torun
1 kwietnia 2023 Jakub Jelonek Newsy

Polska zwycięża w klasyfikacji medalowej – podsumowanie HMŚM w Toruniu

Z 83 złotymi medalami Polska wygrała w klasyfikacji medalowej rozgrywanych w Toruniu Halowych Mistrzostw Świata Masters. Ozdobą ostatniego dnia były biegi półmaratońskie (rozgrywane na trasie), a także biegi na 1500 m i sztafety 4×200 m.

Biegi na 1500 m w hali

Rywalizacja w toruńskiej hali rozpoczęła się od biegów płotkarskich pań na 60 m, bez udziału reprezentantek Polski. Następnie do walki o medale ruszyły panie na dystansie 1500 m, tradycyjnie im młodsze roczniki, tym występowały później. Złoty medal w kat. W40 zdobyła Barbara Bieganowska-Zając (4:45,66), natomiast w kategorii W35 po złoto sięgnęła Sandra Michalak (4:31,95). Wśród panów w kategorii M50 srebro wywalczył Robert Celiński (4:09,76).

masters

Półmaraton

Na trasę półmaratońską wyruszyło przeszło 350 osób. Zwyciężył reprezentant Belgii Justin Mahieu (kat M35) z wynikiem 1:06:44, drugi był Mehdi Akaouch z Francji (M40) z wynikiem 1:06:50, a trzeci przybiegł Hiszpan z kat. M45 – Javier Carretero Diaz z czasem 1:08:02. Srebrne medale zdobyli: w kategorii M45 Grzegorz Kujawski (1:09:03), Mariusz Giżyński w M40 (1:09:26), Marcin Konieczny w M50 (1:11:34) i Ryszard Tarłowski w M55 (1:19:26). Złoto wywalczył Piotr Pobłocki w M55 (1:15:31) i Ireneusz Kasprzak (1:15:57).

Wśród pań złote medale zdobyły: Agnieszka Maciuk-Gortel w W45 (1:15:30) i Monika Brzozowska w W35 (1:16:43), a brąz wywalczyła Anna Luty Legutko w W40 (1:27:14). Polki wygrały drużynowo w kategorii W35, srebro zdobyły w W40, brąz w W45 oraz złoto w W50 i W60. Panowie wywalczyli też drużynowo brąz w M70 i złoto w M50.

Sztafety na koniec

Zwieńczeniem mistrzostw były biegi sztafetowe 4×200 m. Złoto w kat. M35 zdobyli panowie w składzie Szymon Ogonowski (35), Radosław Czyż (35), Paweł Stempel (35) i Jakub Adamczyk (40). Srebro zdobyli sprinterzy w M40 w składzie: Piotr Kucharski (40), Karol Górny (40), Daniel Kossowski (40) i Łukasz Pawłowski (40). Po złoto sięgnęli też nasi biegacze w kat. M55 w składzie: Bogusław Żelichowski (55), Marek Wideł (55), Jarosław Bińczyk i (55) i Piotr Skrzyński (55) a także w kat. M65 – Krzysztof Zduniak (65), Stanisław Kłosowicz (65), Wiesław Musiał (65) i Waldemar Orłowski (65).

Wśród pań po złoto w W45 sięgnęły Małgorzata Gąsowska-Stępniak (45), Renata Szykulska (45), Alicja Mielczarek (45) i Katarzyna Krysztosiak (45).

W kategorii Mix X35 złoto wywalczyli Radosław Czyż (35), Weronika Ilczuk (35), Aneta Gtor (40) i Szymon Ogonowski (35). Złoto w mixie X45 zdobyli: Marcin Ściubeł (45), Małgorzata Gąsowska-Stępniak (45), Katarzyna Krysztosiak (45) i Krzysztof Guzowski (45). W kategorii X55 po brąz sięgnęli: Bogusław Żelechowski (55), Beata Opak (55), Izabela Nowicka (55) i Piotr Skrzyński (55). W kat. X70 srebro wywalczyli: Ewa Bartosik (70), Marian Apostol (70), Maria Gadomska (70) i Antoni Dądela (70). Natomiast w kat. X80 brąz zdobyli: Tomasz Osobka (85), Janina Rosińska (85), Ewa Frąckowiak (85) i Czesław Pluszczewski (90).

Klasyfikacja medalowa

W tabeli medalowej najwięcej krążków zdobyli Niemcy (234), jednak to Polska wygrała w tej klasyfikacji z 83 złotymi, 67 srebrnymi i 52 brązowymi (łącznie 202). Niemcy zdobyli złotych krążków 74, srebrnych 73, a brązowych 87. Trzecie miejsce zajęli Amerykanie ze 151 medalami (w tym 56 złotych, 57 srebrnych i 38 brązowych). Sklasyfikowano 55 krajów.

Udane mistrzostwa

Mistrzostwa stały momentami na bardzo wysokim poziomie, a w wielu konkurencjach walka była niezwykle zacięta. Polacy mogą świętować sukcesy nie tylko na polu sportowym, ale i organizacyjnym, bo po raz kolejny oprawa zawodów była bardzo udana, a wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Przez siedem dni mistrzostw zawody rozgrywano po kilkanaście godzin, zarówno w hali, jak i poza nią. W mistrzostwach wzięło udział przeszło 4000 zawodników z 88 krajów świata. Polskę reprezentowało przeszło 750 mastersów, w tym wielu olimpijczyków. Uczestnicy rywalizowali w 22 konkurencjach, z których część tradycyjnie rozgrywano na trasie czy pobliskim stadionie.

Przypomnijmy, że w terminie 16-23 marca 2024 zaplanowano w Toruniu Halowe Mistrzostwa Europy Masters, więc kolejne emocje mastersów w naszym kraju czekają nas już w przyszłym roku!