zuza wiernicka trener jaszczak 5
15 lutego 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Zuzanna Wiernicka łamie 6 minut na 2000m. Rośnie młode pokolenie biegaczy


Wciąż przybywa nowych talentów na biegowej mapie, a rekordy Polski wciąż są śrubowane do coraz wyższych poziomów. Podczas ostatnich Mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych młodzi biegacze pobili 3 rekordy Polski. Wcześniej padł rekord Polski U18 w biegu na 2000 metrów, a pierwszą juniorką młodszą, która złamała 6 minut na tym dystansie okazała się Zuzanna Wiernicka.

Wynik zawodniczki RKS Łódź i podopiecznej Stanisława Jaszczaka, który osiągnęła podczas jednego z mitingów w Toruniu 5:59.34 jest nie tylko halowym rekordem Polski U18, ale jest to również wynik lepszy od rekordu Polski na otwartym stadionie nie tylko w kategorii U18 ale też U20! Poprzedni rekord Polski należał do Olimpii Brezy i został pobity prawie o 7 sekund.

Zuza Wiernicka to Stypendystka Programu „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch. Takich talentów na skalę światową mamy w Polsce dziesiątki. Fundacja Zdrowy Ruch podjęła walkę o ich przyszłość. Program „Wybiegaj w Przyszłość” to jedyna w Polsce tego typu inicjatywa organizacji pozarządowej, która finansowo i merytorycznie wspiera młodych biegaczy. Fundacja Zdrowy Ruch po raz kolejny pokazuje, że każdy z nas ma wpływ nie tyko na swoje zdrowie, ale zdrowie i sportową przyszłość nas, jako społeczeństwa.

Rekrutacja do Programu Stypendialnego „Wybiegaj w Przyszłość” pokazuje, jak niezwykłe talenty mamy w polskich biegach. Równocześnie jednak wiemy, że wraz z wiekiem liczba osób trenujących lekkoatletykę maleje. Dane Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dowodzą, że w każdej kolejnej kategorii wiekowej notujemy spadki liczby zawodników licencjonowanych sięgające nawet 50 procent. Chcemy walczyć z tym trendem! – mówi Marek Plawgo, wybitny sprinter, olimpijczyk, rekordzista Polski na 400m ppł, który zasiada w Radzie Fundacji Zdrowy Ruch. – Im więcej dzieci i młodzieży będzie w sporcie, tym zdrowsze będziemy mieć społeczeństwo. A także tym więcej będzie gwiazd sportu, które stają się potem idolami młodzieży i koło samo się napędza! – tłumaczy Plawgo.

Większość programów stypendialnych skierowanych jest do zawodowych już sportowców. My chcemy wesprzeć tych, którzy są na początku swojej drogi.  Dając realne wsparcie finansowe, chcemy dodać tym młodym ludziom wiarę w swoje marzenia i pomóc im je realizować – mówi Ada Smokowska, założycielka Fundacji Zdrowy Ruch. – Stypendia pomagają im się szkolić, wyjeżdżać zawody, kupować potrzebny sprzęt, konsultować się ze specjalistami, ale to także „zastrzyk” motywacji do dalszej pracy – podkreśla Smokowska. Ale stypendia sportowe nie rozwiązują wszystkich problemów. Fundacja organizuje także otwarte, bezpłatne warsztaty edukacyjne dla całej społeczności młodych zawodników, ich trenerów i rodziców. Pozwalają świadomie kierować karierą sportową, uczą jak łączyć sport z nauką, jak rozwijać swoje kompetencje pozasportowe, uświadamiają młodzież w tematyce dietetyki, psychologii sportu czy profilaktyki zdrowotnej.

Jesteśmy dumni, że możemy pomagać tak szeroko, a finansowo wesprzeć aż dwanaścioro biegaczek i biegaczy. To efekt naszych całorocznych działań i wsparcia naszych darczyńców – mówi Paulina Kalinowska, Dyrektorka Programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Czy wsparcie młodych lekkoatletów przełoży się na medale olimpijskie seniorów?

Stypendyści II edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość” już dziś udowadniają, że mają zadatki na wielkich mistrzów. W trwającym właśnie lekkoatletycznym sezonie halowym zajmują czołowe listy tabel PZLA. 15-letnia Zosia Tomczyk w pięknym stylu pobiła nieoficjalny rekord Polski i Europy U16 na 300m (38.35).  Z zakończonych w ten weekend PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 w Rzeszowie, wszyscy startujący Stypendyści Programu „Wybiegaj w Przyszłość” wrócili z medalami! Tytuł Mistrza/Mistrzyni Polski w kat. U18 zdobyli Tomasz Bajraszewski (60m), Maria Jarosińska (200m), Lena Pajęcka (600m), Łukasz Zaczyk (1000m) i Zuzanna Wiernicka (2000m). W kategorii U20 Bartosz Kitliński zdobył złoto w biegu na 800m, Martyna Krawczyńska wywalczyła srebro na dystansie 3000m, a z brązowych medali HMP cieszyli się  Michał Gorzkowicz (60m) i Aleksandra Wiśniewska (800m).

Fot. Fundacja Zdrowyu Ruch 1MILA 3
(c) Wszelkie prawa zastrzezone, www.sportografia.pl; www.1mila.pl

 – Taki moment jak ten, pokazuje, że nasze działania mają wielki sens. Z imprezy rangi mistrzowskiej, gdzie na starcie staje ponad tysiąc najlepszych w Polsce zawodników, każdy z naszych Stypendystów przywozi medal. Nieprzypadkowo w tym roku skupiliśmy się na warsztatach z psychologii sportu. To właśnie radzenie sobie ze stresem i dobre przygotowanie mentalne powoduje, że zawodnik umie dać z siebie wszystko na najważniejszych startach sezonu. Jesteśmy dumni z naszych Stypendystów! To młodzi Mistrzowie, a jestem pewny, że także przyszli Mistrzowie międzynarodowych imprez seniorskich – mówi Tomasz Smokowski, dziennikarz sportowy, członek Rady Programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Więcej o Programie „Wybiegaj i Przyszłość” można przeczytać na www.FundacjaZdrowyRuch.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.