górskie
6 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Trzeci dzień MŚ w biegach górskich – dominacja Ugandy

Mistrzostwa Świata w biegach górskich i trailowych w ostatnim dniu rywalizacji zostały zdominowane przez zawodników z Ugandy, którzy wygrali 3 z 4 rozgrywanych klasyfikacji. Mające miejsce w Tajlandii zawody kończą się biegami anglosaskimi na dystansie 10.70 km (475m up / 475m down) oraz biegami juniorów.

Up and Downhill Mountain Race

Wyścig mężczyzn rozpoczął się od szaleńczego tempa narzuconego przez zawodników z Ugandy, za którymi podążali zawodnicy z Kenii, a dalej reszta stawki. Na metę jako pierwszy zameldował się Samuel Kibet – 21-letni zawodnik, który już w 2019 roku był wicemistrzem Afryki juniorów w biegu na 10000 metrów.

Drugi na metę dobiegł Kenijczyk Patrick Kipngeno, który dwa dni temu wygrał wyścig w formule alpejskiej, a podium dopełnił Ugandyjczyk Timothy Torotich. Najlepszym zawodnikiem z Europy był Hiszpan Andreu Blanes Reig. Drużynowo zwyciężyła Uganda, przed Hiszpanią oraz Włochami.

6.Andreu BLANES REIGESP41:31

Wyścig kobiet również przebiegł pod dyktando zawodniczek z Ugandy – wygrała Rebecca Cheptegei przed Annet Chelangat oraz Amerykanką Allie McLauglin (zwyciężczyni biegu alpejskiego). Drużynowo wygrały Szwajcarki, przed Wielką Brytanią oraz Stanami Zjednoczonymi.

Up and Downhill Mountain Race Junior

Drugim wyścigiem był wyścig juniorów na dystansie 6 kilometrów (225m up / 240m down). Najlepsi juniorzy również reprezentowali Ugandę, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca. Drużynowo oczywiście wygrali klasyfikację przed Francją i Wielką Brytanią.

1.Leonard CHEMUTAIUGA21:07
2.Caleb Arap Musobo TUNGWETUGA21:44
3.Denis KIPLANGATUGA22:18
4.Silas ROTICHUGA23:01
5.Finlay GRANTGBR23:26
6.Fabian VENERO JIMENEZESP23:28

Wyścig juniorek wygrała znakomita Jessica Bailey z Wielkiej Brytanii, która dobiegła na metę z ponad minutową przewagą. Druga dobiegła jej reprezentacyjna koleżanka Rebecca Flaherty, a trzecia Włoszka Axelle Vicari. Drużynowo wygrały Brytyjki, przed Włoszkami i Francuzkami.

1.Jessica BAILEY GBR26:27
2.Rebecca FLAHERTYGBR27:45
3.Axelle VICARIITA28:21
4.Ellen WEIRGBR28:28
5.Anna HOFERITA28:32
5.Oakley OLSONUSA28:32

Zdjęcie tytułowe: USATF Mountain Ultra Trail / Twitter