parkrun
8 kwietnia 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Na stronie parkrun zniknęły rekordy w trosce o nowych biegaczy


Znane na całym świecie, cotygodniowe darmowe biegi na 5 kilometrów, czyli parkruny wzbudziły ostatnio sporo kontrowersji. Wszystko przez usunięcie wielu rekordów, które miały być barierą dla nowych biegaczy w dołączeniu do społeczności parkrun.

Organizatorzy parkrun usunęli ze swoich stron między innymi rekordy wiekowe, rekordy tras, osoby z największą liczbą ukończeń jako zwycięzcy, najszybszych 500 uczestników, najwięcej ukończonych biegów parkrun, ale także rekordy frekwencji czy wszystkie wyniki dla mężczyzn poniżej 17 minut i kobiet poniżej 20 minut. Uczestnicy będą nadal otrzymywać spersonalizowane wyniki za pośrednictwem poczty elektronicznej, a strony poszczególnych profili i strony wyników wydarzeń pozostaną takie same.

Dyrektor Zarządzający parkrun Russ Jefferys pisze w oświadczeniu: – „Naprawdę wierzę, że jako organizacja i społeczność mamy obowiązek dalszego identyfikowania i usuwania barier, które stoją na drodze wielu tysięcy osób. Rekordy były jedną z takich barier. Strach przed ukończeniem na ostatnim miejscu, przed byciem 'najwolniejszym’, przed tym, że nie zostanie się wyróżnionym, że nie jest się tak dobrym, jak wszyscy inni, lub że w ogóle nie jest się w stanie ukończyć dystans. Żadna z tych rzeczy nie powinna być przeszkodą w dołączeniu do parkrun, ale z pewnością nie było pomocne to, że na naszych stronach głównych udostępnialiśmy wyraźne linki do znacznej ilości danych, które były wyraźnie związane z wynikami„.

Część kibiców uznała, że wprowadzone zmiany mogą mieć również związek z krytyką parkrun, jaka spadła na organizatorów za dopuszczenie transpłciowych osób do startu w kategorii kobiet. W grudniu zespół doradców Policy Exchange podał, że w co najmniej trzech lokalizacjach rekordy parkrun należały do kobiet trans.

– „Musimy wrócić do tego, dlaczego parkrun istnieje, do tego, co osiągnął, czego się nauczyliśmy i wszystko, co musimy zrobić, aby zapewnić organizacji pozarządowej, jaką jest parkrun najlepszej możliwej pozycji, aby naprawdę uwolnić jej potencjał, gdy będziemy kontynuować naszą ambitną pięcioletnią strategię – więcej lokalizacji, więcej uczestników, więcej pozytywnych zmian w życiu, więcej uratowanych istnień„. – dodaje Jefferys.

Darmowe biegi parkrun rozgrywane są w każdą sobotę w ponad 2500 lokalizacjach na całym świecie. Aktualnie zmiany nie wpłynęły na frekwencję, a ostatni weekend marca przyniósł w Polsce rekordową frekwencję 8322 uczestników (w tym 1262 wolontariuszy) – to liczba o 600 uczestników wyższa od poprzedniego rekordu.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
1 miesiąc temu

Ciekawe ile osób zniechęcili do uczestnictwa tym posunięciem?

Robert
Robert
1 miesiąc temu
Reply to  Tomek

Właśnie padły nowe rekordy frekwencji w Polsce i Australii

Jacula
Jacula
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

Podaj konkretnie które, zapewne są to zupełnie nowe lokalizacje….. Kraków, Tczew, Warszawa czy tam zaistniały jakieś rekordy frekwencji 🤷🏼‍♂️

Robert
Robert
1 miesiąc temu
Reply to  Jacula

Rekord frekwencji krajowy czyli suma wszystkich uczestników. Tydzień temu w sobotę wielkanocną padł rekord ponad 8 tys ludzi w jedną sobotę.

