kipch4
5 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Kipchoge kończy dzisiaj 38 lat


Dzisiaj są urodziny rekordzisty świata w maratonie Eliuda Kipchoge. Maratończyk jest już w Nowym Jorku gdzie będzie spędzał maratoński weekend (nie ściga się). W ostatnich dniach brał udział w różnych obchodach w ramach maratonu, w tym spotykał się z medalistami Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce Rai Benjaminem i Dalilah Muhammad, a także supergwiazdą NBA Carmelo Anthonym.

Kipchoge urodził się w 1984 roku, więc kończy 38 lat. Zaledwie kilka tygodni temu podczas Maratonu Berlińskiego pobił swój własny rekord świata w maratonie w 2:01:09. To był jego czwarty tytuł w Maratonie Berlińskim (jest to wyrównanie rekordu Haile Gebrselassie). Kipchoge wygrał 15 z 17 oficjalnych maratonów, w tym maraton olimpijski 2016 i 2020. Przegrał jedynie z Wilsonem Kipsangiem w Berlinie w 2013 roku i zajął ósme miejsce w Maratonie Londyńskim w 2020 roku.

Do największych osiągnięć można zapewne zaliczyć projekt INEOS 1:59 w 2019 roku, kiedy to Kipchoge w pobiegł dystans maratonu poniżej 2 godzin (nieregulaminowo). Kipgchoge wyraził chęć wygrania wszystkich sześciu turniejów Abbott World Marathon Majors wygrał wszystkie oprócz Nowego Jorku i Bostonu.

Kipchoge przez większą część roku mieszka i trenuje w obozie NN Running Team w Kaptagat w Kenii, gdzie trenują również inni znani sportowcy, tacy jak drugi najszybszy maratończyk na świecie – Kenenisa Bekele i dwukrotny zwycięzca maratonu w Nowym Jorku Geoffrey Kamworor. W weekendy natomiast wWraca do domu na swoją farmę w Eldoret i spędza czas z żoną Grace i trójką ich dzieci.

Czy wiek będzie przeszkodą do pokonywania kolejnych wyzwań przez wielkiego maratończyka?

Możliwość komentowania została wyłączona.