gemechu
28 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

San Silvestre Vallecana. Mocna elita kobiet


Tsehay Gemechu, Beatrice Chepkoech i Francine Niyonsaba wystartują w sobotę na corocznym sylwestrowym biegu San Silvestre Vallecana w Madrycie. Te właśnie te trzy zawodniczki powinny walczyć o końcowy triumf.

Impreza odbędzie się na dystansie 10 km. Gemechu jest mistrzynią Afryki z 2019 roku na dystansie 10 000 m. Jej najlepszy wynik na 10 km to 30:15.

Kenijka Chepkoech specjalizuje się przede wszystkim w biegu na 3000 m z przeszkodami. Trzy lata temu została mistrzynią świata na tym dystansie, a rok wcześniej poprawiła rekord globu. Na 10 km ma życiówkę 32:35.

Niyonsaba z Burundi to wicemistrzyni olimpijska i wicemistrzyni świata na 800 m. Na 10 km jeszcze nie startowała, ale ma już doświadczenie w biegach ulicznych.

Oprócz tej trójki w elicie kobiet wystartują także Prisca Chesang i Mahlet Mulugeta. Ta pierwsza, to 19-letnia olimpijka w Ugandy, która w tym roku zdobyła brązowy medal mistrzostw świata juniorek na 5000 m. Mulugeta to z kolei mistrzyni Etiopii na 10 km, a jej rekord życiowy wynosi 31:47.

Najlepszy wynik wśród kobiet w historii San Silvestre Vallecana ma Kenijka Brigid Kosgei. W 2018, niecały rok przed pobiciem rekordu świata w maratonie, pobiegła w Madrycie w czasie 29:54. W tym biegu zwyciężały też takie gwiazdy, jak: Paula Radcilffe czy Tirunesh Dibaba.

Trzy ostatnie edycje padły łupem Etiopek – Degitu Azimeraw, Yalemzerf Yehualaw i Helen Bekele Tola. Gemechu ma szansę, by przedłużyć tę serię.

Nie tylko bieg kobiet zapowiada się pasjonująco. Na starcie elity mężczyzn pojawi się rekordzista świata na 5000 m i 10 000 m Joshua Cheptegei.

Foto: Facebook (Tsehay Gemechu)

Możliwość komentowania została wyłączona.