kostrzeba2
6 października 2023 Jakub Jelonek Newsy

Trener Jacek Kostrzeba opowie o budowaniu formy docelowej, periodyzacji i treningu maratońskim. Konferencja Biegowe 360


Reklama

Trener Jacek Kostrzeba to utytułowany trener, który doprowadził do dużych sukcesów m.in. Krystiana Zalewskiego, Michała Rozmysa, Angelikę Mach, Annę Wielgosz, Kingę Królik, Patrycję Wyciszkiewicz-Zawadzką czy Michała Groberskiego. W Zakopanem podczas konferencji „Biegowe 360 stopni” poprowadzi wykład zatytułowany „Budowanie formy docelowej, periodyzacja treningu, trening maratoński kobiet a mężczyzn okiem trenerów PZLA”. Dziś opowiada nam o szczegółach swojego wystąpienia podczas zbliżającej się wielkimi krokami konferencji w stolicy Tatr.

W dniach 21-22 października 2023 r. w Zakopanem odbędzie się „Biegowe 360 stopni” – konferencja, w trakcie której wszyscy amatorzy biegania otrzymają kompleksową wiedzę niezbędną do zdrowego uprawiania tego sportu. Dziś o tematykę swojego wystąpienia zapytaliśmy kolejnego z naszych prelegentów – trenera Jacka Kostrzebę, który przybliży w Zakopanem temat przygotowań biegaczy długodystansowych.

Trener Kostrzeba zaprasza na konferencję

Trener Jacek Kostrzeba: Podczas konferencji „Biegowe 360 stopni” jestem zapowiedziany do wygłoszenia wykładu na temat „Budowanie formy docelowej, periodyzacja treningu, trening maratoński kobiet a mężczyzn okiem trenerów PZLA”.

Przede wszystkim będę chciał opowiedzieć o tym, jak buduje się program przygotowawczy. Moim zadaniem nie jest, by uczyć amatorów pisania planów treningowych, bo wydaje mi się, że oni raczej korzystają z planów pisanych przez trenerów lub uniwersalnych programów treningowych znalezionych w Internecie lub książkach. Warto, żeby byli w stanie w jakiś sposób ocenić swój program treningowy, który dostają od trenerów. Żeby wiedzieli, w którym miejscu się znajdują. Ja sam trenując zawodników – i nie mówię tylko o amatorach, ale również o biegaczach zawodowych – spotykam się z takimi pytaniami. Za każdym razem, kiedy trenujemy, staram się im tłumaczyć, co w danym momencie robimy, po co to robimy i dlaczego. Dlatego są świadomi tego, co wykonują. Warto by było, żeby ci, którzy amatorsko uprawiają sport, również byli tego świadomi, żeby wiedzieli, w jaki sposób buduje się formę. Żeby zdawali sobie sprawę, że to nie jest wszystko jedno, czy ktoś sobie będzie startował w trakcie przygotowań tak, jak mu fantazja podpowie albo tak, jak go koledzy namówią. Program przygotowań powinien być precyzyjnie określony. Powinien zawierać wcześniej ustalone starty kontrolne, które mają doprowadzić zawodnika do startu głównego.

grupa Kostrzeby 1

Podobnie jest z pytaniem: czy kobiety i mężczyźni trenują tak samo? Różnie można do tego podchodzić. Po ostatnim Maratonie Berlińskim, gdzie kobieta pobiegła 2:11, trudno jest mi uwierzyć, że kobiety trenują inaczej. Raczej trenują podobnie do mężczyzn i to coraz mocniej, bo te wyniki o tym mówią. Już nie mówię tylko o tym wyniku 2:11, bo regularnie pojawiają się wyniki 2:17 czy 2:18, a nawet 2:15, które już wcześniej padały. To świadczy o tym, że kobiety trenują naprawdę mocno. Na pewno ich trening różni się trochę od treningu męskiego, ale nie są to jakieś wielkie różnice. Prowadząc kobiety i mężczyzn nie mogę powiedzieć, że kobiety trenują zupełnie inaczej od mężczyzn i odwrotnie. Myślę, że większość cech takiego treningu jest wspólnych.

