IMG 6561
1 czerwca 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Podium adidas Stockholm Marathon zdominowane przez Kenijczyków

adidas Stockholm Marathon, odbywający się dziś po raz 45., jest jednym z najbardziej prestiżowych i charakterystycznych maratonów w krajach bałtyckich. Co roku przyciąga wielu pasjonatów biegania. Mimo późnej pory imprezy (praktycznie lato) i startu dopiero o 12:00, na liście startowej tegorocznej edycji było prawie 18 tysięcy biegaczy.

Trasa maratonu składa się z dwóch okrążeń prowadzących przez centrum Sztokholmu, oferujących spektakularne widoki, urozmaicony krajobraz i dobrze zachowane średniowieczne centrum miasta. Duża część wyścigu przebiega wzdłuż pięknych kanałów, przez lasy Djurgården Royal Park, obok budynków Pałacu Królewskiego, Opery Królewskiej i Budynku Parlamentu. Trasa została zaprojektowana, aby pokazać piękno Sztokholmu. Tysiące biegaczy są skuszone do wzięcia udziału w tym maratonie również z powodu niezapomnianej mety na Stadionie Olimpijskim, gdzie ustanowiono oficjalnie 83 rekordy świata w lekkoatletyce.

Rekord trasy mężczyzn wynosi 2:10:10 i należy do etiopskiego biegacza Niussie Sahlesilassie. Rekordzistką w kategorii kobiet jest Norweżka Grete Waitz, której wynik z 1988 roku pozostaje niepokonany.

W tym roku podium zostało całkowicie zdominowane przez kenijskich zawodników, a nowego rekordu trasy nie odnotowano, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Najlepszym Szwedem został Ebba Tulu Chala z teamu Keep Up RC, który ukończył maraton z czasem 2:18:43, zajmując szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. Pierwszy Polak, Zakrzewski Mateusz, ukończył bieg z czasem 02:56:28.