Config
Config
1 miesiąc temu
Reply to  Tomek

Mnie już zniechęcili chociaż nigdy nie biegłem w ParkRun

Mateusz
Mateusz
1 miesiąc temu

Czy zawodnicy biegający szybciej muszą przepraszać tych, co biegną wolniej? A może na nich na mecie poczekają, żeby nikt nie czuł się urażony, poniżony, zniewolony czy zaszczuty. Przy okazji, od razu proponuję przeprosić za Jedwabne, żeby było do kompletu.

Luke
Luke
1 miesiąc temu
Reply to  Mateusz

Jeśli transy biegają jako kobiety 😅😅to życzę powodzenia twojej na pobicie rekordu 🙈 no chyba że masz chłopaka 😵😵🥴🥴😂😂

dziki_rysio_997
dziki_rysio_997
1 miesiąc temu

NA GŁOWĘ UPADLI. Nasza cywilizacja zmierza na dno.
Niedobrze się robi od tego cukierkowego świata, w którym trudno powiedzieć „dzień dobry” w taki sposób żeby ktoś się nie poczuł dotknięty.

Mała
Mała
1 miesiąc temu

Ehh, przecież na parkrun ostatni jest tylko zamykający stawkę …

Baltazar
Baltazar
1 miesiąc temu

To największa bzdura świata a na forach anglojezycznych oraz n a głównych aż kipi od obelg i wściekłosci ludzi. Nowi też mówią,że im to nie przeszkadzało.
Aż dziwne że jeszcze nie cofnęli tej bezsensownej decyzji.

Karol
Karol
1 miesiąc temu

Polecam aplikacje 5k

Lipa
Lipa
1 miesiąc temu
Reply to  Karol

Komu?

roman
roman
1 miesiąc temu

Proponuję zakazać w ogóle startu z tej samej linii i w tym samym momencie .

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  roman

O, to jest dobry pomysł! Stal w losowej kolejności, w losowo generowanych odstępach czasu 🙂

Ola
Ola
1 miesiąc temu

Porównywanie swoich wyników do wyników innych osób to najgorsze co można zrobić – każdy ma inną historię biegową i inne predyspozycje. Jeżeli kogoś ograniczają wyniki innych osób to może po prostu nie nadaje się do sportu – bo taki właśnie jest sport, zawsze ktoś będzie szybszy, lepszy, bardziej wysportowany a my jedyne, co możemy zrobić, to być lepsi tylko od samych siebie i walczyć o własne rekordy.

No nie
No nie
1 miesiąc temu

Jprdl. Lewactwo szaleje dalej

Adam
Adam
1 miesiąc temu

Przecież to oczywiste że chodzi o osoby trans. Zróbili wielka zmianę dla milionów ludzi żeby garstka była szczęśliwa. A i tak nikomu to nie pasuje. Niech wrócą do publikowania wyników. Biegałem z córką i zawsze czekaliśmy na wynik bo było przyjemnie zobaczyć że jak nam poszło, kto był najlepszy itd.
Ta decyzja to jakiś nonsens…

Adam(drugi)
Adam(drugi)
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Wyniki nadal są.

Robert
Robert
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Coś ci się wszystko pomyliło bo wyniki dalej są jak były

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Jeśli ktoś podejmuje rywalizację to nie powinien być,,płatkiem śniegu”.Jak tylko mogę to biegnę w Parkrunie inie przeszkadza mi to,że są tacy co biegają 10 min krócej.Ta decyzją to coś takiego jak puchar ,,na zachętę „(,,Miś).

