Yuki Kawauchi
8 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Japonia ogłasza maratońskie trialsy


Japońska Federacja Lekkiej Atletyki ogłosiła, że zamierza przeprowadzić przedolimpijskie trialsy maratońskie przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w 2024r. Odbędą się one w ramach biegu MGC Race w Tokio 15 października 2023r. To kolejna federacja, która już na dwa lata przed Igrzyskami ma jasne zasady kwalifikacji.

Japońskie zawody odbędą się tego samego dnia, co druga edycja Tokyo Legacy Half Maraton, który po raz pierwszy odbył się w tym roku na tej samej trasie, na której odbywał się maraton Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio.

Do dnia dzisiejszego łącznie 42 mężczyzn i 22 kobiety zakwalifikowało się do przyszłorocznego wyścigu MGC Race od czasu rozpoczęcia okresu kwalifikacyjnego 1 listopada 2021r. Do wyścigu kwalifikacyjnego na Igrzyska Olimpijskie w Tokio zakwalifikowało się tylko 34 mężczyzn i 15 kobiet, co stanowi znaczną poprawę.

Trialsy przed Igrzyskami Olimpijskimi ogłosiły również Stany Zjednoczone. Te odbędą się w Orlando 3 lutego 2024 roku. Aby się zakwalifikować kobiety muszą osiągnąć w oknie kwalifikacyjnym czas w maratonie 2:37 lub szybciej albo w półmaratonie 1:12 lub szybciej. Czas maratonu jest o 8 minut szybszy niż 2:45 wymagane do zakwalifikowania się do trialsów w 2020 roku. Dla mężczyzn czasy to 2:18 i 1:03, o minutę szybciej na obu dystansach niż czasy z 2020 roku (2:19 i 1:04).

Wciąż nie wiadomo czy uda się przeprowadzić trialsy w Polsce. Póki co Polski Związek Lekkiej Atletyki rozważa gdzie mogłyby się odbyć przyszłoroczne Mistrzostwa Polski.

Możliwość komentowania została wyłączona.