Stadion
14 września 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Niels Laros – mistrz nowej generacji?


17-letni Holender Niels Laros to jeden z najzdolniejszych młodych biegaczy na świecie, którego trenerem jest Tomasz Lewandowski. Po tym jak nasz trener nie znalazł porozumiewa z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki zaczął zdobywać medale jako trener dla innych krajów. W tym roku jego wspomniany podopieczny poprawił dwa rekordy Europy juniorów młodszych, ale również zdobył dwa złote medale na mistrzostwach Europy juniorów młodszych na dystansach 1500 m i 3000 m. Czy młody Holender może być za jakiś czas naturalnym następcą Jakoba Ingebrigstena?

Póki, co wśród juniorów młodszych w pełni dominuje i bije rekordy należące wcześniej właśnie do znakomitego Norwerga. 30 sierpnia w Lucernie Laros ustanowił rekord Europy w swojej kategorii wiekowej na 1500m z czasem 3:39.46. Dotychczasowy rekord Ingebrigstena wynosił 3:39.92. Rekord świata juniorów młodszych na tym dystansie pochodzi z 2006 roku i dzierży go Nicholas Kiptanui Kemboi – 3.33.72. Kenijczyk nie zrobił jednak oszałamiającej kariery. Raz wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, gdzie zajął 11. miejsce.

Wracając do Larosa. Niedawno Holender poprawił kolejny rekord Europy, tym razem na 3000m. W Zagrzebiu pobiegł w czasie 7:48.25. Poprzedni rekord pochodzi z 1976 roku i należał do Hansjorga Kunze z NRD (7:56.4). Na świecie najlepszy w historii wynik na tym dystansie wśród juniorów młodszych wykręcił Abreham Cherkos (7:32.37). Etiopczyk, który ma też rekordy świata na 2 mile i 5000m również nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Jego jedyny międzynarodowy sukces w seniorskiej karierze to brązowy medal halowych mistrzostw świata z 2008 roku.

Coraz częściej pojawiają się pytania czy Lars w najbliższym czasie zagrozi Ingebrigstenowi i innym zawodnikom ze światowego topu. Jak pokazuje historia wielu fantastycznych młodych zawodników nie potrafiło się odnaleźć w seniorskiej karierze.

Dodajmy też, że rekordowy wynik Larosa na 1500 m to póki, co wśród seniorów 234. wynik na świecie, także na ten moment do czołówki brakuje mu bardzo dużo. Być może znacznie większym talentem jest zaledwie o rok starszy Kenijczyk Reynold Kipkorir Cheruiyot, który ma 23. najlepszy wynik na świecie wśród seniorów (3:34.02).

Najbliższe lata pokażą, którzy młodzi zawodnicy dołączą do walki o medale na najważniejszych sportowych arenach.

Możliwość komentowania została wyłączona.