newbalancemile
12 września 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Wightman i Muir triumfują na koniec sezonu

W Nowym Jorku odbyła się jedna z najszybszych na świecie ulicznych mil New Balance Fifth Avenue Mile. Przy deszczowej aurze dystans mili najszybciej pokonali Brytyjczycy – mistrz świata na 1500metrów z Eugene Jake Wightman i wicemistrzyni olimpijska na 1500m z Tokio Laura Muir.

Wightman zwyciężył tutaj po raz trzeci. Wcześniej wygrywał w 2018 i 2021 roku. Tym razem przekroczył linię mety w czasie 3:49.6. Rekord trasy pochodzi z pierwszej edycji imprezy z 1981 roku. Amerykanin Sydney Maree pobiegł w czasie 3:47.52. Za Wightmanem na podium zameldowali się: Jake Heyward (3:49.9) i Sam Prakel (3:50.4).

Najlepszy wynik w historii tych zawodów wśród kobiet osiągnęła Muir. Brytyjka wygrała z czasem 4:14.8. Poprzedni rekord wynosił 4:16.1 i należał do Amerykanki Jennifer Simpson. Drugie miejsce zajęła Nikki Hiltz (4:17.4), a trzecie Eleanor Fulton (4:18.8). Obrończyni tytułu Jemma Reekie uplasowała się tuż za podium (4:18.3), choć czas, który uzyskała był znaczenie lepszy niż przed rokiem (4:21.6).

Zarówno dla Wightmana, jak dla Muir występ podczas New Balance Fifth Avenue Mile był ostatnim biegiem w tym sezonie. Oboje sezon 2022 mogą uznać za bardzo udany. Wightman zdobył mistrzostwo świata na 1500m i wicemistrzostwo Europy na 800m, natomiast Muir wygrała mistrzostwa Europy na 1500m i zdobyła brąz mistrzostw świata również na dystansie 1500m. Jak sami potwierdzili wybrali zupełnie inne kierunki wypoczynku – Muir udaje się na Islandię, a Wightman na Mykonos. Obojgu życzymy udanych wakacji.

New Balance Fifth Avenue Mile ukończyło 8502 biegaczy. Najszybszym z Polaków był Marcin Kułakowski z czasem 4:56 (291 miejsce). Pełne wyniki można znaleźć tutaj.