przeła
23 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

World Athletics Cross Country Tour Gold dzisiaj w Bydgoszczy


Dzisiaj w Bydgoszczy zobaczymy biegi przełajowe najwyższej rangi. Na 6 kilometrowej trasie kobiet oraz 8 kilometrowej trasie mężczyzn rozegrany zostanie cykl World Athletics Cross Country Tour Gold. Na tej samej trasie rozegrane zostaną biegi dla amatorów biegania. Jeżeli chodzi o Polaków to wśród kobiet zobaczymy Angelikę Mach, a wśród panów są mistrz kraju na 3000m z przeszkodami Mikołaj Czeronek, dwukrotny mistrz kraju na 10000m Tomasz Grycko i Szymon Kulka.

Największą gwiazdą biegu będzie Lucy Mawia z Kenii, która w zeszłym sezonie zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu. Mawia w tym sezonie poprawiła swoje rekordy życiowe na dystansach od 1500 m do półmaratonu, w którym ostatni raz uzyskała czas 1:09:38 w Udine miesiąc temu. Ostatni jej start to piąte miejsce w Półmaratonie w Pizie 9 października, a teraz powraca do zawodów przełajowych po raz pierwszy od marca. W Bydgoszczy dołączą do niej jej rodaczki Maureen Cherotich i Lilian Jepkemboi Lelei, a także Tsiyon Abebe z Etiopii i Moira Stewartova z Czech. Cherotich brała udział w ostatnich dwóch edycjach Mistrzostw Świata U20, zajmując siódme miejsce w biegu na 5000 m w Cali w sierpniu i szóste w Nairobi w zeszłym roku. 18-latka teraz skupia się na biegach przełajowych. Lelei startuje w Bydgoszczy po intensywnym okresie biegów ulicznych, który obejmował drugie miejsce w Półmaratonie w Zagrzebiu 1 października i szóste miejsce w Półmaratonie w Pizie osiem dni później. W wieku zaledwie 16 lat Abebe zdobyła srebro w biegu na 3000m U20 w Cali, podczas gdy Stewartova, która startowała na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych 2019 w Aarhus, powraca do wyścigów cross country po zajęciu 40. miejsca w Mistrzostwach Europy w maratonie. W ubiegłym miesiącu zdobyła również tytuł mistrzyni Czech na dystansie 10 km.

Faworytem biegu panów będzie Joel Ayeko z Ugandy. W ubiegłym tygodniu w Cardiff w biegu cyklu World Athletics Cross Country Tour Ayeko przegrał z Edwardem Zakayo, jednak wraca do akcji i będzie starać się wywalczyć o zwycięstwo. 30-latek, który zajął 10. miejsce na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych w Aarhus, był szósty w klasyfikacji generalnej pod koniec zeszłorocznego cyklu. W Bydgoszczy na dystansie 8 kilometrów zmierzy się z Birhanu Balew z Bahrajnu i Levy Kibet z Kenii. Balew to szósty zawodnik igrzysk olimpijskich na 5000m. 19-letni Kibet w zeszłym roku zdobył brąz na 5000m mistrzostw świata U20, a jego rekord życiowy na 5000 metrów to 13:01.32. Wystartują również Kenijczycy znani z polskich tras Cosmas Kyeva i Boniface Nduva.

Cross Country Bydgoszcz na Start po raz pierwszy jest częścią cyklu World Athletics Cross Country Tour Gold, ale Myślęcinek Park był już gospodarzem Mistrzostw Świata w biegach przełajowych w 2010 roku oraz w 2013 roku. Wyścig kobiet rozpocznie się o godzinie 11:00, a wyścig mężczyzn o 11:50.

Możliwość komentowania została wyłączona.