jepchirchir london
23 kwietnia 2024 Łukasz Telejko Newsy

Polacy podczas TCS London Marathon 2024. Ilu uczestnikom udało się złamać barierę 3 godzin?


Za nami jedna z największych imprez biegowych na świecie, czyli TCS London Marathon 2024. W tym roku linię mety przekroczyła rekordowa liczba uczestników: ponad 50 tysięcy biegaczy z całego świata! Na liście szczęśliwców, którym udało się wystartować w tym prestiżowym maratonie, nie zabrakło również Polaków. Blisko 300 osób może pochwalić się pamiątkowym medalem z Londynu.

Udział w TCS London Marathon jest marzeniem tysięcy biegaczy na całym świecie. W losowaniu do tegorocznej edycji londyńskiej imprezy wzięła udział rekordowa liczba aż  578 374 zawodników.  Warto podkreślić, że londyński maraton zaliczany jest do cyklu Abbott World Marathon Majors, czyli serii maratonów, które swoim rozmachem, wyścigowym profilem oraz wypracowaną renomą, każdego roku przyciągają dziesiątki tysięcy osób. Cały cykl oparty jest na sześciu głównych, najbardziej rozpoznawalnych wyścigach maratońskich, które odbywają się  w Tokio, Bostonie, Berlinie, Chicago, Nowym Jorku i waśnie w Londynie.

Jako pierwszy linię mety TCS London Marathon 2024 przekroczył Kenijczyk Alexander Munyao z czasem 02:04:01. Pośród kobiet zwyciężyła Peres Jepchirchir z Kenii, uzyskując czas 02:16:16. Z ponad 50 tysięcy zawodników z całego świata, którzy przekroczyli linię mety, blisko 300 przyjechało z Polski. Najszybszym Polakiem okazał się Wojciech Kopeć, który z czasem 02:28:32 zajął 125 miejsce, natomiast najszybszą Polką była Agnieszka Wilk, która w kobiecym biegu zajęła 63 miejsce z rezultatem 02:51:26.

79407707 466A 4923 B43C E4CE0F5CA64A
Agnieszka Wilk na mecie London Marathon – zdjęcie prywatne Agnieszki

Każdego roku biegacze startują w maratonach na całym świecie, zarówno w tych mniejszych, jak i tych największych, aby zawalczyć o nowy rekord życiowy, dobrze się bawić, udowodnić coś sobie lub innym- ile startujących, tyle może być powodów startu. Jedną z barier, która jest często jednym z takich celów, jest złamanie „trójki” w maratonie i to wielu Polakom się udało podczas tegorocznej londyńskiej imprezy. Czy taki był ich cel, czy są zadowoleni z uzyskanych wyników- tego nie wiemy (przynajmniej nie od wszystkich). Jednak poniżej prezentujemy listę Polaków, którym udało się złamać te magiczne trzy godziny podczas TCS London Marathon 2024.

Londyn Maraton Ponizej 3 h
Źródło: results.tcslondonmarathon.com
Beznazwy 1
Asia Jóźwik i Ola Guzik na mecie London Marathon


Kolejną barierą, która często stanowi wyzwanie i zarazem cel dla amatorów, jest złamanie trzech i pół godziny w maratonie. Również w Londynie nie brakowało Polaków, którzy doskonale poradzili sobie na trasie i przebiegli królewski dystans z czasem poniżej 3h 30 min.

Londyn Maraton Ponizej 3h 30 min

Źródło: results.tcslondonmarathon.com

Wszystkim gratulujemy uzyskanych rezultatów i mamy nadzieje, że każdy ze startujących biegaczy będzie dobrze wspominał TCS London Marathon 2024. Warto również wspomnieć, że w biegu brały udział również nasze redakcyjne reprezentantki. W ramach projektu kieRUNek Londyn  wystartowała Asia Jóźwik i Ola Guzik, które przez kilkanaście tygodni przygotowywały się do startu pod okiem naszych trenerów. Więcej o przygotowaniach i całym projekcie można przeczytać w osobnym artykule: Asia Jóźwik 2:55:04, Ola Guzik 2:57:15! kieRUNek Londyn zdobyty.

Pełne wyniki: TCS London Marathon 2024

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin Wacko
Marcin Wacko
24 dni temu

Z ponad 50 tysięcy zawodników z całego świata, którzy przekroczyli linię mety, blisko 300 przyjechało z Polski”, sugeruję poprawić na „posiada obywatelstwo polskie” bo wielu z wymienionych Polaków mieszka na stałe w UK.

Warcin
Warcin
23 dni temu
Reply to  Marcin Wacko

To nie sugeruj i się nie czepiaj.

Rafał
Rafał
22 dni temu
Reply to  Marcin Wacko

I chodzi o to, że oni tam nie przyjechali, tylko przypłynęli, albo przylecieli?

Marcin Wacko
Marcin Wacko
17 dni temu
Reply to  Rafał

Chodzi o to że nie przyjechali z Polski bo np mieszkają w innych krajach niz Polska lub nie musieli z nikąd przyjeżdzać bo mieszkają w Londynie.

Tadeusz
Tadeusz
23 dni temu

Londynski maraton jest otwarty tylko dla Angoli oraz rezydentow ktorzy moga uczstniczyc posiadajac odpowiednie wyniki w kategoriach wiekowych. Reszta losuje lub placi szalone ceny za wycieczki lub organizuje charity. Tych przyjezdzajacych z Polski za wlazne jest niewielu

Maro
Maro
23 dni temu
Reply to  Tadeusz

W sedno.
Miałem to szczęście w losowaniu w ubiegłym roku, udało się za 4 podejściem.
Rozmawiałem z jedną osobą która od 18 lat jest rok rocznie przy organizacji tego maratonu i stricte obywateli Polskich nie zamieszkujących na stałe w UK drogą losowania zostaje wylosowanych dosłownie kilku na daną edycję