maraton poznań
14 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

21 Poznań Maraton – zobacz jak śledzić wyniki

16 października wystartuje jeden z największych maratonów w Polsce, czyli 21. Poznań Maraton. Bardzo ciekawie zapowiada się walka o rekord trasy, który wynosi 2:11.43 wśród mężczyzn oraz 2:31.55 wśród kobiet. Najszybsi zawodnicy w elicie biegu mają czasy dużo szybsze, więc emocje zapewne będą bardzo duże.

Elita mężczyzn Poznań Maraton 2022

Przedstawioną przez organizatorów elitę biegu otwierają Polacy Adam Głogowski oraz Krzysztof Gosiewski, a także debiutujący na królewskim dystansie Paweł Tarasiuk. Dużo silniejsza jest stawka zagranicznych zawodników z Bazu Worku na czele, który legitymuje się wynikiem 2:05.25, jednak jest to wynik uzyskany 12 lat temu, choć jeszcze w 2020 Etiopczyk przebiegł 2:06.47. Pozostali zawodnicy elity mężczyzn to:

• Kipkemoi Kipsang (KEN) – rż 2:08.26 (2017)
  • Siraj Gena Amda (ETH) – 2:08.31 (2011)
  • Shengo Kebede (ETH) – 2:09.01 (2020)
  • Mohamed El Talhaoui (MAR) – 2:10.10 (2019)
  • Getahum Adamu (ETH) – 2:11.42 (2022)
  • Redouan Nouini (MAR) – 2:13.03 (2020)
  • Tsega Firew Bazie (ETH) – 2:16.30 (2022)
  • Simon Cheprot (KEN) – debiut (półmaraton 59.28)
  • Daniel Kiprotich (KEN) – debiut (półmaraton 1:01.43)
  • Yassine Zaki (MAR) – debiut (półmaraton 1:02.34)
  • Hicham Sigueni (MAR) – debiut (półmaraton 1:03.01)

Elita kobiet Poznań Maraton 2022

O ile rywalizacja mężczyzn zapowiada się jako wyłonienie najlepszego zawodnika z Afryki to już elita kobiet maratonu w Poznaniu przedstawia się dla nas dużo bardziej emocjonująco, bo w walkę o zwycięstwo powinna włączyć się Monika Andrzejczak. Rekord podopiecznej rekordzisty Polski w maratonie Henryka Szosta wynosi 2:31.11 i pochodzi z ubiegłorocznego Maratonu Warszawskiego. W tym roku Monika została srebrną medalistką Mistrzostw Polski w maratonie rozgrywanego w Dębnie z wynikiem 2:33.05.

Rywalkami naszej reprezentantki będą mocne zawodniczki:

• Caroline Cheptanui Kilel (KEN) – rż. 2:22.34 (2013)
  • Tinbit Gidey (ETH) – 2:23.37 (2018)
  • Hanna Lindholm (SWE) – 2:28.59 (2020)
  • Sharon Jemutai (KEN) – 2:33.55
  • Urge Dechosa (ETH) – 2:43.02

Zeszłoroczną edycję wygrali Kenijczyk Raymond Kemboi Chemungor (2:13.01) oraz Monika Stefanowicz (2:37.42).Trzymamy kciuki za wszystkich maratończyków na trasie i udane starty.

maraton
Monika Stefanowicz

Jak kibicować zawodnikom na trasie maratonu w Poznaniu?

Start biegu przewidziany jest o godzinie 9, a limit na ukończenie to 6 godzin. Zarejestrowanych jest w sumie ponad 3500 biegaczy, z czego aż 62 zawodników ukończyło wszystkie dotychczasowe edycje maratonu w Poznaniu. Rekord frekwencji na pewno nie padnie, ponieważ w najliczniejszej edycji w 2017 bieg ukończyło 6362 zawodników.

Wyniki biegu będzie można śledzić na bieżąco w dedykowanej aplikacji oraz na stronie internetowej. Transmisję z 21.edycji poznańskiego maratonu będzie można również obejrzeć ją na kanale WTK – studio rusza w niedzielę o 8.45.

Zdjęcia: Maraton Poznań (Jakub Kaczmarczyk, Adam Ciereszko).