groberski
8 września 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Michał Groberski trzy sekundy od rekordu Malinowskiego. Znakomity bieg Polaka


Michał Groberski zajmując czwarte miejsce podczas mitingu Volksbank Trier-Flutlichtmeeting w Trewirze ustanowił znakomity rekord życiowy w biegu na 3000 metrów 7:45.70. Jest to drugi wynik w historii polskiej lekkiej atletyki, zaraz za rekordem Polski Bronisława Malinowskiego (7:42.46).

23-letni Groberski w tym roku ustanawiał rekordy życiowe na niemal wszystkich dystansach: 800m (1:49.35), 1500m (3:41.15) i 5000m (14:13.05). W biegu na 3000 metrów najszybciej biegał w tym roku na hali, uzyskując rekord życiowy 8:02.13.

W Trewirze Groberski zajął 4 miejsce, ustępując dużo bardziej doświadczonym zawodnikom. Wygrał Charles Grethen, który ustanowił rekord Luksemburga 7:43.41. Na podium znaleźli się jeszcze Matthew Ramsden z Australii oraz Mahadi Abdi Ali z Holandii.

Wyniki biegu na 3000 metrów mężczyzn Volksbank Trier-Flutlichtmeeting

MiejsceZawodnikKrajCzas
1Grethen CharlesLUX7:43,41
2Ramsden MatthewAUS7:43,70
3Abdi Ali MahadiHOL7:45,31
4Groberski MichałPOL7:45,70
5Gervais ArthurFRA7:45,98
6Halvorsen Andreas FjeldNOR7:47,04
7Kamenschak KevinAUS7:48,57
8Svela PerNOR7:51,38

Jeszcze kilka dni temu, podczas memoriału Janusza Sidły w Sobocie Michał Groberski zajął szóste miejsce w biegu na 800 metrów z czasem 1:49.35.

Rekord Polski Malinowskiego ustanowiony został w 1978 roku, więc ma już 45 lat! Pisaliśmy, że Malinowski biegał już podobny wynik w 1974 roku, jednak z pomiarem ręcznym (Bronisław Malinowski – kolekcjoner rekordów). Świetnie, że pojawił się zawodnik, który jest tak blisko pobicia rekordowego biegu.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Majkel
Majkel
8 miesięcy temu

Drobna pomyłka. Matthew Ramsden jest z Australii a nie z Austrii 🙂

Janusz
Janusz
8 miesięcy temu

Ponad 40 letni rekord Malinowskiego daje dużo do myślenia. Czy dzisiejsze miliony wydawane na dofinansowanie sportu cofnęły nas tak, że za gwiazdy uważamy kogoś, kto biegnie kilka sekund wolniej niż kilkadziesiąt lat temu. Tam nie było menagerów, dietetyków,multitrenerów. Za to dzisiaj są media i kalkulacje typu: ” Ile dają kasy za udział w meetingu?”
Ja żyłem w polskim świecie polskich mistrzów Europy i rekordzistów świata. Dzisiaj hitem jest medialny przekaz ,że Ewa S już jest tylko o ułamek sekundy od rekordu Polski. Tyle tylko, że ten rekord liczy sobie kolejne kilkadziesiąt lat. Co przez ten raz zrobił polski sport. Ano zbliża się powoli do dogonienia tamtych wyników. To jest jakaś porażka.

Sopik
Sopik
8 miesięcy temu
Reply to  Janusz

No bo przecież najlepiej dzisiaj grać w piłkę nożną po co się przemęczać aż tak jak biegacze którzy każdy trening muszą wychodzić ze strefy komfortu żeby cokolwiek zyskać i to trwa przez kilkanaście kilkadziesiąt lat żeby w końcu jakiś jeden bieg pobiedz tak że o tobie usłyszą… a w reprezentacji możesz grać 100 120 wystąpień w reprezentacji i wszyscy cię uwielbiają, choć czasem chcą o tobie zapomnieć to jednak przy kolejnym meczu znowu łudzą się że jednak dziś będzie może dobrze…

JasonPavulo
JasonPavulo
8 miesięcy temu
Reply to  Janusz

Jakie to miliony o których pan mówi? Chyba pomylił pan dyscypliny sportu. W lekkoatletyce pieniędzy nie ma i nie będzie. Duża część lekkoatletów pracuje na co dzień w innych zawodach, bo nie jest w stanie utrzymać się z niedużych i niepewnych stypendiów. Nie daj Boże zdarzy się kontuzja… Tym bardziej trzeba docenić lekkoatletów, którym jeszcze się chce. Co do Michała – jest zawodowym wojskowym, musi przede wszystkim wywiązywać się z obowiązków w pracy, do sportu de facto dokłada z własnej kieszeni. Mimo tego osiąga coraz lepsze wyniki… Trzeba doceniać lekkoatletów, wspierać i promować, bo tylko tak możemy przyciągnąć większe pieniądze do tego sportu i pomóc w jego rozwoju.

Gabor
Gabor
8 miesięcy temu
Reply to  Janusz

Grobelski nie ma dofinasowania. Poczytaj ze co chłopak ma a co zrobi jak będzie miał dofinasowania

Robert
Robert
8 miesięcy temu
Reply to  Janusz

Hitem jest nie wynik Swobody, tylko ile ma nowych dziar i to, że jej psychofan wysłał jej zdjęcia swoich genitaliów.. Tym żyje świat l.a w Polsce.

Edward
Edward
8 miesięcy temu

Mamy zdolnych młodych lekkoatletow ale mało skuteczny sztab szkoleniowy. Przeganiają nas nie tylko Włosi ale także Holendrzy, Norwegowie i Hiszpanie. Brać się do roboty Panie i Panowie.

Andrzej
Andrzej
8 miesięcy temu
Reply to  Edward

…obserwujé Norwegów …jeden 23-latek i 3-ch 21-latków, którzy aktualnie …”szokujá” …WSPANIA£YMI wynikami …23-latek to Jakob Ingebrigtsen, 21-latek Håvard Ingvaldsen /44,39 sek na 400 m – niemal rekord Europy/ , no i 2-ch 21-latków w 10-boju – Sander Skotheim i Markus Rooth – Obaj po …8600 pkt !!!!!!!!!!!!!!!!!

Marco
Marco
8 miesięcy temu

Ogromne gratulacje dla Michała Grobelskiego i jego trenera! Wspaniały wynik, jestem pod wrażeniem.
Czytając komentarze odniosłem wrażenie, że biegacze to chyba najbardziej marudząca grupa społeczna w Polsce. Idziecie pobiegać – może trochę się uśmiechniecie.

Ryszard
Ryszard
8 miesięcy temu

Żeby poprawić wynik Bronka musiałby poprawić wytrzymałość. Przy wyniku Bronka na 5000 m 13,17 min. jego wynik 14,13 min. wygląda bardzo blado. Ja w latach 80-ych mając wynik na 3 km 8,04 min. na 5 km miałem lepszy bo 14,09 min. Jeśli poprawi wynik na 5 km do poziomu min. 13,30 wynik na 3000 m będzie też dużo lepszy.

Janusz
Janusz
8 miesięcy temu

Z wynikiem na 5 km miałby duże kłopoty by wygrać z kobiecą czołówką. I czym się autor podnieca?

Andrzej
Andrzej
8 miesięcy temu

…czyzby jakis …zbieg okolicznosci ??? …podany powyzej wynik na 3000 m uzyska£ w Trewirze …Micha£ Rozmys !!!