utmb1
23 maja 2023 Karolina Obstój Newsy

UTMB z prorodzicielską polityką. Młodzi rodzice nie stracą pakietów na zawody


UTMB World Series zobowiązało się do wspierania matek i ich partnerów poprzez wprowadzenie nowej polityki dotyczącej ciąży, która będzie obowiązywać podczas zawodów UTMB World Series w sezonie 2023. Młodym rodzicom pakiety na zawody nie przepadną.

Wzięcie udziału w UTMB nie jest jedynie kwestią wykupienia pakietu (którego cena jest niemała), ale także szczęścia w loterii (o czym pisaliśmy tutaj). UTMB – począwszy od sezonu 2023 – wyszło naprzeciw potrzebom kobiet i ich partnerów i wprowadziło wytyczne dotyczące możliwości odroczenia udziału w zawodach i pierwszeństwa dla biegaczy, którzy są młodymi rodzicami. Ma to służyć zachęceniu biegaczy do powrotu na szlaki w bezpieczny sposób i w ramach czasowych, biorących pod uwagę indywidualne okoliczności po urodzeniu. 

Zasady te odnoszą się nie tylko do odbywającego się w Chamonix festiwalu UTMB, ale także innych biegów wchodzących w skład UTMB World Series.

Kto jest uprawniony do odroczenia? 

  • Biegaczki w ciąży.
  • Biegacze, których partnerka jest w ciąży. 
  • Biegacze, którzy adoptują lub rodzą przez macierzyństwo zastępcze (surogatka).

W przypadku zawodów z loterią wstępu (np. UTMB Mont-Blanc, Lavaredo Ultra Trail i Eiger Ultra Trail), zasady określają, że kobiety otrzymają:

  • pełny zwrot kosztów pakietu 
  • i pierwszeństwo udziału w zawodach do wykorzystania w ciągu 5 lat dla biegów w kategoriach 50K, 100K i 100M oraz w ciągu 2 lat dla biegów na 20K.
salomon

W przypadku wszystkich innych zawodów UTMB World Series polityka zezwala kobietom, które zaszły w ciążę po rejestracji, na:

  • odroczenie zgłoszenia na ten sam wyścig o maksymalnie dwa lata 
  • lub otrzymanie pełnego zwrotu kosztów. 

Partnerzy kobiet w ciąży, rodzice adopcyjni lub rodzący przez macierzyństwo zastępcze będą mieli możliwość:

  • odroczenia swojego udziału w zawodach do dwóch lat 
  • lub otrzymania pełnego zwrotu kosztów.

Od kiedy organizacją UTMB zajął się Ironman, często zarzuca im się masowość i komercję. Jednak tego typu działania potwierdzają, że organizatorzy UTMB są autentycznie zaangażowani w różnego rodzaju działania prospołeczne.

Z pełną polityką można się zapoznać tutaj.

Możliwość komentowania została wyłączona.