12 – 16 czerwca 2024r. odbędą się siódme Mistrzostwa Europy w biegach przeszkodowych OCR (obstacle course racing). Gospodarzem, po raz drugi w historii, zostaną Włochy, a Polska reprezentacja ponownie ma szansę przywieźć worek medali.
Biegi przeszkodowe, inaczej nazywane OCR, są dyscypliną łączącą bieganie w zróżnicowanym terenie z pokonywaniem przeszkód. Przeszkody mogą być naturalne, takie jak ostre podbiegi, zbiegi, powalone konary drzew, jeziora, bagna, itp. jak i te przygotowane specjalnie przez organizatorów. Tutaj kreatywność w tworzeniu przeszkód jest niemalże dowolna. Poczynając od wszelkich pętli z obciążeniem (łańcuchy, worki, wiadra, opony) poprzez pokonywanie pionowych ścian zazwyczaj o wysokości od 2 do 4 metrów, czołganie się pod drutami kolczastymi, pokonywanie elementów równoważnych, przeskakiwanie sztucznych wykopów, wspinanie się po linach (około 4 – 6 metrów) oraz pokonywanie tzw. multi-rigów. Są to konstrukcje o długości zazwyczaj od 3 do 12 metrów, na których są podwieszone różne chwyty w kształcie kulek, drążków, kół, nunczaków czy jak w przypadku ME we Włoszech pizzy, kawy czy makaronu. Kreatywność tutaj naprawdę nie zna granic.
Jeśli chodzi o teren, to mamy pełne spektrum, począwszy od parków miejskich, skończywszy na terenach wysokogórskich. Dystans może wynosić od 3km do ultra, a nawet są rozgrywane zawody w formacie 24 czy 48 godzinnym.
Historia biegów OCR jest dość krótka i choć za pierwszy bieg uważa się “Tough Guy” rozegrany w Anglii w 1987 roku, to na świecie ta dyscyplina została spopularyzowana dopiero niedawno przez amerykańskiego Spartana, który powstał w 2010 roku. W Polsce biegi OCR zostały rozpowszechnione w roku 2014, za sprawą marki Runmageddon.
Wraz z rozwojem popularności tej dyscypliny sportu, zaczęły tworzyć się stowarzyszenia oraz związki krajowe, które połączyły się w europejską federację EOSF (European Obstacle Sport Federation). EOSF jest z kolei częścią światowej federacji World Obstacle, która obecnie dąży do zjednoczenia z Unią Pięcioboju Nowoczesnego.
W tym roku będą to dopiero 7. Mistrzostwa Europy OCR. Pierwsze miały miejsce w Holandii w roku 2016, kolejne ponownie w Holandii, 2018 r. to Dania, a w 2019 roku gospodarzem została Polska. Dodam, że Polacy zorganizowali znakomite mistrzostwa, śmiem twierdzić, że były to najlepsze mistrzostwa Europy. Po dwuletniej przerwie w 2022 roku mistrzostwa zorganizowali Włosi, następnie Węgrzy, a w tym roku gospodarzem miała zostać Gruzja, jednak ze względu na napiętą sytuację polityczną przeniesiono imprezę do Włoch.
Rejonem, który w tym roku ugości najlepszych europejskich przeszkodowców, będzie znany, głównie wśród narciarzy, rejon Trentino (Trydent), a dokładniej ośrodek narciarski Fondo Grande, zlokalizowany 4km od Folgarii. Należy więc spodziewać się ciekawego i wymagającego terenu. A jakich dystansów należy się spodziewać?
O ile podczas zawodów rozgrywanych poza mistrzostwami organizatorzy mają dowolność co do dystansów, to już podczas imprez rangi mistrzostw kraju, Europy czy świata mamy podział na dystans Short (około 3 km) oraz Standard (12 – 15 km) w biegach indywidualnych, oraz około 8km w biegach drużynowych. Jest również jeszcze dystans 100 metrów, ale o tym za chwilę.
Podczas imprezy, która rozpocznie się już w najbliższy czwartek, zawodnicy będą mieć dokładnie do pokonania na poszczególnych dystansach:
Start zostanie zlokalizowany na wysokości 1330 m n.p.m
Oprócz ww. dystansów mamy też wspomniane już OCR100, które jest praktycznie osobną dyscypliną. Tutaj mamy już standaryzowane przeszkody, których jest 12 na dystansie 100 metrów. Są to przeszkody w miarę proste do pokonania, dlatego jest to niezwykle widowiskowa, dynamiczna dyscyplina, wzbudzające ogromne emocje wśród zawodników i kibiców. Ciekawostka, choć tor jest standaryzowany, to jeszcze nie było dwóch takich samych torów podczas imprez mistrzowskich. Trzeba tu jednak wziąć pod uwagę, że OCR100 jest jeszcze młodszą dyscypliną niż OCR i na poziomie europejskim zadebiutowała podczas Mistrzostw Europy w Gdyni w 2019 r.
Najszybsi zawodnicy w Europie pokonują tor OCR100 w czasie poniżej 30 sek., a zawodniczki poniżej 40 sekund. Zarówno mężczyźni jak i kobiety startują na identycznym torze (w klasycznym OCR stosuje się pewne wyrównanie szans dla kobiet, ale to temat na osobny artykuł). Skoro wspomniałem o rezultatach, to warto dodać, że wśród najszybszych zawodników, nie tylko w Europie, ale również na świecie, na torze OCR100 są Polacy.
Tak konkretniej to mamy aktualną Mistrzynię Europy z Węgier Kasię Jonaczyk oraz brązową medalistkę tych mistrzostw Mariolę Latawską. Wśród Panów mamy Wicemistrza Europy Grzegorza Matyszewskiego oraz Wicewicemistrza Przemysława Jańczuka.
Co więcej, Kasia Jonaczyk ma w posiadaniu również aktualny tytuł Mistrzyni Świata, a Przemysław Jańczuk Wicemistrza Świata, tych zawodników dodatkowo łączy ustanowienie rekordów Europy. Warto dodać, że zeszły rok to nie był przypadek, a czołowe miejsca w Europie Polacy zajmowali również w latach poprzednich.
W 2022r. z Włoch nasi sprinterzy przywieźli 4 na 6 możliwych medali w najwyższej kategorii. Złoto przywiozła Kasia Jonaczyk, srebrne medale Paula Kulig oraz Jakub Zawistowki, brąz Robert Bandosz.
W 2019r., gdy OCR100 zadebiutowało (wtedy jeszcze tor nie był standaryzowany) również zdobyliśmy medale. Wicemistrzem europy został wspomniany już Jakub Zawistowski, z kolei na trzecim stopniu podium stanęła Karolina Pisarczyk.
Polscy zawodnicy są więc absolutną światową czołówką w OCR100 (tylko zawodnicy z Filip mogą się z nami równać) i najlepszą ekipą w Europie, dlatego z niecierpliwością czekam również na wyniki nowej formuły, która zadebiutuje na najbliższych ME tj. sztafeta OCR100. Tutaj każdy kraj będzie mógł wystawić jedną drużynę narodową składającą się z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn. Mamy z kogo wybierać.
Choć w klasycznym OCR, w najwyższej kategorii Elite, nie możemy pochwalić się, aż takimi sukcesami jak w OCR100, to mamy jednak zawodniczki i zawodników na bardzo wysokimi poziomie. Świadczą o tym choćby regularnie zdobywane medale w rywalizacji drużynowej kobiet. Z ostatnich Mistrzostw Europy dziewczyny w składzie Marta Łosin, Gosia Daszkiewicz oraz Anna Solakiewicz przywiozły srebrny medal i tytuł Wicemistrzyń Europy.
Rok wcześniej dziewczyny w lekko zmienionym składzie (zamiast Ani Solakiewicz biegła Klaudia Szuba-Łata) dziewczyny wywalczyły tytuł Mistrzostrzyń Europy.
Z kolei w 2019 r. podczas Mistrzostw Europy OCR w Gdyni zdobyliśmy medale w kat. Elite oraz w Team. Na dystansie standardowym złoto wywalczył Tomasz Oślizło, brąz w shorcie Dawid Hajnos, a w Team na trzecim stopniu podium stanęli Grzegorz Szczechla, Sebastian Kasprzyk oraz Mateusz Demczyszak.
Zdecydowanie więcej medali przywozimy w kategoriach wiekowych, tutaj jednak nie walczy się o tytuły mistrzowskie, a o zwycięstwo w danej kategorii wiekowej. Na ostatnich ME OCR zdobyliśmy aż 8 medali na dystansie Short (w tym 4 złote) oraz 6 medali na dystansie Standard (w tym 3 złote).
Gdzie więc Polacy, jako cała przeszkodowa reprezentacja, plasują się na tle innych narodów?
Nie znalazłem wiarygodnych źródeł dotyczących ostatnich ME OCR, udało się jednak dotrzeć do oficjalnej klasyfikacji medalowej Mistrzostw Świata OCR, które zostały rozegrane w zeszłym roku w Belgii. Wniosek jest prosty – Polska reprezentacja jest jedną z najlepszych na świecie.
Biorąc pod uwagę wyłącznie złote medale zarówno w kat. Elite jak i wiekowych, Polska zajęła 3 miejsce, a biorąc pod uwagę wszystkie medale, jest jeszcze lepiej i mamy drugie miejsce na świecie, spośród 23 krajów, które zdobyły medale na tej imprezie.
Polacy mają więc ogromne szanse, aby również podczas zbliżających się mistrzostw przywieźć do kraju potężny worek medali.
źródło: https://www.facebook.com/OCR.Polska, foto: https://www.facebook.com/losmilospl
Harmonogram mistrzostw:
Materiał: Jacek Lipiecki
www.przeszkodowo.pl, FB: fb.com/przeszkodowo, IG: instagram.com/przeszkodowo.pl
Świetny artykuł Jacku !
Mocna ekipa, będę kibicować.
Powodzenia dla całej Reprezntentacji Polski 💪
Niech wszystko wejdzie na strzała i sędziowie niech słyszą wszystkie dzwonki 👊
Powodzenia ekipa trzyma kciuki 💪💪
Jazda! 💪
Zapowiada się nieźle widowisko 😁, Polska górą !!!
Świetny artykuł, powodzenia!
Duma rozpiera jak się to czyta 🥹
Mega artykuł ♥️♥️♥️♥️ dziekujemy
Cały czas do przodu 🔥
Świetny artykuł Jacek i Bieganie 👏 teraz pora na nas żebyśmy zrobili dobrą robotę na torze 🔥
Warto wspomnieć także o złotych medalistach Mistrzostw Świata OCR w USA w kat. wiekowych z ubiegłego roku. Magda 15 km złoto i 3 km srebro. Mateusz dwa razy srebro na 15 km i 3 km.
Marta, trzymam kciuki. Tata
Znowu jakieś wynalazki w których nasi coś znaczą. Ech szkoda że młodzi nie mają ambicji osiągać poziomu światowego w profesjonalnym sporcie tylko w jakichś wynalazkach. To są jak freakfighty w sportach walki