kondziu
26 marca 2023 Marek Dłubała Newsy

Świetny debiut Konrada Pogorzelskiego na 10000 metrów


Znakomity debiut na dystansie 10000 metrów zaliczył 20-letni Konrad Pogorzelski – zawodnik Adam Draczyński Running Team Nowa Sól. Podczas Mistrzostw Hiszpanii i Portugalii w Walencji z wynikiem 29:25.26 zajął w najmocniejszej serii 16. miejsce, co dało mu jednocześnie 4. lokatę w kategorii U23. Zawody były dla zawodników z Półwyspu Iberyjskiego pierwszą szansą kwalifikacji na imprezy mistrzowskie w roku 2023.

Od początku biegu, w którym wystartował Konrad, ton nadawali pacemakerzy, których zadaniem było tempo na „złamanie” 28 minut. Pierwsze 5km czołówka biegu pokonała w 13:56, a biegnący w trzeciej grupie Konrad minął półmetek w 14:31. Ostatnie 2km to już walka o medale Mistrzostw Hiszpanii, z której zwycięsko wyszedł Ilias Temsemani (27:59.76), wyprzedzając Roberto A. Villacorta (28:08.46) oraz Lahcen Ouahada (28:25.01). Wśród kobiet najszybszą Hiszpanką okazała się Isabel Garcia (32:03.37).

Prosto po biegu swój bieg skomentował Konrad – ubiegłoroczny Mistrz Polski U20 na dystansie 5000m: „Z przebiegu całego biegu jestem zadowolony. Wiedziałem że w debiucie wszystko może się zdarzyć i że będzie to dla mnie walka z samym sobą. Razem z trenerem Adamem liczyliśmy na wynik w granicach 29:15 i po dzisiejszym biegu wiem, że stać mnie na jeszcze szybsze bieganie, gdyż zapłaciłem tzw. frycowe bo po 3 kilometrach mimo równego tempa dostałem „lekkiej bomby”. Na szczęście ostatnie dwa kilometry pokonane poniżej 5:50 utwierdziły mnie, że jest moc i w kolejnych startach postaram się o duży progres tym bardziej, że to dopiero początek mojego seniorskiego biegania„.

pumakondziu
Konrad Pogorzelski – team PUMA

Z występu Konrada zadowolony jest także trener Adam Draczyński: „Nie ukrywam, że liczyłem na wynik w granicach 29 minut, gdyż trening który wykonał Konrad przez całą zimę wskazywał na bardzo szybkie bieganie lecz nie ma co narzekać i czas 29:25 biorę za dobry pewnik przed resztą sezonu 2023. Tym bardziej, że jeszcze rok temu nie myśleliśmy o tak szybkim bieganiu. Po cichu mam nadzieję, że rezultat ten zostanie zaakceptowany przez PZLA jako wypełnienie minimum na MME 2023 w Finlandii. (red. w Polsce minima można uzyskiwać dopiero od 1 kwietnia, a w Europie już od marca). Świetnie, że Kondziu miał szansę przetrzeć się na tak prestiżowej imprezie z bardzo dobrymi zawodnikami z Hiszpanii i Portugalii dzięki pomocy Marcina Fudaleja, który swoimi menadżerskimi ścieżkami załatwił ten start i Twojej bo świetnie zorganizowałeś logistykę wyjazdu i pobyt w Walencji. Teraz skupiamy się na treningu, przed Kondziem kolejne starty i obóz w Fort Romeu„.

Wyniki zawodów

Możliwość komentowania została wyłączona.