

100m 2
Nowy Mistrz Świata – Yohan Blake
Foto: GettyImages/ FlashMedia

Wyniki

1 Yohan Blake JAM 9.92 (SB) 0.174
2 Walter Dix USA 10.08 0.175
3 Kim Collins SKN 10.09 0.155
4 Christophe Lemaitre FRA 10.19 0.179
5 Daniel Bailey ANT 10.26 0.165
6 Jimmy Vicaut FRA 10.27 0.162
7 Nesta Carter JAM 10.95 0.154
8 Usain Bolt JAM DQ -0.104

Yohan Blake został najmłodszym mistrzem świata w historii ale świat więcej będzie rozmawiał o dyskwalifikacji Bolta. Maurice Greene stwierdził, że od początku nie podobała mu się polityka „zero tolerancji” dla falstartów prowadzona przez IAAF i że dzisiejszy przypadek Bolta pokazuje dlaczego – w ten sposób największa gwiazda mistrzostw, osoba, dla której najwięcej ludzi przyszło na stadion i ogląda relację na całym świecie, zostaje wykluczona z finałowej rozgrywki… Według Greene’a jest to przesłanka by wprowadzić zmiany do przepisów.

Roześmiany Kim Collins bardzo cieszył się z brązowego medalu. Powiedział, że on był już mistrzem, teraz przyszła kolej na innych.

„ – To był niesamowity wyścig. Zacząłem dobrze, ale młodzi mnie na końcu dorwali. ”

Na pytanie Maurice’a Greene’a  oto, jak wiele imprez mistrzowskich przed nim, Collins odparł:

„ – Powiedziano mi , że mam już 9. Chcę zaliczyć jeszcze dziesiąte, w Moskwie, i na tym zakończyć. Wydaje mi się, że nikt już nie dojdzie do dziesięciu mistrzostw świata”, mówił rozbawiony sprinter.

Poważniej już, zapytany o kwestię zasad dotyczących falstartów, Collins powiedział:

” – Myślę, że to co się stało dzisiaj da władzom do myślenia. Ludzie przyszli tu oglądać zwycięstwo Bolta. Nie przyszli zobaczyć mnie ani nawet Blake’a. Przyszli dla Bolta, on jest tym Kimś. Jestem zaskoczony, że nie żądają zwrotu pieniędzy za bilety.” I dodał: „Wystartuję na 200m, ale wiem, że Bolt jest wściekły i zemści się na wszystkich.”

Świeżo upieczony mistrz powiedział w wywiadzie: „Modliłem się o tę chwilę całe życie. To wspaniałe uczucie. Maurice Greene to przewidział i prosił mnie bym go nie zawiódł. Nie zrobiłem tego.”