Piwna Mila
2 lipca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Zawieszona za doping zawodniczka bije rekord świata w piwnej mili

Shelby Houlihan, która od 2021 roku pozostaje zawieszona za stosowanie dopingu, wystartowała właśnie w zawodach Beer Mile World Classic, ustanawiając…rekord świata. Czas Amerykanki to 5:43,81, a sama zawodniczka jest pierwszą kobietą na świecie, która pokonała 6 minut, biegnąc 4 okrążenia stadionu, poprzedzając każde wypiciem piwa.

Shelby Houlihan to amerykańska biegaczka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, która na swoim koncie miała rekordy kontynentu na 5000 metrów (14:23,92) oraz 1500 metrów (3:54,99). Jej kłopoty zaczęły się w grudniu 2020 roku, kiedy to kontrola antydopingowa wykryła w jej organizmie nandrolon. W swoich zeznaniach utrzymywała, że doping musiał być ukryty w burrito

Po wielu miesiącach walki zawodniczka została ostatecznie zdyskwalifikowana na 4 lata, więc do oficjalnej rywalizacji może wrócić dopiero w 2025 roku. Beer Mile World Classic nie podlega jednak pod jurysdykcję World Athletics, stąd zawodniczka miała pełne prawo startować w zawodach.

Organizatorzy zawodów pozwolili Houlihan wystartować, jednak nie pozwolili wziąć udziału w zawodach o mistrzostwi ich ligi. Tu zwyciężyła Elizabeth Lasereter, która pobiegła z czasem 6:03. World Beer Mile Classic nie ma zasad dotyczących żadnych testów, ani polityki antydopingowej, ponieważ do tej pory były to zawody bardziej rekreacyjne, a co za tym idzie nie mają podstaw do zakazania komukolwiek startu.

Aby ukończyć piwną milę zgodnie z zasadami uznanymi przez Beer Mile World Classic, uczestnicy muszą przebiec cztery okrążenia wokół 400-metrowego stadionu, popijając piwo przed każdym okrążeniem. Piwo musi mieć co najmniej 12 uncji (354ml) i zawierać 5 procent objętości alkoholu (ABV).