mageean
29 grudnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Rekord parkrun kobiet kolejny raz pobity. 5 kilometrów coraz bliżej 15 minut


Biegi z cyklu parkrun ze względu na swoją otwartą formułę i niezbyt wymagający 5-kilometrowy dystans zawsze przyciągały wielu amatorów biegania. W ostatnim czasie coraz częściej na starcie tych darmowych biegów stają wyczynowi biegacze, bijąc kolejne rekordy. Tym razem padł rekord parkrun kobiet, który nieuchronnie zbliża się do bariery 15 minut.

Jeszcze w czerwcu pisaliśmy o nowym rekordzie mężczyzn, który ustanowił Andy Butchart. Na trasie biegu w Edynburgu Szkot przebiegł 5 kilometrów w czasie 13:45, bijąc wynik Andy’ego Baddeleya, który w 2012 roku pobiegł w Londynie w czasie 13:48.

W ostatni weekend padł rekord kobiet, który ustanowiła Ciara Mageean. Irlandka przebiegła 5 kilometrów na trasie w Belfaście w czasie 15 minut i 13 sekund! 31-letnia zawodniczka poprawiła historyczny rekord imprezy o 12 sekund. Poprzedni rekord należał do Australijki Izzi Batt–Doyle.

Mageean to czwarta zawodniczka w biegu na 1500 metrów podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Budapeszcie. Wcześniej była również srebrną i brązową medalistką Mistrzostw Europy, odpowiednio w 2022 i 2016 roku.

W Polsce biegi parkrun odbywają się w 94 lokalizacjach na terenie całego kraju. Biegi są darmowe, a udział w nim może wziąć każdy chętny biegacz.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
P R
P R
6 miesięcy temu

Ciara Mcgeen z 97,37% wysunęła się na pierwsze miejsce parkrunu w Belfaście, jednak był to czwarty rezultat podczas rozgrywanych tego dnia parkrunów w UK. Z kolei wynik Andy Burcharda to 94,30% co daje mu dopiero szóstą pozycję na parkrunie w Edynburgu. Natomiast absolutnym rekordzistą jest Fauja Singh, który w 2012 roku uzyskał 179,04% w kategorii M100-105 (czas 38:34).

Tomasz
Tomasz
6 miesięcy temu

parkrun piszemy z małej litery

Łucja
Łucja
6 miesięcy temu

parkrun zawsze małą literą, to oficjalna nazwa marki 🙂

Tomatokai
Tomatokai
6 miesięcy temu

Problem jest taki, że trasy parkrun nie mają atestu. Można trafić trasę 4800 albo 5200

Janusz
Janusz
6 miesięcy temu
Reply to  Tomatokai

Z jednym wyjątkiem – parkrun Warszawa-Praga (Park Skaryszewski) zmierzony kalibrowanym kołem przez atestatora PZLA. Zapraszamy!

Stefan
Stefan
6 miesięcy temu

„niezbyt wymagający 5-kilometrowy dystans” ha ha ha to autor tekstu chyba nigdy nie pobiegł piątki w trupa 🙂

Rolli
Rolli
6 miesięcy temu
Reply to  Stefan

ale na pewno przytruchtał 42km i sie spocił.

Paweł
Paweł
6 miesięcy temu

Super impreza jak tylko mogę to biegnę po Polach Mokotowskich.Niestety o 10 min dłużej niż ta pani.