doping
13 czerwca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Rekordzista Azji w maratonie zawieszony za transfuzje krwi


Athletics Integrity Unit ukarała rekordzistę Azji w maratonie El-Hassana El-Abbassiego czteroletnią dyskwalifikacją. El-Abbassi został zawieszony zaraz po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio po niekorzystnym dla niego wyniku homologicznej transfuzji krwi (krew lub składniki krwi pochodzące od innych osób).

El-Abbassi uzyskał pozytywny wynik homologicznej transfuzji krwi po biegu w maratonie, na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 8 sierpnia 2021 roku. Od tego czasu toczyło się postępowanie w jego sprawie. Ostatecznie Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu orzekł przeciwko 39-latkowi, pomimo jego twierdzeń, że nieudany test był spowodowany leczeniem, jakie otrzymał.

Zawodnik twierdził, że otrzymał transfuzję krwi podczas pobytu w szpitalu w październiku 2020 roku, a także przeszedł operację w 2021 roku. Trybunał nie dał wiary tym tłumaczeniom i orzekł karę 4-letniej dyskwalifikacji, anulując jego wynik z Igrzysk Olimpijskich, gdzie zajął 25-miejsce.

Urodzony w Maroku El-Abbassi zaczął reprezentować Bahrajn w 2014 roku. Od tego czasu zdobył złoty medal Igrzysk Azjatyckich na dystansie 10.000 metrów w Incheon w tym samym roku. Następnie zdobył srebro w maratonie Igrzysk Azjatyckich w Dżakarcie-Palembang 2018.

Innymi zawodnikami z Maroka reprezentującymi Bahrajn, którzy zostali w ostatnim czasie zawieszeni, są również: Rashid Ramzi (Mistrz Olimpijski z 2008 roku na 1500 metrów), Hassan Chani (rż. na 10.000m – 27:56) oraz Sadik Mikhou (rż. na 1500 metrów – 3:33). Poza nimi zawieszonymi za doping zawodnikami z Bahrajnu są lub byli tacy biegacze jak: Ruth Jebet, Eunice Kirwa, Kemi Adekoya czy Salwa Eid Naser.

Możliwość komentowania została wyłączona.