MocnaPiatka opengraph 1
14 czerwca 2024 Jakub Jelonek Newsy

Mocna Piątka by Dawid Tomala


22 czerwca na lotnisku Muchowiec w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach odbędzie się druga odsłona imprezy Mocna Piątka by Dawid Tomala”. Będzie to ostatnia szansa na kwalifikację w chodzie sportowym na 20 km na igrzyska olimpijskie w Paryżu! Oprócz tego w ramach imprezy odbędzie się bieg na 5 i 10 km, a także Nordic Walking na 5 km oraz konkurencje młodzieżowe.

Druga edycja imprezy odbędzie się w pierwszy dzień wakacji, w sobotę 22 czerwca 2024 r. w parku w okolicach lotniska Muchowiec. W chodzie na 20 km, który będzie ostatnią szansą kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu, swój udział zgłosili reprezentanci wielu krajów z całego świata, m.in. z Indii czy Węgier, a także czołówka krajowa z Dawidem Tomalą i Arturem Brzozowskim na czele.

373646110 163936063406836 3599734511189444878 n
Ubiegłoroczna edycja Mocnej Piątki by Dawid Tomala

Aby zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie, zawodnicy muszą uzyskać minimum wynoszące 1:20:10 (z Polaków uzyskał je już Maher Ben Hlima) lub walczyć o miejsce z rankingu. Do Paryża pojedzie 48 zawodników, a minimum uzyskało 37 chodziarzy, więc pozostało w nim tylko 11 miejsc „z rankingu”. Do rankingu olimpijskiego liczą się trzy najwyżej punktowane zawody w przypadku każdego zawodnika, a punkty przyznawane są za wynik oraz dodatkowe za rangę zawodów (np. mistrzostwa Polski). W przypadku drugich mistrzostw krajowych u danej osoby punkty dzielone są przez pół, a oprócz dystansu głównego liczy się tylko jeden wynik z dystansów krótszych. Aktualną sytuację można śledzić na stronie Road To Paris. Zawody w Katowicach będą ostatnią szansą bezpośredniej kwalifikacji na igrzyska, a o punkty rankingowe będzie można jeszcze walczyć m.in. podczas mistrzostw Polski w Bydgoszczy.

Niezmiernie cieszy mnie, że impreza, nad którą czuwa Mistrz Olimpijski Dawid Tomala, ponownie zagości w Katowicach. W tym roku przenosimy imprezę na Dolinę Trzech Stawów, dzięki czemu będzie mogło w niej wziąć udział jeszcze więcej osób – powiedział na konferencji przed wydarzeniem prezydent Katowic Marcin Krupa.

373099362 163935993406843 2738803924404872714 n

W ubiegłym roku startujący zmagali się w ścisłym centrum miasta. W tym roku zawodnicy mogą liczyć na bardzo komfortową trasę. Poprzeczkę, zarówno sportową, jak i organizacyjną, stawiamy ciut wyżej. Nowa trasa na katowickim Muchowcu będzie atestowana, co pozwoli zorganizować oficjalne zawody chodu sportowego na 10 km – dodał Marek Mróz, dyrektor generalny imprezy.

Dla amatorów biegania przygotowaliśmy trasy o długości 5 i 10 kilometrów, natomiast miłośnicy Nordic Walkingu wystartują na piątkę (5 km). Dla zawodowców w chodzie sportowym przygotowaliśmy trasę na 10 kilometrów na jednokilometrowej pętli, co pozwoli kibicom na bezpośrednie obserwowanie zmagań zawodniczek i zawodników – event manager imprezy, Aleksandra Mróz.

371976522 163936163406826 1793131437469201681 n

Ważne miejsce w imprezie zajmują najmłodsi. Dzięki wsparciu Mistrza Olimpijskiego z Tokio – Dawida Tomali i fundacji „ToMali Zwycięzcy”, dzieci będą mogły rywalizować bezpłatnie w rywalizacji „Mocna Piątka JUNIOR by Dawid Tomala”. Starty są przeznaczone dla najmłodszych na dystansach dostosowanych do wieku uczestników: 200 m (3–6 lat), 500 m (7–12 lat), 1000 m (13–15 lat), a klasyfikacje będą w kategoriach co 2 lata, a limit uczestników to 100 osób.

Dzięki temu, że w imprezie takiej rangi będą mogły wystartować dzieci, jest olbrzymia szansa na to, że któreś z nich złapie tego „chodziarskiego bakcyla”. Możliwe, że będziemy kibicować i chodzić na jednej trasie z przyszłymi mistrzami i mistrzyniami – mówił Dawid Tomala, mistrz olimpijski w chodzie na 50 km.

Zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy, oprócz chodu, biegu i nordic walkingu będzie też masa innych atrakcji. Chód jest dla każdego, to jest podstawowa forma ruchu, najprostsza, do której zachęcam. I do chodu sportowego, ale też do zwykłych spacerów. Ważne jest, by po prostu robić coś regularnie, spacer trzy razy w tygodniu już poprawi nasze samopoczucie i przyśpieszy metabolizm, co przyniesie nam wiele korzyści – dodaje Dawid Tomala.

