Boston Maraton
10 stycznia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Znakomita elita kobiet na maratonie w Bostonie


Kilka dużych nazwisk pojawi na starcie bostońskiego maratonu. W 127. edycji nie zabraknie medalistek najważniejszych światowych imprez, w tym triumfatorek maratonu w Bostonie z poprzednich lat.

Aż 16 zawodniczek, które znalazły się w elicie ma rekordy życiowe poniżej 2 godzin i 21 minut. Warto zwrócić uwagę na debiutantki bostońskiego maratonu. Lonah Salpeter z Izreala to brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw świata, a także druga zawodniczka maratonu w Nowym Jorku:

To zawsze było moje marzenie, aby pewnego dnia przebiec przez te ulice i doświadczyć niesamowitej atmosfery. Jestem niezwykle wdzięczna organizatorom za zaproszenie mnie do biegu w ich mieście. Na razie skupiam się na swoich przygotowaniach i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć wszystkich kibiców wzdłuż trasy w Bostonie – mówi Salpeter

W Bostonie po raz pierwszy pobiegnie też Sharon Lokedi. Kenijka to triumfatorka nowojorskiego maratonu.

Jest też Amane Beriso. Etiopka posiada trzeci najlepszy wynik w historii maratonu. Nieco ponad miesiąc temu pobiegła w czasie 2:14:58. Tylko Ruth Chepng’etich i rekordzistka świata Brigid Kosgei mają lepsze wyniki.

Znów o miejsce na podium postarają się Ababel Yeshaneh z Etiopii i Mary Ngugi z Kenii. Rok temu zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce w Bostonie.

Do gry o wysoką stawkę chcę wrócić Joyciline Jepkosgei. Zawodniczka z Kenii ma w dorobku zwycięstwa na maratonach w Londynie i Nowym Jorku. Rok temu zajęła w Bostonie 7. miejsce.

W czołówce powinny też być: Sheila Chepkirui z Kenii, która w Walencji zajęła trzecie miejsce oraz Hiwot Gebrekidan. Etiopka to druga zawodniczka maratonu w Berlinie z 2021 roku.

Jeszcze wcześniej ogłoszono, że na liście startujących znajdą się też: Gotytom Gebreslase (mistrzyni świata z Eugene), a także zwyciężczyni maratonu w Bostonie z poprzednich lat: Edna Kiplagat i Atsede Baysa.

Mocna jest też obsada w wyścigu na wózkach. Faworytką w tej kategorii powinna być Szwajcarka Manuela Schär, która wygrała w trzech ostatnich edycjach.

127. Maraton Bostoński odbędzie się 17 kwietnia. Weźmie w nim udział około 30 000 biegaczy.

Możliwość komentowania została wyłączona.