NZ9 0939
6 października 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

9. Cracovia Półmaraton Królewski – zapowiedź


W niedzielę 8 października odbędzie się bieg zamykający Królewską Triadę Biegową w Krakowie, czyli 9. Cracovia Półmaraton Królewski. Na starcie zobaczymy m.in. Katarzynę Jankowską, uczestniczkę Mistrzostw Europy w Monachium, która wraca na wysoki poziom po urodzeniu dziecka. Pobiegnie także Monika Jackiewicz, która startowała podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie na dystansie maratonu. O zwycięstwo powalczy Mateusz Kaczor, który rok temu ustanowił w Krakowie swój ówczesny rekord życiowy. Razem z nimi w półmaratonie weźmie udział ponad 8,5 tysiąca zawodników, a dzień wcześniej w biegach dziecięcych prawie 2000 adeptów biegania.

Organizator imprezy już w sobotę zapewnił wiele atrakcji dla uczestników. Między godziną 12 i 15:10, w Expo zlokalizowanym w Tauron Arenie Kraków odbędzie się panel edukacyjny, podczas którego będzie można posłuchać ekspertów ze świata sportu opowiadających m.in. o treningu, zdrowiu, nawadnianiu, czy o psychologi sportowej. Tego dnia odbędzie się też Mini Melts Kraków Run, czyli biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 50 do 250 metrów.

Najmocniejszą życiówkę w stawce elity ma Kenijczyk Dikson Limba Nyakundi (60:39). Wynik ten nabiegał wygrywając w zeszłym roku półmaraton w Treviso. W tym roku był m.in. czwarty w Półmaratonie Warszawskim. Niewiele wolniejszy jest zeszłoroczny zwycięzca z Krakowa Eric Leon Ndiema (60:45). W tym roku wygrał już półmaraton w Genewie. Na liście elity mamy trzech Polaków. Najmocniejszy jest Mateusz Kaczor (63:27), który był czwarty w zeszłym roku w Krakowie odważnie walcząc z Kenijczykami i biegnąc z nimi bardzo mocno od samego początku biegu. Przed tygodniem był drugi w półmaratonie w Grecji. Kolejnym zawodnikiem jest Artur Olejarz (66:17). Dwa tygodnie przed startem w Krakowie uzyskał wynik 2:17:48 podczas 45. Nationale – Nederlanden Maratonu Warszawskiego. W elicie pobiegnie także Kacper Piech (1:10:30), trener i zawodnik z Małopolski to stały bywalec okolicznych biegów, w których odnosi sukcesy.

Listę kobiet otwiera Kenijka Teresiah Omosa, z życiówką 1:10:29. Przed tygodniem wygrała ona półmaraton w Neapolu. Kolejną na liście jest zawodniczka z Mołdawii Lilia Fiskowicz, która mieszka w Polsce od czasów wybuchu wojny w Ukrainie. Wyjechała stamtąd wraz z mężem. W zeszłym roku wygrała 19. Cracovia Maraton. W tym roku zajęła 12. miejsce w maratonie paryskim. Najszybsza Polką na liście jest Katarzyna Jankowska (1:11:02). Rekord życiowy uzyskała podczas Mistrzostw Świata, które w 2020 roku rozgrywane były w Gdyni. W 2021 roku wynikiem 2:27:07 ustanowiła najlepszy maratoński debiut w historii Polski. Wiosną tego roku została mamą. Za sobą ma już pierwszy start w półmaratonie w rodzinnym Białymstoku. Kolejną zawodniczką jest Monika Jackiewicz z życiówką 1:12:50. W 2021 roku wygrała już podczas 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. W 2022 roku sięgnęła drużynowo po brązowy medal Mistrzostw Europy w maratonie. Wcześniej, w tym samym roku została w debiucie Mistrzynią Polski w maratonie. O poprawę rekordu życiowego powalczy również Sabina Jarząbek, która niedawno była gościnią podcastu bieganie.pl. Swój dotychczasowy rekord 1:14:35 pobiegła w debiucie podczas biegu w Poznaniu wiosną tego roku. Zawodniczka ma na swoim koncie m.in. Mistrzostwo Polski na 5 kilometrów. Listę elity zamyka Beata Popadiak (1:16:57). W zeszłym roku była czwarta w maratonie paryskim, przed dwoma tygodniami w Belinie ustanowiła swój rekord życiowy w maratonie wynoszący 2:37:27.

Start półmaratonu oraz towarzyszącego biegu na 5 kilometrów w niedzielę, 8 października, o godzinie 10.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments