konieczek
23 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Siostry Konieczek atakują przeszkody na Mistrzostwach Świata


Wczorajszy finał biegu na 3000 metrów z przeszkodami przyniósł wiele emocji. Niepokonany okazał się Marokańczyk Soufiane El Bakkali, który obronił tytuł Mistrza Świata zdobyty podczas zmagań w Eugene w 2022 roku. W rywalizacji kobiet mamy również bardzo mocną stawkę, a w niej dwie Polki Alicja i Aneta Konieczek.

Jeszcze do niedawna 3000 metrów z przeszkodami nie było zdominowane przez Afrykę. Eksperci mówili o tym, że Afrykanki nie mają dobrej techniki pokonywania przeszkód, co zabierało im cenne sekundy. Ostatnie sezony zdają się pokazywać, że zawodniczki z Afryki odrobiły lekcję z techniki pokonywania przeszkód.

W Budapeszcie zabraknie obrończyni tytułu, Kenijki reprezentującej Kazachstan Norah Jeruto. Mistrzyni świata z Eugene w kwietniu tego roku została zawieszona za nielegalny doping. Nie zobaczymy też wicemistrzyni świata Etiopki Werkuha Getachew, która po dobrym początku roku później nie umiała już potwierdzić formy. Dziewiąte miejsce na liście zgłoszonych zawodniczek zajmuje jej rodaczka Mekides Abebe, która w Eugene zdobyła brązowy medal.

Najlepsze wyniki tego roku w stawce na Budapeszt ma Kenijka Jackline Chepkoech (8:57,35). Jej najgroźniejszą rywalką może okazać się Etiopka Sembo Alamayew z tegorocznym PB 9:00,71. Groźna będzie także kolejna Kenijka Beatrice Chepkoech z PB 8:44,32, która jednak w tym roku biegała dwadzieścia sekund wolniej.

Polskę reprezentowały będą siostry Konieczek. Alicja z rekordem sezonu 9:25.51 (16 miejsce w światowym rankingu) pobiegnie w pierwszej serii razem z Kenijką reprezentującą Bahrajn Winfred Mutile Yavi (najlepszy sezon best w serii – 9:04.38). Młodsza z sióstr – Aneta pobiegnie w drugiej serii. Jej tegoroczny rezultat to 9:30.62. Trzymamy kciuki za obie zawodniczki.

Eliminacje w środę 23 sierpnia o 19:45
Finał w niedzielę 27 sierpnia o 21:10

Alicja i Aneta Konieczek były gośćmi jednego z odcinków live nadawanego z Budapesztu:

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments