ngugi
16 marca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Obóz biegowy dla dziewczyn z Mary Ngugi


W Kenii powstał pierwszy w kraju obóz biegowy dla dziewcząt, a poprowadzi go Mary Ngugi, która w przeszłości zdobywała srebrny i brązowy medal na mistrzstwach świata w półmaratonie.

Ngugi wierzy, że obóz nie tylko poprawi wyniki sportowe kobiecej lekkoatletyki w Kenii, ale też wprowadzi zdrowszą atmosferę w kadrze. W stacji BBC Sport Africa Ngugi mówiła, że kiedy była młodą dziewczyną, to wiele jej rówieśniczek na obozie było maltretowanych, zastraszanych i molestowanych przez mężczyzn.

Widząc warunki w jakich trenują młode Kenijki Ngugi postanowiła coś z tym zrobić. W październiku 2022 roku założyła Nala Track Club. To pierwszy obóz biegowy przeznaczony wyłącznie dla dziewcząt. Treningi prowadzone są w mieście Nyahururu. Na ten moment bierze w nich udział osiem zawodniczek w przedziale wiekowym 14-22 lata.

Ngugi dba nie tylko o trening, ale też o wykształcenie dziewcząt, dlatego też sporą uwagę zwraca się na to, by młode lekkoatletki odrabiały pracę domową zadaną w szkole.

Nazwa obozu „Nala” też nie jest przypadkowa. Z afrykańskiego oznacza to kobietę silną lub lwicę. Właśnie takiej siły i też asertywności oczekuje Ngugi od swoich podopiecznych.

Wydarzeniem, które skłoniło Ngugi do utworzenia Nala Track Club była też śmierć Agnes Tirop Chebet. Kenijka to rekordzistka świata w biegu ulicznym kobiet na 10 km (30:01). Na 10 000 m zdobyła dwa brązowe medale na mistrzostwach świata. Na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zajęła 4. miejsce na 500 m. 13 października 2021 roku została znaleziona martwa z licznymi ranami kłutymi brzucha i szyi. Głównym oskarżonym jest jej mąż. Tirop miała 25 lat.

Foto: Mary Ngugi (Facebook)

Możliwość komentowania została wyłączona.