Pamiętajmy też, że sam temat wystąpienia na konferencji jest tylko tematem. Z doświadczenia wiem, że najczęściej jest tak, że kiedy rozmawia się z amatorami, to oni chcieliby dowiedzieć się takich rzeczy, które niekoniecznie prelegent – czyli w tym wypadku ja – uwzględni w tytule swojego wystąpienia. Być może w trakcie spotkania uczestnicy będą chcieli się o coś zapytać, więc chętnie odpowiem na ich pytania, by rozwiać ich wątpliwości. Myślę, że w ten sposób są oni w stanie dowiedzieć się więcej. Jeśli się zapytają o to, co ich najbardziej nurtuje, to postaram się im to wyjaśnić. To właśnie na konferencji na żywo uczestnicy mają największą szansę dowiedzieć się czegoś ciekawego. Jeśli ktoś uczestniczy w konferencji on-line, to w większości przypadków trudno jest zadawać pytania szczegółowe. Uczestniczenie w konferencji na żywo sprawia, że można zadać pytanie i ewentualnie – jeśli odpowiedź jest niesatysfakcjonująca – dopytać. Sądzę, że nie wszyscy mają takie same wątpliwości, czy takie same pytania. Każdy dostosowuje pytania i oczekuje odpowiedzi w kontekście własnej osoby.

Zapisy wciąż dostępne!

Wciąż można się zapisywać na konferencję „Biegowe 360 stopni”. W ramach części pakietów istnieje możliwość zakwaterowania w zakopiańskim COS oraz wykupienia pełnego wyżywienia. Dla chętnych przewidziany został również pobyt w pokojach hipoksyjnych, które, jako innowacyjne rozwiązanie, w efektywny sposób imitują warunki wysokogórskie. Możliwy będzie również udział w samej konferencji, bez wykupienia zakwaterowania i wyżywienia. Koszt najtańszego pakietu wynosi tylko sto złotych, a zapisy do udziału w wydarzeniu „Biegowe 360 stopni – konferencja Zakopane 2023” przyjmowane są pod adresem mailowym run@aktywnypolak.pl lub przez formularz na oficjalnej stronie wydarzenia (poniżej). Wszystkie szczegóły dotyczące atrakcyjnych pakietów i szczegółowego programu konferencji dostępne są na stronie internetowej http://biegowe360.pl/.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ADAMEK
ADAMEK
9 miesięcy temu

Trener który prowadzi mase biegaczy i w tym sezonie wszyscy klapa.

Królik jeden start, co prawda pb ale na dystansie ktorego nikt nie biega.

Topka nic bo MP na 5 000m – turbo słabo

Zalewski nic

Machowa nic bo 2 miejsce w 1;17, nie komentuje

Rozmys nic a takie papiery

To pokazuje tylko ze nie mozna na wysokim poziomie trenowac tylu osób. Nie jest to 100% wykorzystanie potencjału. Ten rok fatalny

ADAMEK
ADAMEK
9 miesięcy temu

Ania Wielgosz jeszcze, tez nie skomentuje bo nie chodzi o hejtowanie tylko czyste fakty. Bieg Ani był jak w slowmotion szkoda zawodniczki…

Marek
Marek
9 miesięcy temu
Reply to  ADAMEK

Ogólnie nie pracując zawodowo na etacie to możnaby i 50 osób trenować tylko trzeba mieć o tym pojęcie

ADAMEK
ADAMEK
9 miesięcy temu
Reply to  Marek

Nie mow takich glupot 5-6 osob max robiac tylko to. W mojej opini to tez 5-6 pod warunkiem ze dlugo juz wapolpracujesz z nimi i nie trzeba ustawiac swojej wizji od nowa kazdemu.