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Ale dlaczego Poldka.musisie fo tego delikizmu przyłączać? Nie moze u nas zostać. Więcej zniechęca niż zachęcą. Tragedia

Robert
Robert
1 miesiąc temu
Reply to  Krzysztof

To zrób darmowe biegi chętnie przyjdę

Magda
Magda
1 miesiąc temu

Pamiętam swój pierwszy parkrun. Pamiętam również, że zarejestrowałam się w styczniu a debiutowałam w lipcu. Może myslicie że onieśmieliłam się rekordami? 😀 😀 😀 W życiu nigdy. Po prostu na początku mojej przygody biegowej musiałam sobie przestawić w głowie, że po ciężkim tygodniu nie odsypiam w sobotę, tylko nastawiam budzik na trochę później i regularnie przychodzić.

Uważam że parkrun powinien być dla wszystkich – dla tych, którzy chcą się ścigać i dla tych, którzy kochają tempo konwersacyjne. Niestety z tego co widzę, „góra” ma inne zdanie. Szkoda.

Oczywiście piękna pogoda zachęciła ostatnio sporo osób do uczestnictwa, więc czekam tylko na odtrąbienie sukcesu w postaci rzekomego przyciągnięcia dużej liczby osób na spotkania (oczywiście wskutek usunięcia statystyk).

Jacek
Jacek
1 miesiąc temu

Dla osób trans powinna być osobna kategoria.

Rym cym
Rym cym
1 miesiąc temu
Reply to  Jacek

Dla ludzi którzy się identyfikują jako koty też. I dla tych co czują się krzesłami też. I dla tych którzy czują że są płcią fdw5421cxgt też. Świat zdurniał do reszty z tą lewizną

Nacz
Nacz
1 miesiąc temu
Reply to  Jacek

Albo kobieta albo mężczyzna ! Nie ma innych płci , reszta to ludzie chorzy i powinni startować na paraolimpiadzie.

Robert
Robert
1 miesiąc temu
Reply to  Nacz

Zachowaj swoją nienawiść dla siebie pajacu

EWA KATARZYNA KASIERSKA
EWA KATARZYNA KASIERSKA
1 miesiąc temu

Witam. Zawsze chętnie za ykam stawkę.Szczególnie chętnie to robie,kiedy na PARKRUN są do pokonania 2.okrążenia.Kibicujemy tym najszybszym.A jak cieszymy się (zawsze jest nas grupka)kiedy tylko kilku najlepszych zdubluje nas na 1.okrążeniu.A alfabet jest ciekawy.Przy okazji odbycia PARKRUN w danej lokalizacji jest czas na poznanie okolicy,zwiedzenie muzeów czy innych ciekawych obiektów.Poznajemy kulturę innych regionów.POWINNO ZOSTAĆ PRZYWRÓCONE TO CO ZOSTAŁO ZNIESIONE.Nie interesuje mnie to kto kom jest i co wyznaję.Liczy się miłe spotkanie i zabawa dla zdrowia.Serdeczności dla PARKRUNOWICZÓW NA CAŁYM ŚWIECIE.

Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

Nie biegłem w żadnym i dobrze mi z tym 🙂

Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

To mnie teraz bardziej dołuje niż motywuje. To jest skandal panie dyrektorze Russ Jefferys.

This now depresses me more than motivates me. This is a scandal, Mr. Russ Jefferys
Karol
Karol
1 miesiąc temu

No dobra ale ten list otwarty to jest z 15 lutego 2024. Co Wam sie teraz nagle Parkrun przypomniał? Bo nie kumam 🙂

Wilczur
Wilczur
1 miesiąc temu

a czy piesek jeszcze może z panem pobiec ?

Robert
Robert
1 miesiąc temu
Reply to  Wilczur

Krótka smycz sztywna w ręce. To też ograniczyli.

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Bo są zawody i tam się rywalizuje, i są biegi towarzyskie gdzie czas nie ma znaczenia.

Anonim
Anonim
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

A Parkrun to który rodzaj? Zawody czy biegi towarzyskie?

Will
Will
1 miesiąc temu

I read a lot of the comments here and agree with a lot of you. There is a petition to parkrun to reinstate the deleted statistics and record lists, please do sign the petition if you haven’t yet. http://www.change.org/bringbackthestats