wujek chen
8 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Palenie podczas biegu zabronione


Era wuja Chena ma się ku końcowi. 5 grudnia Chińskie Stowarzyszenie Lekkoatletyczne (C.A.A.) wydało zalecenie, które ma zakazywać palenia we wszystkich chińskich maratonach.

W zeszłym miesiącu zdjęcie biegnącego z papierosem Chena obiegło internet. Afera rozkręciła się po maratonie Zhejiang Jiande Xin’anjiang w mieście Jiande w Chinach, który Chen pokonał w czasie 3:28. Zagraniczne media podłapały temat palącego biegacza Wujka Chena, jednak w Chinach był postrzegany jako zły przykład.

5 grudnia Chińskie Stowarzyszenie Lekkiej Atletyki wydało propozycję zasady „Cywilizowanego i zdrowego uczestnictwa w maratonie”, która stanowi, że „wszyscy biegacze powinni ćwiczyć i przestrzegać przepisów dotyczących zakazu palenia w miejscach publicznych oraz być cywilizowani, zdrowi i pozytywni”. Nowa propozycja ma na celu promowanie zdrowego uczestnictwa i powstrzymanie ludzi od palenia podczas imprez ulicznych.

Propozycja C.A.A. nie ma obowiązkowej mocy wiążącej, a organizatorzy biegów mogą podejmować ostateczną decyzję o zastosowaniu się lub nie do sugerowanych inicjatyw.

Bez względu na to, jak bardzo osoby palące będą próbować zakłamywać rzeczywistość, faktem jest, że substancje zawarte w papierosach szkodzą zdrowiu, a dodatkowo istotnie wpływają na to jak radzimy sobie podczas aktywności fizycznych. Badania naukowe potwierdzają, że palenie papierosów upośledza aktywność fizyczną. Co ważne – bierne palenie również! Palaczom bardzo trudno jest się do tego przyznać i niestety większość z nich woli żyć w błędnym przekonaniu.

Możliwość komentowania została wyłączona.