Mocna Piątka by Dawid Tomala to wydarzenie, które powstało z marzeń i pasji do organizacji imprez sportowych Mistrza Olimpijskiego Dawida Tomali, Fundacji ToMali Zwycięzcy i 2M Promotion, firmy obecnej przy realizacji imprez sportowych od lat.

Trasa biegu to 2,5km pętle, chód sportowy realizowany będzie na 1km okrążeniu. Wszystko to na niesamowitej Dolinie Trzech Stawów w Katowicach – tegoroczna edycja Mocnej Piątki jest przewidziana na malowniczej rolkostradzie.

372816660 163935916740184 5383807699348316394 n

„Mocna Piątka by Dawid Tomala” to niezwykłe wydarzenie o charakterze sportowo-rekreacyjnym, pozwalające na spotkanie z Mistrzem Olimpijskim i przybicie z nim „Mocnej Piątki” na mecie. Dodatkowo celem wydarzenia jest podniesienie w społeczeństwie dbałości o swoje zdrowie, zachęcenie dzieci, młodzieży oraz dorosłych do aktywnego wypoczynku.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras oraz Prezydent Miasta Katowic Marcin Krupa.

Partnerami imprezy są: Miasto Katowice, AronPharma, JBL by Harman, Tauron, Koksownia Bytom, Żywiec Zdrój, Włoska Wioska, Premium EMS, Duolife, Restauracja Stara Ponderosa, Koss, Imperium Siły, B-Pac, Energy Events, Strefa Siły, 2M Managment, Vision Grafika, 2Concept, 2M Production.

Wsparcie imprezy: Polski Związek Lekkiej Atletyki i World Athletics.

Więcej informacji na stronie wydarzenia: mocnapiatka.pl

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
1 miesiąc temu

Niezbyt szybka ta trasa 🙂 3 nawrotki o 180 stopni na 5k, 7 nawrotek na 10k.

Kornel
Kornel
1 miesiąc temu

A bylem przekonany, ze po Tokio juz ten „sport”-dziwadlo usuneli z olimpiady, a tu wyglada, ze niestety jeszcze nie…

Rozumiem konkurencje biegowe – jak najszybciej przemiescic sie na nogach z punktu A do punktu B. To jest zgodne z olimpijska zasada „Citius, Altius, Fortius” – ale koncept, zeby jednak NIE ZA SZYBKO pokonac droge A do B, jest absolutnie poza moja zdolnoscia zrozumienia.

Wiem ze sa np. wyscigi na czworakach, czy tez biegnac tylem, ale wszyscy sa swiadomi, ze to imprezy absolutnie dla jaj, nikt nie nadaje im rangi olimpijskiej.
Dlaczego wspolczesnie ten tzw. chod sportowy (a wszyscy ci chodziarze oczywiscie ordynarnie biegna w trakcie zawodow, bo sa setki nagran to pokazujacych, rowniez Robert Korzeniowski biegl w Barcelonie), wciaz ma inny status? Zagadka ogromna.

Kacper
Kacper
1 miesiąc temu
Reply to  Kornel

Robert Korzeniowski osiągnął sam więcej niż wszyscy biegacze na długich dystansach sam. Z resztą obecnie chodziarze osiągają więcej od biegaczy którzy biegają na poziomie elity kobiet.

Zibi
Zibi
1 miesiąc temu
Reply to  Kacper

Co to ma za znaczenie że więcej osiągnął? Angażując się w sport który uprawia przysłowiowe kilka osób na świecie łatwiej jest o osiągnięcia. Podobnie teraz nasi zdobywają medale w biegach górskich ale jak tam wejdzie zawodowstwo to medale się skończą

Marian
Marian
1 miesiąc temu
Reply to  Zibi

To tam nie ma zawodowstwa? Dam ci radę. Zamknij oczy i biegnij. Ściana cię sama znajdzie.

Last edited 1 miesiąc temu by Marian
Zibi
Zibi
28 dni temu
Reply to  Marian

Na razie są zawodnicy niespełnieni w biegach na bieżni/ ulicy stąd łatwiej nam o medale, bo dlaczego niby odstajemy coraz bardziej na plaskim

dziki_rysio_997
dziki_rysio_997
1 miesiąc temu
Reply to  Kornel

Bardzo szanuję pana Roberta jako sportowca co nie zmienia faktu, że chodu nie powinno być na MŚ w LA czy IO i innych imprezach pod flagą World Athletics.
To absurd by wybitnie wydolnych sportowców zmuszać do nieoptymalnego poruszania i robić z tego osobną dyscyplinę.

Osobiście uważam też, że np. liczba dyscyplin pływackich powinna być bardzo ograniczona, a wytyczne uproszczone. Widzę styl dowolny (niech będzie że na powierzchni i pod wodą), ew. jakiś dodatkowy jeśli istnieje logiczne uzasadnienie jego stosowania.

Kacper
Kacper
1 miesiąc temu

Widać że masz małe pojęcie o sporcie..

dziki_rysio_997
dziki_rysio_997
1 miesiąc temu
Reply to  Kacper

A rozwiniesz, dlaczego się ze mną nie zgadzasz?