Kusocinski2023 SWOBODA Ewa fotLukaszSzelag 01 1
3 czerwca 2023 Jakub Jelonek Newsy

W niedzielę 69. ORLEN Memoriał Kusocińskiego w Chorzowie


4 czerwca odbędzie się 69. edycja Memoriału Janusza Kusocińskiego. W mityngu rozgrywanym na Stadionie Śląskim w Chorzowie zobaczymy wiele światowych gwiazd, m.in. mistrzynię olimpijską z Tokio w biegu na 100 m ppł – Portorykankę Jasmine Camacho-Quinn, mistrzów olimpijskich w młocie – Anitę Włodarczyk i Wojciecha Nowickiego, w skoku o tyczce dwukrotnego mistrza świata Sama Kendricka, w kuli dwukrotnego mistrza świata – Joe Kovacsa czy mistrza olimpijskiego w chodzie Dawida Tomalę.

Gwiazdy na Stadionie Śląskim

Zawody zaliczane są do cyklu World Athletics Continental Tour (mają „srebrny” status), dlatego przyciągnęły na start praktycznie całą polską czołówkę i wiele zagranicznych gwiazd.

Portorykanka Jasmine Camacho-Quinn tydzień temu uzyskała w Los Angeles rewelacyjny rezultat na 100 metrów przez płotki – 12,31. Kilka dni wcześniej na Bermudach uzyskała nawet wynik 12,17 (byłby gorszy od ubiegłorocznego rekordu świata Tobi Amusan tylko o 0,05 s), ale bieg był ze zbyt silnym wiatrem w plecy (+3,5 m/s). Rekord życiowy 27-letniej Portorykanki to 12,26 (2021), więc możemy się spodziewać, że w niedzielę może paść rekord organizowanego od 1954 r. Memoriału Kusocińskiego, choć sprinterka na konferencji prasowej przyznała, że nie jest jeszcze w optymalnej formie. Rekord mityngu na 100 m ppł od 1980 r. należy do Grażyny Rabsztyn (12,36, rekord Polski).

Ewa Swoboda kontra Marie-Josée Ta Lou

Kusocinski2023 SWOBODA Ewa fotLukaszSzelag

Do wyjątkowego pojedynku sprinterskiego dojdzie w biegu na 100 m. Na bieżni „kolce skrzyżują” najszybsza Polka – Ewa Swoboda oraz reprezentującą Wybrzeże Kości Słoniowej trzykrotna medalistka mistrzostw świata Marie-Josée Ta Lou (rekord życiowy – 10,72 z 2022 r.).

Iworyjka w tym sezonie prezentuje bardzo dobrą dyspozycję startową. 14 maja na Florydzie przebiegła 100 metrów w 10,78 i jest wiceliderką światowych tabel w tej konkurencji. Na Stadionie Śląskim z pewnością będzie chciała zaatakować rekord mityngu, a ten od zeszłego roku wynosi 11,08 i należy do Ewy Swobody (tyle wynosi też minimum na MŚ w Budapeszcie). Polka, która w tym sezonie jeszcze nie startowała, przed własną publicznością będzie się chciała zaprezentować z jak najlepszej strony.

– Naszych mistrzów zapraszamy do wyjątkowej rywalizacji z bardzo mocnymi rywalami z całego świata – mówi m.in. o pojedynku Swobody z Ta Lou dyrektor ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego Sebastian Chmara.

Emocji nie zabraknie także w innych konkurencjach. Świetną obsadę będzie miał konkurs tyczkarzy, gdzie obok Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego zobaczymy duet doskonałych amerykańskich zawodników – Sama Kendricksa oraz Chrisa Nilsena. W skoku w dal pań formę Polek sprawdzą Ese Brum – Nigeryjka, która przed rokiem została w Oregonie wicemistrzynią świata – oraz trzecia na listach światowych Agate De Sousa. Multimedalistów światowych imprez zobaczymy też w pchnięciu kulą. Interesująco zapowiada się konkurs rzutu młotem, gdzie obok polskich gwiazd wystartują m.in. Amerykanin Rudy Winkler oraz Kanadyjka Candy Rogers. W biegu na 400 metrów wystartuje Natalia Kaczmarek, która w piątek wygrała Diamentową Ligę we Florencji. Ciekawe pojedynki szykują się też w biegu na 800 m, gdzie m.in. Anna Wielgosz, Angelika Sarna, Adrianna Topolnicka i Margarita Koczanowa zmierzą się z Brytyjką Jemmą Reekie (rek. życ. 1:56,90), Ugandyjką Halimah Nakayyi (1:58,03), Australijką Catrioną Bisset (1:58,09) czy Szwajcarką Lore Hoffmann (1:58,50). Na tym samym dystansie wśród panów wystąpią Mateusz Borkowski, Michał Rozmys, Patryk Sieradzki, Filip Ostrowski i Kacper Lewalski, którzy powalczą z Danielem Rowdenem (rek. życ. 1:44,09), Benem Pattisonem (1:44,60, obaj Wielka Brytania), Irlandczykiem Markiem Englishem (1:44,71), Etiopczykiem Ephrem Mekonnenem (1:44,87), Marokańczykiem Mostafą Smaili (1:44,90) i Włochem Simone Barontini (1:44,96).

Z polskich reprezentantów w niedzielne popołudnie wystąpi również m.in. Anna Kiełbasińska (100 m), Justyna Święty-Ersetic (400 m), Katarzyna Zdziebło, Dawid Tomala (oboje chód na 1 milę), Martyna Galant (1500 m), Karol Zalewski (400 m), Dominik Kopeć (100 m), Jakub Szymański, Damian Czykier (110 m pł).

Bieg Memoriałowy poza transmisją telewizyjną

Niestety w transmisji telewizyjnej nie znalazł się Bieg Memoriałowy poświęcony pamięci tragicznie zmarłego podczas II Wojny Światowej mistrza olimpijskiego w biegu na 10000 m z Los Angeles – Janusza Kusocińskiego (w czasie biegu zaplanowano już studio przed meczem II ligi piłki nożnej). Na starcie Biegu Memoriałowego na 3000 m zobaczymy dziewiętnastu Polaków, wśród których faworytem wydaje się Aleksander Wiącek, legitymujący się życiówką z tego sezonu 8:05,31 (13 maja w Belfaście). Później zaplanowane są jeszcze biegi młodzieżowe na 100, 400 i 800 m.

Początek 69. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego – imprezy wspieranej finansowo przez PKN ORLEN oraz województwo śląskie –  4 czerwca o godzinie 14:00. Moc atrakcji czekać będzie na kibiców także na błoniach Stadionu Śląskiego. Od godzin przedpołudniowych (11:00) planowany jest piknik z okazji Dnia Dziecka, na który zaprasza samorząd województwa. Swoje stoiska wystawi tam ponad 30 podmiotów. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

IN ST PROGRAM MIN 1080 1920

Transmisja i wyniki Memoriału Kusego

Transmisja 69. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego odbędzie się w TVP Sport (oraz oczywiście na stronie internetowej TVP Sport i w aplikacji mobilnej) od godz. 14:25 do 17:40.  Link do streamingu znajdziecie tutaj.

Pełne listy startowe (i wyniki live w trakcie mityngu).

Możliwość komentowania została wyłączona.