plakat 77 pzla mistrzostwa polski u20 w lublinie 640x905 1
17 lipca 2023 Jakub Jelonek Newsy

W Lublinie rozpoczynają się mistrzostwa Polski U20


Ponad 600 uczestników (co przekłada się na przeszło tysiąc „osobostartów”) zgłoszono do mistrzostw Polski juniorów (w kategorii wiekowej poniżej 20 lat), które w tym roku rozegrane zostaną w Lublinie w dniach 18–20.07.2023 r. To ostatnia szansa na kwalifikację do mistrzostw Europy U20, które za niecałe 20 dni rozegrane zostaną w Jerozolimie (7–10 sierpnia 2023 r.).

77. PZLA Mistrzostwa Polski U20 rozegrane zostaną w środku tygodnia (od wtorku do czwartku), co nie powinno jednak przeszkodzić w uzyskiwaniu dobrych wyników. Do zawodów zgłosiło się 617 uczestników z przeszło 200 klubów z całej Polski.

Po mistrzostwach możemy spodziewać się ogłoszenia składu Reprezentacji Polski na czempionat kontynentu w tej kategorii wiekowej, będącego główną imprezą sezonu najlepszych polskich juniorów (co ciekawe, zawody również odbędą się w tygodniu – od poniedziałku do czwartku).

Minima na mistrzostwa uzyskało już dość sporo zawodników, a mistrzostwa Polski stanowić będą etap kwalifikacji, jeśli minimów jest więcej niż miejsc. Tak będzie chociażby w biegu na 100 m (gdzie minimum nie jest bardzo wyśrubowane) i normę ma już 6 zawodników, a może wystartować jedynie trzech. Wtorkowy finał powinien więc wyłonić kadrę na izraelskie mistrzostwa (prawo startu ma też sztafeta).

Podobnie jest w biegach na 800 i 1500 m dziewcząt, gdzie minima mają po 4 zawodniczki, a wystartować w Jerozolimie będą mogły jedynie trzy najlepsze biegaczki. Walka zapowiada się więc pasjonująco.

Lublin ogłoszono Europejską Stolicą Młodzieży 2023 r., więc mistrzostwa w tym miejscu mają dodatkowy prestiż.

– Z tego powodu cieszymy się jeszcze bardziej, że w tym czasie nie zabraknie energii młodych lekkoatletów na lubelskim stadionie podczas 77. PZLA Mistrzostw Polski U20 – mówi dla PZLA koordynator mistrzostw Paweł Danielczuk z KŚ AZS w Lublinie.

Podczas trzydniowej rywalizacji najzdolniejsi młodzi zawodnicy z całej Polski będą walczyć o medale w 36 konkurencjach. Wśród uczestników zawodów zobaczymy m.in. Bartosza Kitlińskiego, Kamila Herzyka, Zuzannę Maślanę, Maksymiliana Szweda oraz Marka Zakrzewskiego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Organizatorem mistrzostw jest Miasto Lublin wraz z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki.

Zawody tradycyjnie trwać będą po kilkanaście godzin każdego dnia (oprócz czwartku) i zakończą się sztafetami 4×400 m.

Transmisja w internecie odbędzie się na stronie AZS Lublin.

Pełne listy zgłoszeń i wyniki „live” można sprawdzić tutaj.

plakat 77 pzla mistrzostwa polski u20 w lublinie 640x905 1
Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments