doping
22 listopada 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Tablica Mendelejewa w krwi Etiopki. EPO zmieszane z testosteronem

Jedna z największych nadziei etiopskiej lekkiej atletyki została właśnie zawieszona za stosowanie dopingu. 21-letnia Zerfe Wondemagegn, której niewiele zabrakło do medalu w biegu na 3000 metrów z przeszkodami podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Budapeszcie, uzyskała pozytywny wynik testu na obecność testosteronu i EPO.

Młoda etiopka została tymczasowo zawieszona przez Athletics Integrity Unit (AIU) za stosowanie zakazanych substancji. Kilka dni temu ogłoszono, że wykryto u zawodniczki EPO, czyli najpopularniejszy środek dopingowy, stymulujący przyrost ilości czerwonych krwinek. Teraz dodano pozytywny wynik na testosteron, co zapewne ostatecznie zaostrzy karę, która nie została jeszcze ustalona. Proces dyscyplinarny jest nadal w toku i nie ujawniono jeszcze żadnych konkretnych danych na temat daty przeprowadzenia kontroli ani kolejnych kroków i sankcji, jakie spotkają zawodniczkę.

Wondemagegn to lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, na którym mimo młodego wieku wyróżnia się od kilku lat. W 2021 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio dotarła do finału, gdzie zajęła 8. miejsce, a kilka tygodni później zdobyła wicemistrzostwa świata do lat 20.

W tym roku podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie zajęła 4. miejsce ze stratą pięciu sekund do podium i poprawiła swój rekord życiowy do znakomitego czasu 9:04,61, z którym zajęła 3. miejsce w zawodach Diamentowej Ligi we Florencji.

AIU ogłosiła dzisiaj również 4-letnią sankcję dla ugandyjskiej biegaczki Janat Chemusto (stosowanie nandrolonu) oraz 18-miesięczne zawieszenie przeszkodowca Fouada Idbafdila – reprezentanta uchodźców podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Budapeszcie.